Connect with us

Czego szukasz?

MotoGP

Martin wygrał sprint GP Hiszpanii. Festiwal wywrotek w końcówce

Sprint GP Hiszpanii przyniósł nam sporo walki na czele pomiędzy wieloma zawodnikami. Całą sytuację skomplikował nieco mokry tor, na którym w końcówce wywróciło się wielu zawodników. Najlepszy w sprincie okazał się Jorge Martin, za nim uplasowali się Pedro Acosta i Fabio Quartararo.

Acosta i Quartararo na podium w sprincie GP Hiszpanii MotoGP
Fot. MotoGP.com

Jorge Martin miał furę szczęścia

Hiszpan gorzej ruszył z trzeciej lokaty. Wtedy to stracił pozycję na rzecz Bindera czy Bezzecchiego. Jednak potem Binder stracił tempo i zaraz za nim zebrała się grupa zawodników Ducati. Na tym skorzystał także Jorge Martin, który wraz z Marquezami zaczął walczyć o prowadzenie. Potem z walki odpadł Alex, więc na placu boju został Martin z Marcem. Starszy z Hiszpanów był dziś w zdecydowanie lepszej formie, z czym Martin musiał się pogodzić. Jednak ku jego zdziwieniu na ostatnich okrążeniach niektórzy zawodnicy zaczęli się przewracać. Wśród nich znalazł się też liderujący Marc Marquez. Dzięki temu zawodnik Pramac Racing przejął prowadzenie, które dowiózł już do mety. To była jego druga sprinterska wygrana w tym sezonie.

 

Acosta i Quartararo sensacyjnie na podium

Sprint na torze Jerez obfitował w kontakty i błędy. To był jeden ze sprintów, w których istotne było dowiezienie motocykla do mety. Acosta, Quartararo i Pedrosa startowali dziś z dalszych pozycji. Jednak dzięki temu, że ominęli kłopoty, udało im się wskoczyć do czołówki.

Szybko z wyścigiem pożegnali się Alexi Espargaro i Jack Miller. Natomiast niedługo potem na poboczu zameldował się Fabio di Giannantonio. Natomiast do sensacji doszło, gdy kolizję z Binderem i Bezzecchim zaliczył Pecco Bagnaia. Trzykrotny mistrz świata MotoGP wylądował przez to na deskach czym przedłużył swoją serię sprintów bez zwycięstwa. Dalej poza torem znalazł się Lorenzo Savadori. Jednak potem na torze w tym samym momencie oraz zakręcie ze sprintem pożegnali się Bastianini, Binder i Alex Marquez. Gdy do tego chwilę potem w innym zakręcie przewrócił się Marc Marquez to zaczęliśmy myśleć, że na torze leży olej z czyjegoś motocykla. Pomimo to sędziowie nie przerwali ścigania, co uznano za bardzo kontrowersyjną decyzję. Ostatecznie wyścigu nie ukończył jedenastu zawodników z dwudziestu pięciu.

 


 

Aktualizacja godz. 17:00: W motocyklu Fabio Quartararo wykryto zbyt niskie ciśnienie opon. Dyrekcja zawodów ukarała zawodnika karą 8 sekund doliczonych do jego czasu sprintu. Francuz spadł z trzeciej na piątą lokatę. Zaś na podium awansował Dani Pedrosa.

Marc Marquez pierwszy raz z pole position na Ducati

Hiszpan po bezpośrednim wejściu do Q2 mógł poszaleć w drugiej części kwalifikacji. I faktycznie tak zrobił. Najpierw takie szaleństwo omal nie skończyło się wywrotką na pierwszym okrążeniu pomiarowym. Zaś za drugim razem zepsuł swoją ostatnią próbę. To jednak wystarczyło, aby czas 1:46.773 przyniósł mu pierwsze pole position na Ducati.

Niespodziewanie w pierwszym rzędzie znalazł się też Marco Bezzecchi przed Jorge Martinem i Binderem. Bagnaia i Bastianini znaleźli się dopiero na siódmej i dziewiątej lokacie. Zaś zwycięzca GP Ameryk, Maverick Vinales, zakwalifikował się na jedenastej lokacie przed Aleixem Espargaro. Koniec stawki tradycyjnie uzupełniły motocykle Hondy i Yamahy. 

W ten weekend na torze startują też Stefan Bradl na Hondzie, Lorenzo Savadori na Aprilii i Dani Pedrosa na KTM-ie. Ta trójka startuje tu z dziką kartą. Warto też wspomnieć, że w ramach takiej dzikiej karty wystartuje też Cal Crutchlow. Brytyjczyk pojedzie na Yamasze w GP Włoch, Wielkiej Brytanii i San Marino.

Klasyfikacja generalna po sprincie: Jorge Martin umocnił się na czele

Hiszpan powiększył swoją przewagę w tabeli nad rywalami po zwycięstwie. Natomiast na drugie miejsce awansował Pedro Acosta! Hiszpanowi pomogło dzisiejsze podium oraz brak punków dla Bagnai, Bindera i Vinalesa. Pełne aktualne zestawienia znajdują się osobnym artykule – odnośnik poniżej.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna MotoGP 2024. Aktualne zestawienie

Jutro gorące ściganie w GP Hiszpanii

W niedzielę 28 kwietnia, po godzinie 14:00 wystartuje wyścig o GP Hiszpanii MotoGP. Po sobotnim festiwalu wywrotek na pewno niektórzy zawodnicy będą chcieli odbudować się po sobotnich niepowodzeniach. Niestety w ten weekend na torze w Red Bull Rookies Cup nie pojawi się już Milan Pawelec. Polak doznał kontuzji na wskutek wypadku w kwalifikacjach.

Wyniki kwalifikacji do GP Hiszpanii 2024 MotoGP

Marquez pierwszy raz z pole position na Ducati, daleko Vinales

Fot. MotoGP.com

Wyniki Sprintu GP Hiszpanii 2024 MotoGP

Bagnaia i Marquez na deskach w sprincie GP Hiszpanii

Fot. MotoGP.com

Reklama