Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

Import aut zabytkowych z USA: Jak przywieźć kawałek historii na polskie drogi

Auta klasyczne z USA to prawdziwy rarytas – nie tylko dla zapalonych fanów motoryzacji. Nawet niedzielni kierowcy, którzy nie czują się mocni w rozpoznawaniu marek czy rozróżnianiu dźwięków silników wolnossących od jednostek z turbo, z zachwytem spoglądają na sylwetki starych klasyków ze Stanów Zjednoczonych. Powód jest prosty: wyglądają drapieżnie i ponadczasowo, a historia poszczególnych modeli sięga nawet kilku dekad wstecz.

import aut zabytkowych usa
Artykuł sponsorowany

Kultowe auta z USA to kawał historii i morze wspomnień. Kto nie chciałby mieć chociaż jednego takiego samochodu w prywatnym garażu? Wybierając import aut z USA, masz szansę spełnić to marzenie. Sprawdź, co warto wiedzieć o sprowadzaniu kultowych, zabytkowych aut z USA i jak zrobić to możliwie najbezpieczniej.

Auta klasyczne z USA – co warto wiedzieć?

Na początek garść informacji, jeśli chodzi o import aut z USA: aby zabytkowe auta ze Stanów mogły faktycznie nosić to miano, muszą mieć nie mniej niż 30 lat. Taki status niesie za sobą pewne przywileje, korzystne z punktu widzenia kupującego. Jedną z bardziej istotnych zalet jest fakt, że zmniejszeniu ulega należny podatek VAT – ze standardowych 19% (w przypadku nowszych modeli samochodów) do 8%. Finalnie to naprawdę spora oszczędność. Co więcej, przy sprowadzaniu aut z USA o statusie zabytków nie zapłacisz w ogóle akcyzy ani cła.

Druga rzecz, o której warto wspomnieć, to duże szanse na późniejszą odsprzedaż takiego pojazdu – i to ze sporym zyskiem. Oczywiście nie wszystkie zabytkowe auta z USA zachowały się w dobrym stanie, co warto mieć na uwadze. Jeśli jednak poświęcisz wystarczająco dużo czasu na poszukiwania lub skorzystasz z pomocy profesjonalnych firm importerskich, z dużym prawdopodobieństwem trafisz na zadbany, garażowany egzemplarz, który będzie wymagał drobnych prac blacharsko-lakierniczych i podstawowych napraw pod maską. Taka rewitalizacja wcale nie musi być bardzo kosztowna, jeśli poprzedni właściciel troszczył się o pojazd.

Oczywiście jeśli chcesz, możesz traktować import aut klasycznych z USA jako szansę na zdobycie wyjątkowego samochodu wyłącznie dla siebie. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest zresztą posiadanie dwóch aut – jednego do użytku codziennego oraz drugiego na weekendowe przejażdżki po najbliższej okolicy i relaksujące połykanie kolejnych kilometrów.

Import aut z USA – jak sprowadzić klasyka ze Stanów Zjednoczonych?

Import aut zabytkowych z USA może być dość skomplikowany i czasochłonny, jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać i na czym się skupić. Cały proces w skrócie wygląda następująco:

  1. Znalezienie auta na portalu aukcyjnym – ważne, by przeglądać oferty na stronach internetowych wiarygodnych domów aukcyjnych, takich jak IAAI, Copart czy ImpactAuto. W ten sposób zabezpieczysz się przed nieuczciwymi handlarzami, których na rynku aut zabytkowych nie brakuje.
  2. Zakup – po znalezieniu konkretnego modelu należy przelać pełną kwotę za samochód, a także opłacić prowizję domu aukcyjnego.
  3. Transport – jak wygląda import aut zabytkowych z USA? Po zakupie pojazdu trzeba zarezerwować transport do Europy. Na początku należy zorganizować przewóz do najbliższego portu w Stanach, a następnie wykupić kontener na statku transportowym płynącym do Holandii lub (najczęściej) do Niemiec.
  4. Sprowadzenie auta do Polski – na koniec trzeba wykupić lawetę, która przewiezie auto prosto pod drzwi klienta w Polsce.

Sprowadzanie aut z USA. Praktyczne porady

Uwielbiasz auta klasyczne z USA i zależy Ci na tym, by sprowadzić taki samochód do Polski? Sprawdź garść przydatnych porad, dzięki którym już wkrótce będziesz mógł cieszyć się zabytkowym autem w dobrym stanie technicznym – bez stresu i niepotrzebnych komplikacji:

  • Korzystaj wyłącznie ze sprawdzonych portali aukcyjnych – w przeciwnym wypadku narazisz się na oszustwo.
  • Zawsze sprawdzaj historię pojazdu, zanim zdecydujesz się na zakup – możesz to zrobić m.in. w bazie Carfax.
  • Pamiętaj, że kultowe auta z USA muszą mieć ważny tzw. Certificate of Title – czyli dokument stwierdzający prawa własności, który umożliwia zawarcie transakcji między sprzedawcą a kupującym. Bez tego zaświadczenia nie można wywieźć auta poza granice USA ani tym bardziej go zarejestrować.
  • Staraj się wyszukiwać zabytkowe auta z USA z regionów, w których zimy są wyjątkowo łagodne bądź nie ma ich wcale (np. na Florydzie, w Kalifornii) – daje to większe szanse na to, że znajdziesz samochód w dobrym stanie technicznym.
  • Sprowadzanie aut z USA będzie łatwiejsze, jeśli skorzystasz z pomocy firm zajmujących się importem – to specjaliści, którzy zajmują się całym procesem od A do Z, dzięki czemu klienci oszczędzają czas i unikają nerwowych sytuacji.

Wybierz import z USA ze wsparciem profesjonalistów

W opracowaniu tego tekstu pomógł Michał Migut z firmy FlyCars, która sprowadza dla klientów auta klasyczne z USA, ale również nowsze modele. Jeśli nie czujesz się na siłach, by zająć się importem na własną rękę, panowie z FlyCars chętnie Ci w tym pomogą, a ponadto doradzą, gdzie szukać najlepszych perełek.

Przeczytaj także: Jak sprowadzić swoje wymarzone auto z USA krok po kroku?

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama