Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

Formuła E

ABB Formula E zapowiada redukcję kosztów dla zespołów

Włodarze ABB Formula E po konsultacjach z FIA podjęły decyzję o redukcji kosztów na rozwój w związku ogólnoświatowym kryzysem zdrowia.

ABB Formula E 2020 komuniakty
Fot. ABB Formula E

W związku z planem ograniczenia wydatków przez ekipy FE władze serii, FIA, zespoły i producenci jednogłośnie opowiedzieli się za wcieleniem go w życie. Tym samym nowy bolid Gen2 Evo nie doczeka się swojej premeiry. To samo czeka jego debiut na torze. W nadchodzącym sezonie ABB Formula E po raz pierwszy staje do rywalizacji jako seria ze statusem mistrzostw świata.

Zespoły miały wystawić wtedy nowe bolidy, ale zaproponowane i zaakceptowane w ostatnich dniach zmiany spowodowały nowe przepisy co do ścigania się nowym bolidem. Oficjalna prezentacja powinna się odbyć w trakcie sezonu 2020/21.

W wyniku przeprowadzonego e-głosowania rada FIA do spraw sportów motorowych (WMSC) ratyfikowała nowe przepisy. Oprócz odłożenia w czasie debiutu bolidu „Evo” pozwalają też na przedłużenie homologacji. Producenci będą mogli tylko raz zmienić komponenty pakietu napędowego na przestrzeni najbliższych dwóch lat. Dyskusje o zmianach w przepisach technicznych były prowadzone z myślą o długoterminowej stabilizacji finansowej uczestników zmagań w ABB Formula E.

Porozumienie w dobrej wierze

Dodatkowe wsparcie dla swojego najbliższego otoczenia to jeden z kroków serii wyścigowej, która jest zaangażowana w znalezienie w pomoc światu w walce z kryzysem, który dotknął cały świat. – W tych trudnych czasach dostosowanie przepisów i struktury wydatków w motorsporcie jest priorytetem by zapewnić zrównoważony rozwój – powiedział prezydent FIA, Jean Todt. 74-latek prowadzi także rozmowy w tym samym temacie z włodarzami innych serii.

Założyciel i prezes ABB Formula E, Alejandro Agag, podzielał zdanie Francuza. – W czasach pełnych wyzwań podjęliśmy elastyczne rozwiązanie. Nie tylko jeśli chodzi o szybkie i rozsądne ogłoszenie decyzji co do zawieszenia obecnego sezonu, ale także teraz kiedy obniżamy koszty dla zespołów w Formule E. Wysłuchaliśmy zdania zespołów i producentów pracujących blisko serii i przełożyliśmy w czasie debiut Gen2 Evo. Ograniczamy także ilość homologacji [pakietów napędowych – przyp. red.] dla zespołów. To pozwala zredukować koszt opracowania Gen2 Evo aż o połowę. To było konieczne, aby powstrzymywać się od dodatkowych kosztów. Biorąc pod uwagę obecny kryzys ekonomiczny i zdrowotny kryzys panujący na świecie – podsumował Hiszpan.

Na obecną chwilę najbliższy wyścig ma się odbyć w Berlinie 21 czerwca. Bilety są nadal w sprzedaży. Sytuacja odnośnie organizacji jest dynamiczna. Na swoją kolej czekają rundy w Rzymie, Paryżu, Seulu i Dżakarcie.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama