Connect with us

Czego szukasz?

Klasyfikacja generalna konstruktorów F1 2023. Aktualne zestawienie

klasyfikacja konstruktorów f1 2023

Klasyfikacja konstruktorów F1 2023 | Fot. Red Bull Content Pool

Jak wygląda aktualna klasyfikacja generalna konstruktorów F1 2023? Poniżej znajdziecie zestawienie konstruktorów, które aktualizujemy natychmiast po wyścigach. Po wyścigu o GP Abu Zabi klasyfikacji zdecydowanie przewodzi Red Bull Racing, który wyprzedza Mercedesa i Scuderię Ferrari. 

Brak tytułu mistrzowskiego dla konstruktora na początku istnienia MŚ

Przypomnijmy, że oficjalnie Formuła 1 istnieje od 1950 roku. Wówczas Międzynarodowa Federacja Samochodowa uruchomiła oficjalne mistrzostwa świata dla najszybszych single-seaterów. Największe wyróżnienie czekało wówczas tylko kierowców, dopiero później zaczęto zastanawiać się nad laurami dla konstruktorów/producentów. Zwłaszcza, że bez nich zawodnicy nie byli w stanie osiągać sukcesów.

Rolę zespołu bardzo podkreślali ówcześni kierowcy – choćby Juan Manuel Fangio czy sir Stirling Moss – co doprowadziło do zmian. Ostatecznie dopiero od sezonu 1958 wprowadzono dodatkową „generalkę”. Była to klasyfikacja generalna konstruktorów (WCC – World Constructors’ Championship). Pierwszy mistrzowski tytuł wywalczył zespół Vanwall.

Historycznie, władze sportu uznawały różne kombinacje samochodów i silnika za odrębnych konstruktorów. Obecnie oczywiście zalicza się sumę wszystkich punktów zdobytych przez kierowców danego zespołu. Dawniej zdarzało się, że zespoły wystawiały większą niż dwóch liczbę zawodników, a do klasyfikacji konstruktorów zliczano jedynie rezultaty dwóch najlepszych. 

Kto najczęściej zdobywał tytuł wśród konstruktorów?

Najwięcej tytułów zebrała dotąd Scuderia Ferrari (16). Następne w zestawieniu są: Williams (9), McLaren (8), Mercedes (8), Lotus (7) i Red Bull (5). Po dwie korony mają: Renault, Brabham i Cooper. Po jednym tytule na swoim koncie mają natomiast Brawn GP, Vanwall, BRM, Tyrrell, Matra i Benetton. Na uwzględnieniu lat 1950-1957 na pewno skorzystałyby Ferrari (3), Alfa Romeo, Mercedes (po 2) i Maserati (1). 

Ciekawostką jest, że tylko jedenaście razy w ponad 70-letniej historii F1, mistrzem świata konstruktorów została ekipa, w której nie startował czempion z danego sezonu. Ostatnim przykładem jest oczywiście sezon 2021.

Klasyfikacja konstruktorów F1 2023

Poniżej znajduje się klasyfikacja generalna konstruktorów F1 2023 po wyścigu o GP Abu Zabi. Po GP Japonii tytuł zapewnił już sobie Red Bull Racing. O drugie miejsce walczą Mercedes i Scuderia Ferrari.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna kierowców F1 2023. Aktualne zestawienie

PozycjaZespółLiczba punktów
1.Oracle Red Bull Racing860
2.Mercedes-AMG Petronas Motorsport409
3.Scuderia Ferrari406
4.McLaren302
5.Aramco Aston Martin Cognizant280
6.Alpine120
7.Williams Racing28
8.Scuderia AlphaTauri25
9.Alfa Romeo16
10.MoneyGram Haas12

W przypadku, gdy dwa lub więcej zespołów ma tyle samo punktów, o wyższym miejscu rozstrzyga liczba zwycięstw. Jeśli i ona jest identyczna, pod uwagę brane są drugie miejsca, następnie trzecie itd.

5/5 (liczba głosów: 11)
Reklama