Connect with us

Czego szukasz?

powered by Advanced iFrame. Get the Pro version on CodeCanyon.

Porady

Wymiana opon motocyklowych – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

Opony motocyklowe stanowią fundament bezpiecznej i komfortowej jazdy, dlatego każdy właściciel jednośladu powinien dbać o regularną wymianę ogumienia w swoim pojeździe. Jeśli chcesz zapoznać się z ważnymi informacjami na temat wymiany opon w motocyklu, zapraszamy do lektury!

opony motocyklowe
Artykuł sponsorowany

Dlaczego regularna wymiana opon motocyklowych jest tak ważna?

Systematyczna wymiana opon motocyklowych jest jednym z kluczowych elementów utrzymania bezpieczeństwa i wydajności jazdy. Ważne jest nie tylko używanie modeli dostosowanych do aktualnie panującego sezonu, ale także regularna wymiana zużytego ogumienia na nowe. To niezwykle istotne, ponieważ wyeksploatowane opony mogą znacznie łatwiej ulec uszkodzeniu podczas użytkowania. Należy zwrócić szczególną uwagę na regularne monitorowanie głębokości bieżnika opon, aby mieć pewność, że nie spada ona poniżej bezpiecznego poziomu. Zbyt mały bieżnik nie tylko naraża nas na niebezpieczeństwo w czasie jazdy, ale także wiąże się z ryzykiem otrzymania mandatu.

Jak często wymieniać opony w motocyklu?

Jeśli jesteś kierowcą jednośladu, być może zastanawiasz się, jak często wymieniać opony w swoim pojeździe. Ogólnie przyjmuje się, że opona motocyklowa ma żywotność około od 12000 do 15000 km. Liczba przejechanych kilometrów nie jest jednak jedynym czynnikiem, na który powinniśmy zwracać uwagę. Na szybkość zużywania się opon wpływają również takie kwestie jak:

 • Nawierzchnia, po której najczęściej się poruszasz — jeśli często jeździsz po zniszczonych i dziurawych drogach, to Twoje opony nie wytrzymają tak długo, jak w przypadku poruszania się po gładkich nawierzchniach.
 • Osiągi opon – im wyższe, tym mniej kilometrów będziesz w stanie przejechać, zachowując opony w dobrym stanie. To właśnie dlatego ogumienie turystyczne zwykle wytrzymuje znacznie dłużej niż opony przeznaczone do motocykli wyścigowych.
 • Osiągi motocykla – im wyższe, tym mniej kilometrów przejedziesz na jednym zestawie opon.
 • Styl jazdy – jeśli preferujesz dynamiczny i agresywny styl jazdy, Twoje opony zużyją się szybciej niż przy spokojnej jeździe.
 • Warunki pogodowe – wysokie temperatury mogą prowadzić do szybszego zużywania się opon. 

Rodzaje opon motocyklowych

Producenci opon motocyklowych oferują wiele opcji, dopasowanych do różnych warunków drogowych, stylów jazdy i typów motocykli. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego produktu warto zapoznać się z dostępnymi na rynku rodzajami opon. Do najpopularniejszych należą przede wszystkim:

 • Opony do motocykli turystycznych – stanowią najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Doskonale sprawdzają się zarówno w jeździe miejskiej, jak i na dłuższych, wymagających trasach. Charakteryzują się dużą wytrzymałością i zapewniają wysoki komfort poruszania się. Opony turystyczne nie będą jednak najlepszą opcją dla osób, które oczekują wysokich, sportowych prędkości.
 • Opony enduro i cross – modele enduro świetnie radzą sobie zarówno na asfalcie, jak i poza utwardzonymi trasami. Są więc znakomitym wyborem dla osób poszukujących uniwersalnej opcji. Z kolei w przypadku miłośników off-roadu doskonale sprawdzą się opony crossowe, przystosowane specjalnie do jazdy terenowej.
 • Opony sportowe i wyścigowe – stworzone z myślą o wysokich osiągach. Wyróżniają się wyższą przyczepnością oraz lepszą stabilnością przy dużych prędkościach.
 • Opony szosowe – przeznaczone z myślą o jeździe po drogach asfaltowych. Zapewniają szybką, płynną jazdę i optymalną przyczepność. Doskonale sprawdzają się podczas codziennych podróży.
 • Opony do skuterów – charakteryzują się mniejszymi rozmiarami w porównaniu do opon przeznaczonych do klasycznych motocykli. Zwykle mają uniwersalne zastosowanie i dobrze sprawdzają się zarówno w słoneczne, jak i deszczowe dni.
 • Opony do motocykli cruiser i chopper – zapewniają wysoki komfort poruszania się i wysokie bezpieczeństwo podczas pokonywania zakrętów. Bardzo często wyróżniają się ciekawym, stylowym designem.

Oznaczenia opon motocyklowych – o czym nas informują?

Zanim zdecydujesz się na konkretne opony motocyklowe, koniecznie zwróć uwagę na oznaczenia znajdujące się na danym modelu. To bardzo ważne, aby dobrać idealny typ i rozmiar opony do swojego pojazdu. Jeśli na ogumieniu znajduje się przykładowo napis „120/70-17 M/C (58W)”, należy interpretować go następująco:

 • Pierwsza liczba (120) to szerokość opony wyrażona w milimetrach;
 • Druga liczba (70) oznacza profil opony (stosunek jej wysokości do szerokości);
 • Kolejna liczba (17) to średnica opony w calach;
 • M/C – to znak, że opony przeznaczone są do motocykli;
 • Następne oznaczenie (58W) – mówi nam o tym, jakie obciążenie w kilogramach opona jest w stanie wytrzymać oraz z jaką maksymalną prędkością można jechać na danej oponie.

Dodatkowo na oponie motocyklowej możemy znaleźć symbol „B” (oznaczający oponę diagonalną) lub „R” (informujący o radialnej konstrukcji opony).

Gdzie kupić dobre i tanie opony motocyklowe?

Wiele osób szuka miejsca, gdzie można kupić dobry komplet opon motocyklowych, ale nie zawsze jest to łatwe. Na szczęście dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak internetowy sklep motoryzacyjny intercars.pl, każdy może znaleźć sprawdzone produkty najwyższej jakości. Firma ma w swojej ofercie części i akcesoria do motocykli, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Skomentuj

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Reklama