Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

Amerykańskie pojazdy – typowe uszkodzenia

Importowanie samochodów z Ameryki to częsta droga na zdobycie swojego wymarzonego auta, jednak przy zakupie trzeba trzymać emocje na wodzy i zachować szczególną uwagę.

co dolega autom z usa
Artykuł sponsorowany

Większość pojazdów importowanych z USA do Polski to samochody, które przeszły przez wypadki, z dominującymi uszkodzeniami karoserii. Nie można jednak zaprzeczyć, że w Polsce, pomimo tego faktu, auta z USA cieszą się popularnością — co roku importuje się do kraju dziesiątki tysięcy takich pojazdów.

Przez co import aut z Ameryki stał się aż tak popularny?

USA, wraz z Chinami i Europą, jest jednym z największych rynków samochodowych na świecie. Dostępność i korzystne ceny sprawiają, że import samochodów ze Stanów jest popularny w Polsce.

Samochody z USA mają w Polsce swoich zwolenników, którzy cenią je za przestronność, brzmienie silnika, bogate wyposażenie i komfort jazdy. Pomimo trudniejszego dostępu w Polsce do niektórych części w porównaniu z pojazdami produkowanymi w Europie czy Azji, nadal istnieje popyt na amerykańskie auta.

Import pojazdów zwykle odbywa się przez wyspecjalizowane firmy pośredniczące, a samodzielne sprowadzenie samochodu jest raczej rzadkością. Musimy jednak mieć na uwadze, że większość sprowadzanych do Polski samochodów z USA jest uszkodzona — a najczęściej ich karoseria. Statystyki dot. aut z Ameryki w 2023 r. od autoDNA pokazują, że aż 90% wad pojazdów z USA to uszkodzenia nadwozia.

Typowe uszkodzenia pojazdów z USA

Prawie połowa (48%) uszkodzeń dotyczy przedniej części samochodu, w tym zgniecionego zderzaka, rozbitych reflektorów, czy uszkodzonej chłodnicy.

Inne częste uszkodzenia to te dotyczące:

  • tyłu
  • boków
  • lewego przodu
  • prawego przodu

rodzaje uszkodzeń samochodów sprowadzanych z usa

Wiele z tych uszkodzeń jest naprawianych w Polsce ze względu na niższe koszty pracy, aby potem odsprzedać samochód z zyskiem. Dodatkowo niższy koszt zakupu auta z USA oznacza także niższe podatki po sprowadzeniu do Polski (wartość pojazdu uszkodzonego po imporcie do Polski).

Przy imporcie aut z USA, polscy klienci często polegają na doradztwie specjalistów i pośrednictwie firm, ze względu na specyfikę amerykańskiego rynku, gdzie sprzedaż odbywa się głównie przez aukcje samochodowe (np. serwis Copart, IAA).

Wszystkie formalności, takie jak odprawa celna i transport, są zazwyczaj zarządzane przez pośredników, co ułatwia proces importu i sprawia, że każdy jest w stanie z dnia na dzień wylicytować swój wymarzony pojazd.

Warto również sprawdzić historię pojazdu, aby upewnić się, że jest to odpowiedni i bezpieczny egzemplarz, który nie przyniesie nam stresu i dodatkowych kosztów. Profesjonalne firmy importujące samochody z USA zwykle informują potencjalnych nabywców o stanie pojazdu.

Historię przykładowo Forda Mustanga można zweryfikować za pomocą numeru VIN na stronie autoDNA (numer ten zazwyczaj łatwo dostępny jest na zdjęciach pojazdów w serwisach z licytacjami samochodów).

Auta z Ameryki — które modele najczęściej miały wypadkową przeszłość?

Uszkodzenia w zależności od marki auta różnią się nieznacznie. Niemieckie pojazdy częściej mają uszkodzony przód, a japońskie – tył. Wśród marek sprowadzanych z USA popularne są AudiChryslerFordBMWVolvoMercedesVolkswagenMazda i Toyota. Warto zaznaczyć także częsty udział w imporcie motocyklów Harley-Davidson.

Wybierając auto, warto zwrócić uwagę na funkcjonalność, cenę i koszty serwisowania po zakupie. Lepiej kierować się stanem technicznym niż konkretną marką i modelem.

Większość aut importowanych ze Stanów była produkowana na tamten rynek i charakteryzuje się dużymi silnikami (głównie benzynowymi) oraz większą przestronnością. Trzeba także wziąć pod uwagę fakt, że sprzedaż auta z USA w przyszłości może być trudniejsza niż w przypadku pojazdów europejskich, np. Volkswagen Golf, wyprodukowany w Niemczech.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama