Connect with us

Czego szukasz?

Viaplay czy F1 TV. Gdzie lepiej oglądać Formułę 1? Porównujemy dziewięć kluczowych aspektów

viaplay czy f1 tv

Viaplay czy F1 TV? Kibice w 2023 roku stanęli przed trudnym wyborem

Kibice Formuły 1 w Polsce stanęli w 2023 roku przed trudnym wyborem. Prawa do transmisji F1 w naszym kraju przejęła platforma Viaplay, która oferuje transmisje „królowej sportów motorowych” w zupełnie innym formacie, niż miało to miejsce przez wiele ostatnich lat w Eleven Sports. W związku z tym porównaliśmy oferty Viaplay i F1 TV, aby sprawdzić, która z nich jest korzystniejsza. Skupiliśmy się zarówno na aspektach technicznych, merytorycznych, jak i ekonomicznych. 

Najważniejsze aspekty techniczne

Zacznijmy od tego, za co Viaplay jest wyśmiewane od bardzo dawna – jakość transmisji. Platforma pojawiła się w Polsce transmitując mecze w jakości 720p 50fps, co spotkało się z bardzo negatywnym odbiorem, biorąc pod uwagę transmisje wielu meczów w 4K u innych dostawców. Od tamtej pory jednak nieco się zmieniło, a nordycka platforma poprawiła jakość transmisji, choć nie znacząco. Coraz więcej transmisji sportowych transmitowane jest w jakości Full HD 1080p i 50 fps. Identyczne parametry spotkacie także na F1 TV, więc w tym przypadku mamy remis (1:1). 

Na ilu urządzeniach jednocześnie można oglądać Formułę 1 w obu serwisach? Viaplay w tym zakresie daje możliwość korzystania z platformy na czterech urządzeniach, ale jednocześnie jedynie na dwóch. W F1 TV wygląda to zgoła inaczej. Do serwisu można mieć podpiętych aż sześć urządzeń, ale transmisję live z wyścigu można jednocześnie odtwarzać zaledwie na jednym. Oznacza to, że jeśli teściowa kibicująca Sergio Perezowi wpadnie z odwiedzinami i chcielibyście mimo wszystko obejrzeć wyścig w samotności np. na tablecie, to oficjalna telewizja F1 nie daje wam takiej możliwości. W tym przypadku punkt dla Viaplay – jest 2:1. 

Na jakich urządzeniach można oglądać transmisje z obu platform? Od razu możemy zdradzić, że także tutaj zwycięzcą jest Viaplay, które wypada zdecydowanie lepiej. Transmisje możecie bowiem oglądać w aplikacjach na telewizorach wielu marek, przez wiele rodzajów urządzeń streamingowych, komputery, telefony, tablety i konsole do gier dwóch najpopularniejszych marek – Playstation i Xbox. F1TV pozwala natomiast na streaming jedynie na komputerach, tabletach, telefonach i przez wybrane urządzenia streamingowe. Jest 3:1 dla Viaplay, sami jesteśmy zaskoczeni. 

Viaplay czy F1 TV. Co jeszcze warto porównać?

Przejdźmy do aspektu niezwykle istotnego dla wielu osób – komentarz. Transmisje Formuły 1 w Viaplay będą dostępne z polskim komentarzem, a poprzedzać je będą studia i różnego rodzaju materiały także oczywiście w języku polskim. F1 TV jest natomiast dostępne w kilku językach, ale nie w polskim – najważniejszy to rzecz jasna angielski. Jeśli jednak nie chcecie słuchać po angielsku albo sprawia wam to językowy dyskomfort, to jesteście zdani na Viaplay. Kolejny punkt dla platformy VOD (4:1). Dodatkowym plusem mogą być dla was znane już głosy – przy F1 w Viaplay w Polsce pracują m.in. Mikołaj Sokół, Maciej Jermakow czy Aldona Marciniak. W F1 TV to natomiast w dużej mierze niezbyt znani w Polsce byli kierowcy z Jolyonem Palmerem na czele. 

Jak wygląda dostępność transmisji po emisji na żywo? Tutaj z kolei zdecydowaną przewagę ma F1TV. Transmisje są tam bowiem dostępne cały czas, a wyścig możecie odtworzyć dosłownie w dowolnym momencie. Viaplay oferuje natomiast dostęp tylko 48 godzin po zakończeniu transmisji na żywo. Niby to wystarczająco długo, ale… zawsze lepiej mieć więcej czasu. Punkt dla F1 TV – jest 4:2. 

Jakie materiały dodatkowe podczas transmisji oferują Viaplay i F1 TV? Nordycka platforma ogłosiła, że oprócz tradycyjnej transmisji do wyboru będą także cztery inne streamy: track positioning, onboard, timing oraz pitlane. Najważniejsze spośród powyższych są onboardy, które jednak będą pokazywane inaczej niż w F1 TV. Tam bowiem możecie wybrać dowolnego kierowcę i wręcz jechać razem z nim, bowiem dostępne są także komunikaty radiowe zespołu. Viaplay oferuje jedynie onboard jednego, wybranego przez nich kierowcy, którego zmienia co jakiś czas. F1 TV poza tym oferuje live timing w swojej aplikacji, telemetrię w czasie rzeczywistym, mapę z kierowcami na żywo oraz historię zużycia opon. Według nas to zdecydowanie kolejne zwycięstwo oficjalnej platformy streamingowej F1 – mamy 4:3 dla Viaplay. 

ZOBACZCIE RÓWNIEŻ: F1 w Viaplay – wszystko, co powinniście wiedzieć. Redakcja, ceny, gdzie najlepiej kupić

Cena jest najważniejsza?

Co można obejrzeć poza wyścigami w obu platformach? Tutaj mamy trochę problem z jednoznaczną oceną. Viaplay w swoim pakiecie Total (jedynym z Formułą 1) oferuje bowiem wszystkie swoje filmy, seriale, programy oraz transmisje na żywo. To duży plus, ale dla wielu kibiców Formuły 1… bez znaczenia. Oferta materiałów związanych z „królową sportów motorowych” jest coraz bogatsza i rozrasta się dzięki współpracy z Maxem Verstappenem, ale nadal nie ma podejścia do F1 TV. Znajdziecie tam bowiem archiwalne wyścigi, analizy czy filmy dokumentalne – niestety wszystko po angielsku. Przyznajemy remis – jest 5:4.

A jak wygląda awaryjność obu serwisów? Viaplay zasłynęło wręcz z „wysypywania” się transmisji na początku swojej działalności w Polsce. Szczególną krytykę platforma zebrała przy wielu popularnych meczach piłkarskich oraz galach KSW. Od jakiegoś czasu sprawa jednak mocno ucichła, a coraz więcej użytkowników pisze wprost, że nie dotykają ich żadne problemy. Dość podobnie wygląda sprawa z F1 TV, choć w dłuższym okresie – na początku oficjalna telewizja F1 także miała problemy z jakością, ale według relacji wielu osób w sezonie 2022 nie było z tym problemu. Kolejny remis – jest 6:5.

Ostatni, ale dla wielu najważniejszy aspekt – cena. Viaplay mocno podniosło ceny w ostatnim czasie i w trakcie trwania sezonu Formuły 1 2023 będzie dostępne aż za 55 zł miesięcznie. Oczywiście można tę cenę nieco zmniejszyć wybierając pakiety u różnych dostawców, ale o tym szerzej pisaliśmy w dedykowanym Viaplay newsie, do którego przeczytania zachęcamy. F1 TV Pro oferuje natomiast miesięczny abonament w cenie 5,99 euro (ok. 28 złotych), a roczny w cenie 49,99 euro (ok. 235 zł), więc także znacznie taniej od Viaplay (przy rocznym abonamencie 44 zł/m-c, a więc łącznie 528 zł). Co więcej, tuż przed testami przedsezonowymi F1 co roku oferuje sporą zniżkę na dostęp do swojej telewizji – 20%. Pod tym względem F1 TV deklasuje Viaplay i doprowadza do remisu 6:6.

Viaplay czy F1 TV. Bez werdyktu od nas, wybór należy do was

Powyżej wymieniliśmy wszystkie najważniejsze aspekty dla transmisji F1 w Polsce, które mogą interesować potencjalnych widzów. Jak widzicie doszło do remisu, ale nie znaczy to, że kwestia jest nierozstrzygnięta. Musicie po prostu przemyśleć sprawę i zdecydować, które aspekty są dla was kluczowe. Dla jednych będzie to cena, a dla innych polski komentarz. My nie wskażemy wam jednoznacznego rozwiązania. W przypadku Viaplay zajrzyjcie także do wspomnianego wyżej naszego dedykowanego newsa – porównaliśmy tam wszystkie możliwości zakupu dostępu do platformy. 

ZOBACZCIE RÓWNIEŻ: F1 TV – wszystko, co powinniście wiedzieć. Ceny, na ilu urządzeniach, co można oglądać

4.5/5 (liczba głosów: 32)
Reklama