Nasze profile w mediach społecznościowych

Kalendarz Formuła E 2020/21. Kiedy odbędą się wyścigi elektrycznej serii?

Mitch Evans Jaguar Racing ePrix Mexico City 2020 kalendarz formuła e 2020

Fot. ABB Formula E / Kalendarz Formuła E 2020/21

Kalendarz Formuły E na sezon 2020/21 liczy osiem wyścigów – pomimo nazwy sezonu wszystkie z nich odbędą się w 2021 roku. Powodem jest oczywiście koronawirus i problemy z terminarzem poprzedniego sezonu – 2019/20. A Formuła E od początku swojego istnienia (podobnie jak np. większość lig piłkarskich) funkcjonuje w ramach sezonów odbywających się podczas dwóch lat. Poza tym sezon 2020/21 jest przełomowy dla rywalizacji, gdyż po raz pierwszy w historii będzie on przebiegać jako mistrzostwa świata. 

Kalendarz Formuła E 2020/21 – bardzo okrojony, ale nadal ciekawy

W porównaniu do prowizorycznego kalendarza z czerwca 2020 roku zaszły ogromne zmiany. Po pierwsze należy natomiast zwrócić uwagę na zmienioną datę podwójnej rundy w Arabii Saudyjskiej (26-27.02), która została inauguracją sezonu. 

ZOBACZ TAKŻE
Gdzie oglądać Formułę E w Polsce w 2021 roku? [transmisja, stream, live]

Po rywalizacji na Półwyspie Arabskim kierowcy będą mieli 1,5 miesiąca odpoczynku od weekendów wyścigowych. Kolejną podwójną rundę zaplanowano bowiem na 10-11 kwietnia w Rzymie. Po rywalizacji w stolicy Włoch w kwietniu rozegrane zostaną jeszcze dwa wyścigi w Walencji – 24-25 kwietnia. 

Na początku maja zostanie rozegrany trzeci i ostatni wyścig w Europie, a miejscem rywalizacji będzie Monako. W tym samym miesiącu rozegrany zostanie jeszcze wyścig w Marakeszu w Maroko.

Ostatnie dwie rundy zaplanowano w Chile. Tymczasowy tor uliczny w Santiago będzie gościł podwójną rundę Formuły E w dniach 5-6 czerwca. 

RundaNazwaKrajTermin (2021)
1.ePrix DiriyahArabia Saudyjska26 lutego
2.ePrix DiriyahArabia Saudyjska27 lutego
3.ePrix RzymuWłochy10 kwietnia
4.ePrix RzymuWłochy11 kwietnia
5.ePrix WalencjiHiszpania24 kwietnia
6.ePrix WalencjiHiszpania25 kwietnia
7.ePrix Monte CarloMonako8 maja
8.ePrix MarakeszuMaroko22 maja
9.ePrix SantiagoChile5 czerwca
10.ePrix SantiagoChile6 czerwca

Co się zmieniło względem prowizorycznego kalendarza?

Nie ma co ukrywać, że kalendarz Formuły E 2020/21 jest ubogi w stosunku do pierwotnych planów. Obecnie w planach jest bowiem rozegranie tylko ośmiu wyścigach, podczas gdy pierwotnie miało ich być czternaście.

Przede wszystkim z powodu koronawirusa odwołano trzy europejskie rundy – w Paryżu, Berlinie i Londynie. Ta ostatnia miała być podwójna i zapowiadała się niezwykle ekscytująco.

Zmiany w kalendarzu dotknęły także planowane wyścigi w Sanyi oraz Seulu. Szczególnie to pierwsze miejsce przyniosło w poprzednim sezonie wiele dramaturgii i emocji.  Ostatnimi odwołanymi wyścigami są Nowy Jork i Meksyk.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna Formuły E 2020/21. Sprawdź, jak wygląda

Formuła E na swojej stronie internetowej wyraźnie zaznacza, że monitoruje światową sytuację związaną z pandemią Covid-19 dodając, że decyzja ws. ewentualnych zmian w kalendarzu zostanie ogłoszona “wczesną wiosną”. Możemy więc mieć nadzieję na kolejne wyścigi, bowiem wydaje się, że dalsze okrojenie terminarza nie wchodzi już w grę. 

Reklama
ReklamaReklama