Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

Używany Opel Adam – wady, zalety, opinie. Czy warto kupić?

Opel Adam to miejski hatchback, który od momentu swojej premiery w 2012 roku przyciąga uwagę niebanalnym designem i szeroką gamą możliwości personalizacji. Jeśli rozważasz zakup używanego egzemplarza, warto zgłębić wiedzę na temat tego modelu. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje, które pomogą Ci podjąć decyzję o nabyciu Opla Adama z drugiej ręki.

używany opel adam
Fot. Opel

Opel Adam używany – co warto wiedzieć przed zakupem

Zanim rozpoczniesz poszukiwania wymarzonego egzemplarza, zastanów się, jakie cechy są dla Ciebie najważniejsze. Opel Adam oferowany był w różnych wersjach wyposażenia, począwszy od podstawowej, po bogato wyposażone odmiany. Warto zwrócić uwagę na takie elementy jak klimatyzacja, system multimedialny, czujniki parkowania czy też pakiety stylistyczne, które znacząco wpływają na komfort użytkowania i atrakcyjność wizualną pojazdu.

Istotną kwestią jest również wybór odpowiedniego silnika. Opel Adam dostępny był z benzynowymi jednostkami napędowymi o pojemności 1.0, 1.2 oraz 1.4 litra. Wersje z silnikiem 1.0 i 1.2 nadają się idealnie do miasta, zapewniając niskie zużycie paliwa. Jeśli zależy Ci na lepszych osiągach, warto rozważyć wariant 1.4, szczególnie w odmianie 100-konnej. Pamiętaj jednak, że mocniejsze silniki wiążą się zazwyczaj z wyższymi kosztami eksploatacji.

Opinie o używanym Oplu Adam – zalety i wady

Przed podjęciem decyzji o zakupie używanego Opla Adama warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników. W sieci nie brakuje forów i grup dyskusyjnych poświęconych temu modelowi, gdzie można znaleźć cenne wskazówki i doświadczenia związane z eksploatacją.

Wielu właścicieli chwali Adama za atrakcyjny design, zwrotność i łatwość manewrowania w mieście. Doceniają oni również bogate możliwości personalizacji, pozwalające nadać pojazdowi indywidualny charakter. Wśród zalet wymieniane są też niezłe osiągi wersji z silnikami 1.0 i 1.2, które sprawdzają się w ruchu miejskim, oferując jednocześnie niskie zużycie paliwa.

Z drugiej strony, niektórzy użytkownicy zwracają uwagę na pewne minusy Opla Adama. Jedną z najczęściej powtarzających się wad jest ograniczona przestrzeń w kabinie, szczególnie na tylnej kanapie. Bagażnik również nie należy do największych w klasie, co może być problematyczne dla osób często podróżujących z większą ilością bagażu. Sporadycznie pojawiają się też opinie o problemach z niektórymi elementami wykończenia wnętrza czy osłabieniu żywotności sprzęgła w egzemplarzach z silnikiem 1.4.

Opinie na temat komfortu jazdy są podzielone. Niektórzy chwalą Adama za dobre wyciszenie kabiny i skuteczne tłumienie nierówności przez zawieszenie. Inni z kolei zwracają uwagę na dość twardą charakterystykę amortyzatorów, co w połączeniu z 17-calowymi obręczami kół może przekładać się na mniej komfortową jazdę po nierównych nawierzchniach.
Jeśli chodzi o jakość wykonania, opinie również są zróżnicowane. Część użytkowników chwali materiały wykończeniowe i spasowanie elementów, doceniając wrażenie solidności. Pojawiają się jednak głosy o pojedynczych usterkach, takich jak skrzypiące plastiki czy problemy z podnośnikami szyb. Warto mieć to na uwadze podczas oględzin przed zakupem i dokładnie sprawdzić stan wnętrza.

Typowe usterki w używanym Oplu Adam

Decydując się na zakup używanego Opla Adama, warto mieć świadomość potencjalnych problemów, które mogą wystąpić w trakcie eksploatacji. Jedną z najczęstszych bolączek tego modelu są usterki systemu multimedialnego. Zdarza się, że ekran dotykowy nie reaguje na polecenia lub działa z opóźnieniem, co bywa frustrujące dla użytkownika. W niektórych egzemplarzach odnotowano również problemy z bluetooth oraz nagłośnieniem.

Kolejną kwestią wartą uwagi są zawieszenie i układ jezdny. Opel Adam, podobnie jak wiele innych miejskich samochodów, może być podatny na uszkodzenia elementów zawieszenia, szczególnie podczas pokonywania nierówności czy dziur w nawierzchni. Warto zwrócić uwagę na stan amortyzatorów, sprężyn oraz wahaczy podczas oględzin przed zakupem.

Sporadycznie zdarzają się też usterki układu elektrycznego, takie jak awarie czujników parkowania, problemy z elektrycznie sterowanymi szybami czy nieprawidłowe działanie klimatyzacji. Choć nie są to powszechne bolączki, warto mieć je na uwadze i dokładnie sprawdzić wszystkie systemy podczas testowej jazdy. Niektórzy użytkownicy zgłaszali również przypadki przedwczesnego zużycia sprzęgła w egzemplarzach z silnikiem 1.4, więc ten element również warto zweryfikować.

W kwestii silników, jednostki stosowane w Oplu Adam uznawane są generalnie za dość niezawodne. Warto jednak pamiętać o regularnych przeglądach i wymianie oleju, aby utrzymać je w dobrej kondycji. Zdarzają się pojedyncze przypadki problemów z turbosprężarką w silnikach 1.0 i 1.4, ale nie jest to nagminny problem.

