Connect with us

Klasyfikacja konstruktorów F1 2020 – sprawdź, jak wygląda

Klasyfikacja konstruktorów F1 2020 Toto Wolff Mercedes

Fot. Mercedes-AMG Petronas Motorsport F1 Team 

Brak tytułu mistrzowskiego dla konstruktora na początku istnienia MŚ…

Przypomnijmy, że oficjalnie Formuła 1 istnieje od 1950 roku. Wówczas Międzynarodowa Federacja Samochodowa uruchomiła oficjalne mistrzostwa świata dla najszybszych single-seaterów. Największe wyróżnienie czekało wówczas tylko kierowców, dopiero później zaczęto zastanawiać się nad laurami dla konstruktorów/producentów. Zwłaszcza, że bez nich zawodnicy nie byli w stanie osiągać sukcesów.

ZOBACZ TAKŻE
"Fangio: człowiek, który poskromił maszyny" - rywalizacja to nie wszystko | RECENZJA

Rolę zespołu podkreślali kierowcy, tacy jak Juan Manuel Fangio czy sir Stirling Moss. Oczywiście czyniło tak wielu innych. Ostatecznie dopiero od sezonu 1958 wprowadzono dodatkową “generalkę”. Była to klasyfikacja generalna konstruktorów (WCC – World Constructors’ Championship). Pierwszy mistrzowski tytuł wywalczył zespół Vanwall.

Władze sportu uznawały różne kombinacje samochodów i silnika za odrębnych konstruktorów. Zalicza się sumę wszystkich punktów zdobytych przez kierowców danego zespołu. Dawniej zdarzało się, że wystawiano więcej jak dwóch zawodników, przez co liczyły się dwa najlepsze rezultaty danych zawodów.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja kierowców F1 2020 - sprawdź, jak wygląda

Ciekawostką jest, że tylko dziesięć razy w niemalże 70-letniej historii F1, mistrzem świata konstruktorów została ekipa, w której nie startował czempion z danego sezonu. Ostatnim przykładem jest 2008 rok i triumf Scuderii Ferrari, która musiała przełknąć porażkę Felipe Massy. Włoski zespół ma na koncie aż 16 tytułów w tej konkurencji. Potem są: Williams (9), McLaren (8), Lotus (7) Mercedes (6) czy Red Bull (4). Po dwie korony mają: Renault, Brabham i Cooper. Natomiast jedną: Brawn GP, Vanwall, BRM, Tyrrell, Matra i Benetton.

Na pewno na uwzględnieniu lat 1950-1957 skorzystałyby Alfa Romeo (2), Maserati (1), Ferrari (3) i Mercedes (2). Wówczas do grona 15 wyróżnionych konstruktorów doszłoby dwóch kolejnych, a pozostali mieliby jeszcze większy dorobek.

Klasyfikacja konstruktorów F1 2020

Po dwunastu rundach klasyfikacja konstruktorów F1 2020 wygląda następująco. Prowadzi Mercedes przed Red Bullem i zespołem Racing Point, który utrzymał trzecie miejsce. Walka o najniższy stopień podium będzie jednak z pewnością zacięta do końca sezonu, bowiem McLaren i Renault są bardzo blisko różowego zespołu.

PozycjaZespółLiczba punktów
1.Mercedes AMG Petronas Motorsport435
2.Red Bull Racing226
3.BWT Racing Point126
4.McLaren125
5.Renault120
6.Scuderia Ferrari92
7.Scuderia AlphaTauri77
8.Alfa Romeo Racing Orlen5
9.Haas3
10.Williams Racing0

Racing Point ma w klasyfikacji konstruktorów 15 punktów mniej, niż uzbierali jego kierowcy. Zespół został bowiem ukarany za korzystanie z nielegalnych kanałów chłodzących podczas wyścigu o GP Styrii odjęciem 7,5 pkt za każdego z kierowców, ale tylko w klasyfikacji konstruktorów.

Reklama
Reklama
Reklama