Solidny występ Kacpra Sztuki
Kacper Sztuka zaliczył naprawdę dobry występ w Monako. Udało mu się utrzymać pozycję na starcie. Miał solidne tempo, nawiązywał walkę z rywalami przed sobą. Jest to bardzo pocieszające, bo w poprzednich rundach widzieliśmy, że ilekroć Kacper tracił pozycję, jego strata gwałtownie rosła i nie był w stanie utrzymywać się za rywalami. Wypadek Tsolova, Leona i Meguetounifa sprawił, że awansował aż na 12. pozycję. Ostatecznie, udało mu się otrzeć o punkty, bowiem zajął 11. miejsce – a punktuje pierwsza dziesiątka.
Wiśnicki ponownie z karą
Już na pierwszym okrążeniu na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa. Stało się to, gdyż Charlie Wurz wypadł z wyścigu. Niestety, kolizję z Austriakiem spowodował Piotr Wiśnicki. Za owy incydent wlepiono mu 10 sekund kary. W momencie jej otrzymania jechał na osiemnastej pozycji. Na zakończenie wyścigu był 14. Jednakże, przy safety carze różnice między kierowcami znacząco stopniały, przez co te dziesięć sekund było dla niego bardzo dotkliwe – z 14. pozycji spadł na 25.
Najlepszy kierowca: Gabriele Mini
Świetny weekend w wykonaniu Gabriele Miniego. W piątkowych kwalifikacjach wykręcił najlepszy czas i pole position. W sprincie co prawda nie punktował, jednakże odkuł się w wyścigu głównym – i to jak! Ani na moment nie pozwolił rywalom zagrozić swojej pozycji. Prowadził od startu do mety. Poradził sobie z atakami na starcie i świetnie rozgrywał liczne restarty. Czapki z głów za taki występ dla Gabriele Miniego – nowego lidera klasyfikacji generalnej F3!
🏁 LAP 27 / 27
GABRIELE MINÌ WINS IN MONACO FOR THE SECOND YEAR IN A ROW!!!! 👏👏👏#F3 #MonacoGP pic.twitter.com/ogE9gRnO3e
— Formula 3 (@Formula3) May 26, 2024
Drugie miejsce zajął reprezentant ART Grand Prix – Christian Mansell. Trzecia lokata przypadła Luke’owi Browningowi, wiceliderowi klasyfikacji generalnej. Podobnie jak Mini, obaj ci kierowcy utrzymali swoje pozycje startowe.
Najlepszy zespół: Prema Racing
Włoska Prema jako jedyny zespół w stawce miała wszystkich trzech kierowców na punktowanych pozycjach. Oprócz zwycięzcy dzisiejszego wyścigu, Gabriele Miniego, świetnie spisał się także Arvid Lindblad, który zawody ukończył na 4. pozycji. Do tego, 6. miejsce dla zespołu dowiózł Dino Beganovic. To dało Premie aż 45 punktów.
Dwóch kierowców w pierwszej dziesiątce miał zespół Campos. Mari Boya zajął 7. miejsce, a Oliver Goethe – 10.. Dzięki temu, do dorobku zespołowego trafiło siedem punktów. Po jednym kierowcy w punktach mieli: ART Grand Prix (2. miejsce Mansella), Hitech (3. miejsce Browninga), Trident (5. miejsce Fornaroliego), MP Motorsport (8. miejsce Tramnitza) i Rodin (9.miejsce Loake’a).
Największe rozczarowania: Nikola Tsolov i Laurens Van Hoepen
Na 20. okrążeniu doszło do karambolu z udziałem trzech kierowców – Nikoli Tsolova, Noela Leona i Samiego Meguetounifa. Walczyli oni od kilku okrążeń o pozycje 11-13, aby mieć szansę na ewentualne punkty. Zwycięzca wczorajszego wyścigu spritnerskiego nie wytrzymał, naciskał i naciskał na Leona, aż doprowadził do kolizji. Za tę sytuację, Bułgar otrzymał dziesięć sekund kary. Meguetonif nie kontynuował jazdy w wyścigu.
Ledwo safety car opuścił tor i musiał znowu wyjechać. Straszliwie roztrzaskał swój bolid Laurens Van Hoepen. Doszło do nieznacznego kontaktu między nim a Josephem Loake’em. Wina leży w stu procentach po stronie Holendra. Loake utrzymał się na torze – zakończył zmagania na 9. pozycji, zgarniając dwa punkty.
Klasyfikacje generalne po weekendzie w Monako
Wyścig główny w Monako zapewnił nam parę przetasowań na czele stawki. Nowym liderem został Gabriele Mini, który ma cztery punkty przewagi nad Luke’iem Browningiem, który utrzymał drugą pozycję. Z pierwszej na trzecią spadł Leonardo Fornaroli, tracąc do lidera osiem punktów. W miarę blisko nich utrzymuje się Dino Beganovic, który ma sześć punktów straty względem trzeciego Włocha.
Pośród zespołów, Prema Racing powiększyła swoją przewagę względem reszty stawki. Mają oni już 174 punkty, podczas gdy druga ekipa – Trident – ma ich 119. Trzecie miejsce aktualnie zajmują ex aequo ART i Campos, mając po 85 punktów na swoich kontach.
Klasyfikacje generalne Formuły 3 przedstawiliśmy w osobnym artykule, do którego odnośnik znajdziecie poniżej.
Następny przystanek: Barcelona
Przed kierowcami F3 niemal miesiąc przerwy. Następny wyścig odbędzie się dopiero 23 czerwca w hiszpańskiej Barcelonie. Sytuacja wygląda tak samo w Formule 2. Na szczęście, fani nie muszą czekać całego miesiąca, aby przeżyć wyścigowe emocje. Już w dniach 7-9 czerwca odbędzie się GP Kanady F1 w Montrealu.
Wyniki wyścigu głównego F3 w Monako