Connect with us

Czego szukasz?

Porady

Zadbaj o karoserię swojego samochodu w domu, oszczędzając czas i pieniądze

Samochód w dzisiejszych czasach jest wizytówką człowieka – po prostu nie wypada jeździć pojazdem z brudnym, niezadbanym lakierem. Jednak, zamiast wziąć sprawy w swoje ręce, coraz czyściej korzystamy z myjni bezdotykowych. Efekt? Plamy, zacieki, nagromadzenie osadu z detergentów i wosku… Z czasem taki lakier wygląda po prostu nieestetycznie. A ceny rosną… Żeby dobrze umyć samochód, stosując wszystkie tryby myjni, niekiedy trzeba wydać aż 20 złotych. A wynik nie zawsze zadowoli – niczym gra w NationalCasino Poland – czasem jest lepiej, a czasem gorzej.

mycie samochodu w domu

Wielu użytkowników samochodów zapomniało o tym, że własnoręczne mycie samochodu w domu bywa dokładniejsze, szybsze, tańsze i niesamowicie satysfakcjonująca. Tylko jak się do tego zabrać? W niniejszym artykule przygotowaliśmy krótki przewodnik mycia samochodu, z którym poradzi sobie każda osoba.

Etap 1: Przygotuj się do mycia

Przygotowanie jest najistotniejszym elementem procesu mycia samochodu – szczególnie jeżeli chodzi o pierwszy raz. Zaopatrz się we wszystkie niezbędne akcesoria, detergenty, sprawdź dostęp do bieżącej wody i znajdź zacienione miejsce, gdzie lakier nie będzie błyskawicznie odparowywał wody. To bardzo ważne, ponieważ w ten sposób można uniknąć smug i zacieków z detergentu i kamienia pozostałego po wyschnięciu wody.

Upewnij się, że masz przygotowane następujące narzędzia:

  • Wąż ogrodowy lub myjka ciśnieniowa. Warto tutaj zaznaczyć, że najczęściej mycie pod dużym ciśnieniem nie jest wymagane – wystarczy wąż ogrodowy do spłukiwania.
  • Wiadro lub miska z ciepłą wodą.
  • Szampon samochodowy. Nie powinno się korzystać z detergentów niedostosowanych do lakieru samochodowego, ponieważ mogą na niego źle wpływać.
  • Miękka duża gąbka lub rękawica w mikrofibry do mycia samochodu.
  • Duży, chłonny ręcznik z mikrofibry do osuszania. Można też zaopatrzyć się w dwa ręczniki – jeden do wstępnego osuszenia i drugi do ostatecznego pozbycia się wody.

Jeżeli wszystko jest przygotowane, to możesz przejść do procesu mycia samochodu. Czas przygotowania to średnio 5 minut.

Etap 2: Mycie karoserii

Dodaj szampon do ciepłej wody w proporcji podanej na opakowaniu detergentu. Początkowo możesz spłukać samochód samą wodą, aby zmiękczyć zabrudzenia. Następnie korzystając z gąbki lub rękawicy zamoczonej w wodzie z szamponem, myjesz każdy kolejny element karoserii. Jeżeli jest bardzo ciepło i woda mimo wszystko przedwcześnie odparowuje, to postaraj się na bieżąco spłukiwać naniesiony detergent, aby nie pojawiły się żadne zacieki. Kontynuuj, aż umyjesz wszystkie elementy karoserii.

Kiedy skończysz, spłucz pozostałości brudu i naniesionego szamponu, odsłaniając lakier. Jeżeli zauważysz pominięte miejsca, to popraw i wypłucz ponownie. Czas mycia karoserii wynosi średnio 10-15 minut.

Etap 3: Osuszenie i wykończenie

Ostatnim etapem, o którym większość kierowców zapomina, jest osuszanie. Woda, a zwłaszcza ta przydomowa z lokalnej studni najczęściej jest twarda. Dlatego pozostawiona na lakierze do wyschnięcia pozostawi plamy z osadu kamiennego. Żeby temu przeciwdziałać, należy się jej pozbyć poprzez osuszenie ręcznikiem.

Dokładnie wytrzyj cały samochód, pozbywając się wody i usuwając ostateczne niedociągnięcia mycia. Lakier po tym wszystkim powinien błyszczeć i prezentować się o wiele lepiej niż po wyjechaniu z typowej myjni bezdotykowej. Czas wykonania tego etapu to około 5 minut.

Etap 4 (Opcjonalny): Woskowanie

Jeżeli ktoś ma ochotę, aby jego samochód prezentował się jeszcze lepiej, a efekt umycia utrzymywał się przez dłuższy czas, to warto zastanowić się nad procesem woskowania. Jak się okazuje, jest to prostsze, niż może się wydawać.

Wystarczy zaopatrzyć się w maszynę do woskowania (urządzenie kosztuje od 100 do 200 zł). Na umytym samochodzie wystarczy rozprowadzić wosk (płynny lub w formie pasty), a następnie rozetrzeć z wykorzystaniem urządzenia. Cały proces początkowo może się wydawać żmudny i czasochłonny, ale wprawionej osobie nie powinien zająć więcej niż 15 minut.

Podsumowanie: Czy warto myć samochód własnoręcznie?

Jeżeli chodzi o kwestię jakości, ceny i satysfakcji użytkownika to zdecydowanie tak. Jedynym minusem tej opcji jest czas. Umycie samochodu zajmie około 20-25 minut. Woskowanie to kolejne 15. Jeżeli jednak weźmie się pod uwagę to, jak wygląda standardowe mycie samochodu w myjni, to warto każdemu polecić takie rozwiązanie. Ostatecznie dobrze, własnoręcznie umyty samochód zapewnia niesamowitą satysfakcję.

Reklama