Connect with us

Czego szukasz?

Porady

Używane opony – co warto o nich wiedzieć?

O ile używane samochody cieszą się dużym uznaniem części zmotoryzowanych, o tyle o używanych oponach słyszy się raczej niewiele. Trudno wskazać jednoznacznie, dlaczego tak jest. Być może jedną z przyczyn jest niewiedza o tym, że opony używane można kupić podobnie jak inne używane przedmioty. W poniższym tekście spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nowe opony wcale nie są jedynym wyborem dla naszego auta? Zaczynajmy.

opony używane
Artykuł sponsorowany

Kto powinien zainteresować się używanymi oponami?

Kwestia ogumienia sprowadza się przede wszystkim do bezpieczeństwa na drodze. Opony zapewniają nam przyczepność i to od ich stanu zależy w dużej mierze to, jak zachowa się samochód na śliskiej, zaśnieżonej drodze. Faktem jest jednak, że nowe opony, felgi kosztują i to sporo. I to właśnie cena wydaje się kluczowym argumentem przemawiającym za tym, że używane opony pozostają atrakcyjną alternatywą dla nowych.

Jeśli chodzi o potencjalną grupę odbiorców używanych opon są to najczęściej osoby, które:

– chcą zaoszczędzić pieniądze na zakupie opon. Używane opony w bardzo dobrym stanie, można znaleźć nawet za 50% ceny nowych opon,
– jeżdżą samochodem zbyt rzadko, aby kupować nowy komplet opon,
– chcą mieć opony wysokiej jakości z klasy „PREMIUM”, które zapewniają dobrą przyczepność i komfort jazdy, ale nie chcą płacić nawet 800-1000 zł za sztukę takich opon.

Czy opony używane są bezpieczne?

Tak, opony używane mogą być bezpieczne, jeśli pochodzę ze sprawdzonego źródła i spełniają określone wymogi.
Dlatego, jeśli myślimy o zakupie opon z drugiej ręki ważne jest, aby robić to zawsze w firmach, które zajmują się tym profesjonalnie, a nie kupować opon np. w internecie. W ofercie wyspecjalizowanych w handlu używanymi oponami firm znajdziemy wyłącznie ogumienie które:

– nie jest starsze niż 5 lat, ponieważ z czasem opony tracą swoje właściwości,
– nie ma uszkodzeń mechanicznych, takich jak nacięcia, wgniecenia, pęknięcia, wybrzuszenia,
– nie ma uszkodzeń termicznych, takich jak przegrzanie, przepalenie, zmatowienie,
– nie było naprawiane lub regenerowane (klejone, łatane, malowane). Takie naprawy mogą wpływać na wytrzymałość, równowagę i kształt opony, a tym samym na bezpieczeństwo jazdy.
– ma odpowiednią głębokość bieżnika, co wpływa na przyczepność i hamowanie oraz uchroni nas przed mandatem w razie kontroli drogowej, gdyż głębokość bieżnika ujęta jest w stosownych przepisach.

Na co zwracać uwagę kupując używane opony?

Mamy prawo nie znać się na oponach, ale warto zadawać pytania o wiek, źródło pochodzenia, gwarancję na opony. Profesjonalny sprzedawca nie ma nic do ukrycia przed klientem. Wytłumaczy, doradzi lub odradzi, jeśli dany model opon wcale nie będzie optymalny do naszego auta. Pamiętajmy bowiem, że opony są różne:
letnie, zimowe, całoroczne, terenowe. Zakup używanych opon jest dużo mniejszym wydatkiem niż nowych, co nie oznacza, że może być przypadkowy. W przeciwnym razie, zamiast zaoszczędzić może nas czekać zakup kolejnych opon.

Podsumowanie

Używane opony mogą być korzystnym zakupem, jeśli zostaną starannie dobrane i zakupione u zaufanego sprzedawcy. Wówczas mamy szansę na spore oszczędności bez utraty jakości samych opon, która jest zawsze priorytetem. Możemy tu zastosować analogię do używanych aut. Samochód z drugiej ręki może być świetnym rozwiązaniem, o ile poświęcimy nieco czasu na jego znalezienie i sprawdzenie. Nie inaczej jest z oponami. Życzymy szerokiej drogi i bezproblemowej jazdy na używanych oponach.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama