Connect with us

Czego szukasz?

Motorsport

Stéphane Peterhansel: „Za rok wystartuję w Rajdzie Dakar” | WYWIAD

Podczas tegorocznej edycji Verva Street Racing w Gdyni mieliśmy okazję przeprowadzić wywiad z żywą legendą motorsportu, Stéphanem Peterhanselem. Francuski kierowca w swoim życiu wygrał aż trzynastokrotnie Rajd Dakar i wciąż pragnie być czynnym zawodnikiem. Obecnie planuje już swój start w 2020 roku, a w roli pilota towarzyszyć ma mu jego… żona.

Stéphane Peterhansel

Stéphane Peterhansel zwyciężał Rajd Dakar w latach 1991-1993, 1995, 1997-1998 za sterami motocykla Yamahy, aby później z dwóch kółek przerzucić się na cztery i święcić kolejne sukcesy w barwach Mitsubishi (2004-2005, 2007), Mini (2012-2013) oraz w Peugeocie (2016-2017).

Obecnie francuski kierowca reprezentuje zespół Red Bull Mini X-Raid. Na zaproszenie PKN Orlen Peterhansel zjawił się dość nieoczekiwanie na 10. edycji Verva Street Racing wraz ze swoim starą (nową) załogą, do której powrócił po 4 latach przerwy (po przygodzie z Peugeotem). Podczas polskiej imprezy motoryzacyjnej w Gdyni, Stéphane Peterhansel uczestniczył w efektownych pokazach na gdyńskiej plaży w strefie Dakar za kierownicą swojego Mini JCW Buggy.

Na szczęście mieliśmy okazję porozmawiać z nim zanim jeszcze założył swój kombinezon podczas porannej sesji wywiadów w strefie „MIX Zone”. Francuski kierowca z chęcią odpowiedział nam na dwa pytania, na więcej nie starczyło już czasu. Pewnie, gdyby Stéphane Peterhansel miał go więcej, to rozmowa o motorsporcie byłaby zdecydowanie dłuższa. Pora na naszą krótką pogawędkę z żywą legendą Rajdu Dakar.

What Is Motorsport/MotoHigh.pl: – Stéphane jesteś absolutną legendą Rajdu Dakar, trzynastokrotnym zwycięzcą tego rajdu. Jak wyglądają Twoje plany na przyszłość i ile razy jeszcze będziemy mogli Ciebie zobaczyć na trasach najtrudniejszego rajdu (świata – przyp. red.)?

Stéphane Peterhansel:Sam nie wiem, na pewno planuję wystartować w najbliższej edycji rajdu w Arabii Saudyjskiej wraz z Mini X-Raid Team (przyp. red.) oraz moją żoną jako pilotem, chcemy dać tam z siebie wszystko na tyle ile będzie to możliwe, a później zobaczymy jak to wyjdzie. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to czemu nie kontynuować dalej, jednak… na pewno zmierzam ku końcowi mojej kariery.

What Is Motorsport/MotoHigh.pl: Jak postrzegasz fakt, iż Rajd Dakar będzie rozgrywany w Arabii Saudyjskiej? Pytam, ponieważ jest to dosyć kontrowersyjne miejsce/kraj dla wielu. Jak z twojej perspektywy oceniasz fakt, że Arabia Saudyjska jest gospodarzem Rajdu Dakar?

Stéphane Peterhansel:Nie jest dla nas kierowców (zawodników) łatwe by dać odpowiedź na to pytanie. Dakar zaczął swoją historię w Afryce, potem przeniósł się do Ameryki Południowej na 10 lat, a teraz będzie w Arabii Saudyjskiej. Jesteśmy na pewno bardziej skupieni na sportowym aspekcie, jednak ja to postrzegam to tak, że jest to dobra okazja by rywalizować w Arabii Saudyjskiej, są piękne krajobrazy. Przy okazji Dakar z pewnością pomoże temu państwu być bardziej otwartym na świat.

What Is Motorsport/MotoHigh.pl: Dziękuję bardzo za rozmowę.

Stéphane Peterhansel:Również dziękuję.

 

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama