Connect with us

Czego szukasz?

powered by Advanced iFrame. Get the Pro version on CodeCanyon.

Fascynacje

Mercedes-AMG SL łamie barierę 3 s. Ponad 800 KM w hybrydzie

Mercedes-AMG pokazał najmocniejszego SL-a w historii, model 63 S E Performance. Dzięki wsparciu silników elektrycznych topowy SL rozwija ponad 800 KM i może poruszać się bezszelestnie, a przy tym przyspiesza od 0 do 100 km/h poniżej 3 sekund.

Mercedes-AMG SL 63 S E Performance
Fot. Mercedes

Spece z AMG potrafią robić naprawdę emocjonujące zabawki, co udowadniają wraz z każdym kolejnym modelem. Od niedawna postawili także na technologię hybrydową, pokazując jej potencjał w kwestii uzyskania jak najlepszych osiągów. Wystarczy tu wspomnieć chociażby o Mercedesie-AMG GT 63 S E Performance czy Klasie C 63 AMG S E Performance, która mimo zaledwie 2-litrowego silnika rozwija aż 680 KM. Teraz do gamy ekstremalnych hybryd z Affalterbach dołączył roadster SL63 S E Performance. 

Ponad 800 KM i sprint od 0 do 100 km/h w mniej niż 3 s

Dzięki mocy 816 koni mechanicznych i maksymalnym momencie obrotowym 1420 Nm nowy Mercedes-AMG SL63 S E Performance jest najmocniejszym SL-em w historii. Producent dodał wtyczkę i akumulator, dzięki czemu stał się czołowym modelem w ofercie SL, a liczby tylko to potwierdzają. 

Mercedes-AMG SL 63 S E Performance

Fot. Mercedes

Topowy SL 63 S E Performance łączy podwójnie doładowaną 4-litrową jednostkę V8 z silnikiem elektrycznym i bateriami 400V o pojemności 6,1 kWh, pozwalającymi na przejechanie 13 km na prądzie Akumulator wyposażono w bezpośrednie chłodzenie, co ma zwiększać jego wydajność. Jednostka spalinowa generuje 612 KM, zaś elektryk 204 KM. Najbardziej imponuje przyspieszenie od 0 do 100 km/h, gdyż topowy SL łamie barierę 3 sekund. Pierwszą setkę osiąga bowiem w zaledwie 2,9 s, a jego prędkość maksymalna wynosi 317 km/h. 

Technologia rodem z F1 i doskonałe wyważenie 

Silnik spalinowy umieszczono na przedniej osi, zaś elektryczny na tylnej. Silnik elektryczny wyposażono w elektrycznie przełączaną dwubiegową przekładnię, zaś tylną oś zaopatrzono także w mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu. Akumulator również umieszczono nad tylną osią. W razie potrzeby siła napędowa silnika elektrycznego jest przenoszona również na przednie koła. Umożliwia to mechaniczne połączenie w pełni zmiennego napędu na wszystkie koła AMG Performance 4MATIC+ za pośrednictwem wału kardana i wałów napędowych przednich kół.

Mercedes-AMG SL 63 S E Performance – zdradzają go detale

Wyjątkową cechą wyróżniającą nowy topowy model serii SL jest tylny pas. Nowością jest zintegrowana klapka skrywająca gniazdko na tylnym zderzaku oraz nazwa modelu z czerwonym tłem. Tył wieńczą trapezoidalne, rowkowane końcówki wydechu (cztery). Na błotniku znajdziemy natomiast plakietkę E PERFORMANCE. W standardzie dostaniemy zoptymalizowane pod kątem aerodynamiki 20-calowe felgi. 

Poprawiono również aerodynamikę. Zastosowano m.in. element ukryty w podwoziu przed silnikiem, który może wysunąć się w dół o 40 mm przy prędkości do 80 km/h, zmniejszając tym samym uniesienie przedniej osi. Rozszerzono też działanie aktywnego tylnego spojlera, nadając mu 5 nowych pozycji kątowych. O hamowanie dbają ceramiczne tarcze z sześciotłoczkowymi zaciskami z przodu i jednotłoczkowymi z tyłu. Są one większe niż w spalinowym odpowiedniku (przednie mają 420 mm, tylne 380 mm średnicy). Układ hamowania rekuperacyjnego ma 4 poziomy intensywności.

Mercedes-AMG SL 63 S E Performance

Fot. Mercedes

W kabinie znajdziemy dodatkowe grafiki systemu multimedialnego MBUX i wirtualnych zegarów zarezerwowane dla odmiany 63 S E Performance. Pokazują one m.in. przepływ mocy w układzie napędowym. Można również wyświetlić prędkość, moc, moment obrotowy i temperaturę baterii.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Reklama