Wśród innych potencjalnych usterek wymienić można nietrwałe łożyska przednich kół, które objawiają się głośną pracą podczas skręcania. Sporadycznie odnotowywano także problemy z układem hamulcowym, takie jak nierównomierne zużycie klocków czy nieprawidłowe działanie czujników ABS. Regularne przeglądy i wymiana zużytych elementów pozwalają jednak uniknąć przykrych niespodzianek.

Eksploatacja używanego Opla Adama – koszty, serwis, części

Kupując używanego Opla Adama, należy liczyć się z kosztami eksploatacji. Na szczęście, dzięki popularności tego modelu, dostępność części zamiennych jest dobra, a ceny nie odbiegają znacząco od konkurencji. Warto jednak wybierać sprawdzone zamienniki, aby uniknąć problemów z jakością i trwałością.

Serwisowanie Opla Adama nie powinno nastręczać trudności. Większość niezależnych warsztatów jest w stanie poradzić sobie z obsługą tego modelu, co pozwala zaoszczędzić w porównaniu do autoryzowanych serwisów. Pamiętaj jednak, aby korzystać z usług sprawdzonych mechaników i stosować się do zaleceń producenta dotyczących okresowych przeglądów.

Koszty paliwa będą zależne od wybranej wersji silnikowej. Jednostki benzynowe o pojemności 1.0 i 1.2 litra pozwalają uzyskać przyzwoite wyniki, oscylujące w granicach 5-6 l/100km w cyklu mieszanym. Mocniejsze odmiany 1.4 mogą zużywać nieco więcej paliwa, ale nadal utrzymują się w rozsądnych granicach. Warto mieć na uwadze, że faktyczne spalanie będzie zależało od stylu jazdy i warunków eksploatacji.

Opel Adam jest samochodem stosunkowo tanim w ubezpieczeniu, szczególnie w porównaniu do większych i mocniejszych aut. Składka OC i AC będzie zależeć od wielu czynników, takich jak wiek i doświadczenie kierowcy, miejsce zamieszkania czy wybrany zakres ochrony. Warto porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych, aby znaleźć najkorzystniejszą opcję.

ZOBACZ TAKŻE
Używany Opel Meriva B. Opinie, wady, zalety, koszty eksploatacji. Wszystko, co powinniście wiedzieć

Opel Adam z drugiej ręki – na co zwrócić uwagę

Aby uniknąć rozczarowania po zakupie używanego Opla Adama, kluczowe jest dokładne sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Zacznij od oględzin nadwozia, zwracając uwagę na ewentualne ślady korozji, zarysowania czy nieprofesjonalnie wykonane naprawy blacharsko-lakiernicze. Sprawdź, czy wszystkie elementy karoserii są odpowiednio spasowane i czy nie ma widocznych luzów.

Kolejnym krokiem jest weryfikacja wnętrza. Upewnij się, że tapicerka nie nosi śladów nadmiernego zużycia, a wszystkie przełączniki i przyciski działają bez zarzutu. Zwróć szczególną uwagę na stan systemu multimedialnego, sprawdzając responsywność ekranu dotykowego oraz funkcjonowanie poszczególnych opcji.

Podczas jazdy próbnej nasłuchuj ewentualnych niepokojących odgłosów dobiegających z zawieszenia czy układu napędowego. Sprawdź, czy skrzynia biegów pracuje płynnie, a sprzęgło nie ślizga się. Warto też przetestować hamulce pod kątem równomiernego działania i odpowiedniej siły hamowania. Jeśli to możliwe, poproś zaufanego mechanika o ocenę stanu technicznego pojazdu przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Koniecznie zweryfikuj też historię serwisową samochodu. Poproś sprzedającego o udostępnienie książki serwisowej lub faktur potwierdzających przebieg przeglądów i napraw. Regularnie serwisowany egzemplarz będzie z pewnością lepszym wyborem niż auto z niejasną przeszłością.

Używany Opel Adam – opinie. Czy warto kupić?

Podsumowując, Opel Adam to interesująca propozycja dla osób poszukujących stylowego i zwrotnego samochodu miejskiego. Jego atuty to atrakcyjny design, szeroka gama opcji personalizacji, dobre osiągi w mieście oraz niskie zużycie paliwa w przypadku wersji z mniejszymi silnikami.

Rozważając zakup używanego egzemplarza, należy jednak mieć na uwadze potencjalne problemy, takie jak usterki systemu multimedialnego, podatność zawieszenia na uszkodzenia czy ograniczona przestrzeń w kabinie. Kluczowe jest dokładne sprawdzenie stanu technicznego pojazdu przed podjęciem decyzji oraz zapoznanie się z opiniami innych użytkowników.

Jeśli uda Ci się znaleźć zadbany egzemplarz z udokumentowaną historią serwisową, Opel Adam może okazać się udanym wyborem. Pamiętaj jednak, aby realistycznie ocenić swoje potrzeby i oczekiwania względem samochodu. Jeśli priorytetem jest dla Ciebie przestronne wnętrze i duży bagażnik, być może warto rozważyć również inne opcje w tym segmencie.

Ostateczna decyzja powinna być podyktowana stanem konkretnego egzemplarza, jego przebiegiem oraz historią serwisową. Przed zakupem warto też określić swój budżet i przeanalizować koszty eksploatacji, biorąc pod uwagę ceny paliwa, ubezpieczenia oraz ewentualnych napraw. Niezależnie od ostatecznej decyzji, mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule pomogą Ci dokonać przemyślanego wyboru i cieszyć się bezproblemową eksploatacją wymarzonego samochodu. Pamiętaj, że kupno używanego auta wiąże się z pewnym ryzykiem, ale przy odpowiednim przygotowaniu i ostrożności możesz znacząco zwiększyć swoje szanse na satysfakcjonujący zakup.

Oceń nasz artykuł!
Reklama