Connect with us

Czego szukasz?

Klasyfikacja generalna konstruktorów F1 2023. Aktualne zestawienie

klasyfikacja konstruktorów f1 2023

Klasyfikacja konstruktorów F1 2023 | Fot. Red Bull Content Pool

Jak wygląda aktualna klasyfikacja generalna konstruktorów F1 2023? Poniżej znajdziecie zestawienie konstruktorów, które aktualizujemy natychmiast po wyścigach. Po szesnastu rundach sezonu klasyfikacji zdecydowanie przewodzi Red Bull Racing, który wyprzedza Mercedesa i Scuderię Ferrari. 

Brak tytułu mistrzowskiego dla konstruktora na początku istnienia MŚ

Przypomnijmy, że oficjalnie Formuła 1 istnieje od 1950 roku. Wówczas Międzynarodowa Federacja Samochodowa uruchomiła oficjalne mistrzostwa świata dla najszybszych single-seaterów. Największe wyróżnienie czekało wówczas tylko kierowców, dopiero później zaczęto zastanawiać się nad laurami dla konstruktorów/producentów. Zwłaszcza, że bez nich zawodnicy nie byli w stanie osiągać sukcesów.

Rolę zespołu bardzo podkreślali ówcześni kierowcy – choćby Juan Manuel Fangio czy sir Stirling Moss – co doprowadziło do zmian. Ostatecznie dopiero od sezonu 1958 wprowadzono dodatkową „generalkę”. Była to klasyfikacja generalna konstruktorów (WCC – World Constructors’ Championship). Pierwszy mistrzowski tytuł wywalczył zespół Vanwall.

Historycznie, władze sportu uznawały różne kombinacje samochodów i silnika za odrębnych konstruktorów. Obecnie oczywiście zalicza się sumę wszystkich punktów zdobytych przez kierowców danego zespołu. Dawniej zdarzało się, że zespoły wystawiały większą niż dwóch liczbę zawodników, a do klasyfikacji konstruktorów zliczano jedynie rezultaty dwóch najlepszych. 

Kto najczęściej zdobywał tytuł wśród konstruktorów?

Najwięcej tytułów zebrała dotąd Scuderia Ferrari (16). Następne w zestawieniu są: Williams (9), McLaren (8), Mercedes (8), Lotus (7) i Red Bull (5). Po dwie korony mają: Renault, Brabham i Cooper. Po jednym tytule na swoim koncie mają natomiast Brawn GP, Vanwall, BRM, Tyrrell, Matra i Benetton. Na uwzględnieniu lat 1950-1957 na pewno skorzystałyby Ferrari (3), Alfa Romeo, Mercedes (po 2) i Maserati (1). 

Ciekawostką jest, że tylko jedenaście razy w ponad 70-letniej historii F1, mistrzem świata konstruktorów została ekipa, w której nie startował czempion z danego sezonu. Ostatnim przykładem jest oczywiście sezon 2021.

Klasyfikacja konstruktorów F1 2023

Poniżej znajduje się klasyfikacja generalna konstruktorów F1 2023. Po GP Japonii tytuł zapewnił sobie Red Bull Racing. O drugie miejsce walczą Mercedes i Scuderia Ferrari.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna kierowców F1 2023. Aktualne zestawienie

PozycjaZespółLiczba punktów
1.Oracle Red Bull Racing623
2.Mercedes-AMG Petronas Motorsport305
3.Scuderia Ferrari285
4.Aramco Aston Martin Cognizant221
5.McLaren172
6.Alpine84
7.Williams Racing21
8.MoneyGram Haas12
9.Alfa Romeo10
10.Scuderia AlphaTauri5

W przypadku, gdy dwa lub więcej zespołów ma tyle samo punktów, o wyższym miejscu rozstrzyga liczba zwycięstw. Jeśli i ona jest identyczna, pod uwagę brane są drugie miejsca, następnie trzecie itd.

5/5 (liczba głosów: 8)
Reklama