Connect with us

Czego szukasz?

Kalendarz F1 2023. Miejsca i daty wyścigów w nowym sezonie

Nieoficjalny kalendarz F1 2023

Kalendarz F1 2023 | Fot. Red Bull Content Pool

Kalendarz F1 2023 to bardzo ekscytujący temat dla wszystkich fanów motorsportu w naszym kraju. Gdzie w nowym sezonie pojadą najszybsi kierowcy świata? Formuła 1 opublikowała już oficjalny terminarz kolejnego sezonu, włącznie z wyścigami sprinterskimi. 

Kalendarz F1 2023 już w październiku

Zatwierdzony przez FIA terminarz na sezon 2023 opublikowano pod koniec września w trakcie 3-tygodniowej przerwy w ściganiu. Rywalizacja rozpocznie się już na początku marca i potrwa do końca listopada. Sezon rozpocznie się więc wcześniej niż w ostatnich latach i podobnie zakończy. Zaplanowano rekordową liczbę 24 wyścigów, choć szef F1, Stefano Domenicali, twierdzi, że na teraz to optymalna, ale i maksymalna liczba. Na chwilę obecną wiadomo już, że odbędą się jednak 23 rywalizacje, bowiem z kalendarza wypadła rywalizacja w Chinach (więcej o tej sytuacji przeczytacie poniżej). 

Sezon rozpocznie się w Bahrajnie, a zakończy już niemal tradycyjnie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Przedostatnią runda będzie jednak zupełnie nowy wyścig o GP Las Vegas, który będzie już trzecią rywalizacją w Stanach Zjednoczonych. Istotny jest także fakt, że Formuła 1 uniknie kolizji z 24h Le Mans, które odbędzie się 11 czerwca. W 2023 roku zaplanowano także dwa tzw. triple-headery, a więc trzy wyścigi rozgrywane tydzień po tygodniu. To GP Emilii Romanii – GP Monaco – GP Hiszpanii na przełomie maja i czerwca oraz GP USA – GP Meksyku – GP Brazylii na przełomie października i listopada. 

Większych zaskoczeń nie ma, choć doszło do drobnych korekt w stosunku do oczekiwań. I tak np. wyścig o GP Belgii odbędzie się pod koniec lipca, choć rywalizacja na Spa-Francorchamps kojarzy się z końcówką sierpnia. Miejsce w kalendarzu utrzymała Hiszpania, choć według wielu znaków na niebie i ziemi wyleci z terminarza w sezonie 2024. Władze toru Kyalami w Republice Południowej Afryki mają być wówczas w pełni gotowe i zdeterminowane na zorganizowanie wyścigu w Afryce. 

ZOBACZ TAKŻE
F1 w Viaplay - wszystko, co powinniście wiedzieć. Redakcja, ceny, gdzie najlepiej kupić
L.p.RundaMiejsceData
1.GP BahrajnuSakhir5 marca
2.GP Arabii Saudyjskiej Jeddah19 marca
3.GP AustraliiAlbert Park2 kwietnia
4.GP AzerbejdżanuBaku30 kwietnia
5.GP MiamiMiami7 maja
6.GP Emilii RomaniiImola21 maja
7.GP MonakoMonaco28 maja
8.GP HiszpaniiBarcelona-Catalunya4 czerwca
9.GP KanadyMontreal18 czerwca
10.GP AustriiRed Bull Ring2 lipca
11.GP Wielkiej BrytaniiSilverstone9 lipca
12.GP WęgierHungaroring23 lipca
13.GP BelgiiSpa-Francorchamps30 lipca
14.GP HolandiiZandvoort27 sierpnia
15.GP WłochMonza3 września
16.GP SingapuruMarina Bay17 września
17.GP JaponiiSuzuka24 września
18.GP KataruLosail8 października
19.GP Stanów ZjednoczonychCircuit of The Americas22 października
20.GP MeksykuAutodromo Hermanos Rodriguez29 października
21.GP BrazyliiInterlagos5 listopada
22.GP Las VegasLas Vegas 18 listopada
23.GP Abu ZabiYas Marina 26 listopada

Aktualizacje po ogłoszeniu oficjalnego kalendarza

W sezonach 2020-2022 zmiany w kalendarzach nie tylko F1, ale także wielu serii wyścigowych, zachodziły bardzo dynamicznie. Najpierw były one związane z pandemią koronawirusa, a następnie doszła do tego rosyjska agresja na Ukrainę. W związku z tym w tym sezonie wszystkie aktualizacje będziemy zbierać właśnie tutaj – w jednym miejscu.

Aktualizacja #1 – Chiny po raz kolejny wypadły z kalendarza F1 przez pandemię koronawirusa. Wyścig odwołano przez sytuację panującą w kraju pod koniec 2022 roku, ale następnie poluzowano covidowe obostrzenia i pojawiła się szansa, że rywalizacja w Szanghaju jednak się odbędzie. Już w 2023 roku Formuła 1 ostatecznie ogłosiła jednak, że wyścig nie dojdzie do skutku, a jego miejsca nie zajmie żaden inny tor. Sytuacja ta oznacza aż cztery tygodnie przerwy już w początkowej fazie sezonu. 

Więcej sprintów w nowym sezonie 

Kilka dni po zapoznaniu się kibiców z nowym kalendarzem otrzymaliśmy także informacje o ilości sprintów kwalifikacyjnych. Przypomnijmy, że to krótkie, 100-kilometrowe wyścigi rozgrywane w soboty zamiast kwalifikacji. Te są wówczas z kolei rozgrywane w piątek niejako zamiast jednego z treningów. Format został wprowadzony w 2021 roku i od tamtej pory regularnie spotyka się z krytyką. Pomimo tego Formuła 1 się go trzyma, w czym niebagatelną rolę odgrywa ogromne wsparcie sponsora crypto.com, opiewające na 100 milionów dolarów.

W sezonie 2022 zaplanowano trzy sprinty kwalifikacyjne, ale w 2023 roku odbędzie się ich aż sześć. Sześć sprintów kwalifikacyjnych F1 w 2023 roku zostało potwierdzone, podobnie jak miejsca ich rozgrywania. Przypomnijmy, że w 2021 roku odbyły się one na Silverstone, Monzy i Interlagos, a w 2022 roku zaplanowano je na Imoli, Red Bull Ringu oraz Interlagos. Tym razem, w 2023 roku, odbędą się one podczas weekendów wyścigowych w Azerbejdżanie, Austrii, Belgii, Katarze, USA (CoTA) i Brazylii. Specyficzny format po raz pierwszy będą gościć więc cztery kolejne tory. 

ZOBACZ TAKŻE
Viaplay czy F1 TV. Gdzie lepiej oglądać Formułę 1? Porównujemy dziewięć kluczowych aspektów

L.p.RundaMiejsceData
5.GP AzerbejdżanuBaku30 kwietnia
11.GP AustriiRed Bull Ring2 lipca
14.GP BelgiiSpa-Francorchamps30 lipca
19.GP KataruLosail8 października
20.GP Stanów ZjednoczonychCircuit of The Americas22 października
22.GP BrazyliiInterlagos5 listopada
4.5/5 (liczba głosów: 24)
Reklama