Connect with us

Czego szukasz?

Porady

Dowiedz się, co sprawdzić przy zakupie auta, zanim podpiszesz umowę

Szukasz sprawnego samochodu używanego, który zapewni Ci bezpieczną jazdę? Niestety na polskim rynku motoryzacyjnym jest bardzo dużo ofert od nieuczciwych sprzedawców. Kupno używanego samochodu zawsze wiąże się z ryzykiem, natomiast z wykorzystaniem kilku sprytnych strategii można go zminimalizować.

co sprawdzić przy zakupie auta
Artykuł sponsorowany

Jesteś podekscytowany zakupem nowego samochodu? Nie daj ponieść się emocjom i bądź odporny na sztuczki sprzedającychDowiedz się, co warto sprawdzić, zanim podpiszesz umowę kupna-sprzedaży. Bądź pewny, że podjąłeś dobrą i rozważną decyzję.

Na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie używanego samochodu?

Sprawdzanie samochodu używanego rozpocznij już w trakcie pierwszego kontaktu ze sprzedającym. Podczas rozmowy telefonicznej powinieneś zadawać odpowiednie pytania, aby uzyskać cenne informacje. Nie ufaj jednak na słowo, bo nawet najbardziej zadbany samochód może wymagać wielu poważnych i kosztownych napraw.

Przede wszystkim zapytaj o historię pojazdu. Dowiedz się, czy sprzedawca ma dokumentację serwisową, i czy kolekcjonuje faktury za przeprowadzone naprawy. Zapytaj o ważne badanie techniczne, ubezpieczenie OC i o ogólny stan techniczny pojazdu. Dowiedz się także tego, jakie są średnie koszty utrzymania samochodu. Warto też zapytać, jak długo sprzedający użytkował ten pojazd. Pozyskanie tych informacji pozwoli uzyskać pełniejszy obraz historii pojazdu i pomoże Ci w podjęciu decyzji.

PS Już podczas rozmowy telefonicznej możesz zapytać sprzedającego, czy istnieje możliwość negocjacji ceny na miejscu.

Kupno samochodu używanego — co sprawdzić?

Podpowiadamy, co sprawdzić przy zakupie samochodu używanego — zarówno przed wizytą u sprzedającego, jak i podczas oględzin auta.

Pamiętaj, że jeśli wybrany samochód jest sprowadzany z zagranicy, to podczas oględzin musisz być bardziej wyczulony. Dlaczego? Samochody te często są w bardzo złym stanie technicznym — wysokie przebiegi, oszczędności na naprawach, auta po wypadkach — należy taki pojazd dokładnie sprawdzić z pomocą specjalisty.

Na jakie elementy samochodu zwrócić największą uwagę?

  1. Nadwozie

Należy szczegółowo sprawdzić wszelkie oznaki korozji. Sprawdź też klimatyzację, system ABS, oświetlenie i wspomaganie kierownicy. Staranne badanie tych elementów pozwoli uniknąć potencjalnych problemów technicznych.

  1. Silnik

Sprawdź, czy silnik nie wydaje dziwnych odgłosów oraz, czy pojazd nie wydziela dymu. Jest to kluczowe dla oceny stanu technicznego silnika. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wygląd silnika – umyty silnik może wskazywać na próbę ukrycia ewentualnych usterek.

  1. Układ napędowy

Przede wszystkim warto sprawdzić stan przegubów napędowych, aby wykluczyć ewentualne uszkodzenia, które mogą prowadzić do problemów z trakcją. Kolejnym kluczowym aspektem jest ocena sprzęgła — należy sprawdzić, czy jego działanie jest płynne i czy nie występują problemy ze zmianą biegów.

  1. Hamulce

Skontroluj stan układu hamulcowego. Zacznij od sprawdzenia tarcz hamulcowych — czy przypadkiem nie posiadają rantu. Duży rant na krawędziach wskazuje na zużycie tarczy. Następnie sprawdź klocki hamulcowe — czy są odpowiedniej grubości. Oceń również stan zbiornika z płynem hamulcowym — zbyt mała ilość płynu może sygnalizować konieczność wymiany części hamulcowych. Pamiętaj, aby sprawdzić hamulce podczas jazdy testowej oraz wsłuchać się w ewentualne niepokojące dźwięki podczas hamowania.

Historia pojazdu

Przed zakupem używanego samochodu kluczowym krokiem jest sprawdzenie jego historii. Raport Centralnej Ewidencji Pojazdów staje się nieocenionym narzędziem. Aby go pobrać, potrzebujesz jedynie numeru rejestracyjnego, VIN-u oraz daty pierwszej rejestracji pojazdu. Dzięki takiemu raportowi można zweryfikować, czy samochód był uszkodzony, skradziony lub brał udział w kolizjach.

Szczegółowe dane techniczne auta, takie jak pojemność silnika, moc, paliwo czy liczba miejsc siedzących, są również dostępne w raporcie. Raport umożliwia też sprawdzenie archiwalnych zdjęć oraz informacji dotyczących przebiegu i wyposażenia pojazdu.

co sprawdzić podczas zakupu samochodu

Co sprawdzić podczas zakupu samochodu?

Stan powłoki lakierniczej — jaka powinna być grubość lakieru?

Podczas zakupu auta sprawdź koniecznie grubość powłoki lakierniczej. Badanie karoserii miernikiem lakieru pozwala na szybkie sprawdzenie, czy samochód jest bezwypadkowy. Miernik grubości lakieru jest niezastąpionym narzędziem, umożliwiającym precyzyjne pomiary. Jak zmierzyć grubość lakieru? Porównaj dwie identyczne części karoserii, na przykład wnęki drzwi po obu stronach. Pamiętaj jednak, że w przypadku samochodów używanych nie możesz oczekiwać idealnego wyniku.

Jak interpretować wynik pomiaru miernikiem lakieru?

  • wartość do 140 mikronów (μm) – lakier w porządku (oryginalny),
  • około 200 mikronów – może oznaczać podwójną warstwę lakieru,
  • 300-350 mikronów i więcej – sygnalizuje obecność szpachli.

Podczas oględzin warto również zwrócić uwagę na szyby – czy są fabryczne? Oceń również spójność odcienia lakieru na wszystkich elementach.

Wybierz swój miernik lakieru

Sprawdzenie auta podczas jazdy próbnej

Zastanawiasz się, czy jechać samemu na wstępne oględziny, czy może poprosić o pomoc fachowca? Samodzielne badanie auta to najtańsza opcja, jednak warto mieć świadomość, że specjaliści potrafią wykryć nawet najmniejsze usterki.

Podczas procesu zakupowego warto zadbać o kompleksową ocenę pojazdu, w tym przeprowadzenie jazdy próbnej, która stanowi kluczowy element w identyfikacji ewentualnych usterek. Podczas jazdy próbnej warto zwrócić uwagę na różnorodne aspekty, takie jak sprawność silnika, układu hamulcowego, skrzyni biegów oraz zawieszenia. Aby nie przeoczyć żadnego dziwnego dźwięku, zadbaj o ciszę w trakcie jazdy próbnej — wyłącz radio, klimatyzację i otwórz okna. Jazda próbna to również doskonała okazja, aby uzyskać fachową opinię na temat stanu technicznego auta. Rozważ więc wizytę w stacji kontroli pojazdów lub stacji diagnostycznej. Dzięki niej możesz skutecznie wyłapać ewentualne problemy, które mogą nie być widoczne podczas standardowych oględzin pojazdu.

Przydatne wskazówki na koniec

Uważaj, by emocje nie przejęły nad Tobą kontroli. Daj sobie czas na dokładne zastanowienie się oraz sprawdzenie pojazdu.

Jeśli już zdecydujesz się na zakup konkretnego pojazdu, to pamiętaj, że nawet drobne usterki mogą stanowić podstawę do negocjacji ceny. Zanim dokonasz zakupu, upewnij się, że umowa kupna-sprzedaży jest sporządzona zgodnie z prawidłowym wzorem i zawiera wszystkie istotne informacje. Oprócz tego sprawdź też, czy masz odpowiednie dokumenty, zwłaszcza jeśli samochód jest sprowadzony z zagranicy.

Po zakupie auta używanego nie zapomnij o terminowych obowiązkach, takich jak opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych (do 14 dni od zakupu), a także rejestracja pojazdu w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym (do 30 dni od zakupu).

Promocja na zakup miernika lakieru

Dla wszystkich czytelników portalu motohigh.pl przygotowaliśmy zniżkę -10% na zakup dowolnego miernika lakieru ze sklepu www.mierniki-lakieru.pl. Wpisz kod “motohigh”, a cena obniży się w koszyku.

mierniki lakieru

Mierniki lakieru Prodig-Tech

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama