Connect with us

Czego szukasz?

Formuła 1

Panthera Team Asia – projekt nowego zespołu F1 posuwa się do przodu

Benjamin Durand, będący współzałożycielem nowego zespołu, potwierdza, że projekt pod nazwą Panthera Team Asia jest wciąż aktualny. Zespół z siedzibą w Silverstone nie porzuca swoich planów związanych z dołączeniem do stawki Formuły 1 w niedalekiej przyszłości.

F1 Grand Prix Brazylii gdzie oglądać gp brazylii
SAO PAULO, BRAZIL - NOVEMBER 11: Max Verstappen of the Netherlands driving the (33) Aston Martin Red Bull Racing RB14 TAG Heuer leads Charles Leclerc of Monaco driving the (16) Alfa Romeo Sauber F1 Team C37 Ferrari on track during the Formula One Grand Prix of Brazil at Autodromo Jose Carlos Pace on November 11, 2018 in Sao Paulo, Brazil. (Photo by Clive Mason/Getty Images) // Getty Images / Red Bull Content Pool // AP-1XFYHJ5R11W11 // Usage for editorial use only // Please go to www.redbullcontentpool.com for further information. //

Czym właściwie jest Panthera Team Asia?

W ubiegłym roku przedstawiona została koncepcja nowego zespołu Formuły 1. Projekt wspierają biznesmeni z Azji, których tożsamość nie została jednak jak dotąd ujawniona. Wiemy jedynie, że za kilka lat Panthera Team Asia chce przenieść swoją siedzibę do regionu inwestorów. Obecnie baza zespołu znajduje się nieopodal toru Silverstone.

Zespół pozyskał już pierwszych pracowników i wciąż prowadzi rekrutację. Współzałożycielem ekipy jest były dyrektor zarządzający firmy SMP Racing, Benjamin Durand, a kierownikiem działu aerodynamiki miał zostać Tom Milne, pracujący niegdyś w zespołach F1 – Renault, Hondzie, Toyocie i Caterhamie.

ZOBACZ TAKŻE
Fernando Alonso podjął decyzję ws. sezonu 2021, ale jej nie ujawnił

Szefostwo Panthery prowadziło już rozmowy z kilkoma producentami silników, którzy mieliby dostarczać azjatyckiemu zespołowi swoje jednostki. Za kulisami mówiło się też o dyskusjach zespołu z firmami, które mogłyby zostać jego sponsorami.

Debiut zespołu w F1 został odroczony, ale wciąż pozostaje prawdopodobny

Pierwotne plany kierownictwa zespołu zakładały dołączenie do stawki Formuły 1 w roku 2021. Zespołowi zależało bowiem na wejściu do sportu wraz z nowymi przepisami. Budowanie samochodu na jeden sezon nie miałoby przecież sensu. Zmiany w regulaminach zostały jednak odroczone o rok, zatem plany inwestorów ekipy uległy zmianie. Benjamin Durand przyznaje, że celem Panthery jest debiut w sezonie 2022.

Plany zarządców zespołu mogą zostać spełnione, zwłaszcza w obliczu panującej sytuacji. Światowy kryzys spowodowany pandemią koronawirusa dotyka także F1. Straty, jakie ponoszą włodarze tego sportu, mogą sprawić, że nowy zespół w stawce będzie wręcz potrzebny.

ZOBACZ TAKŻE
Wyścigi F1 odbędą się nawet w przypadku zdiagnozowania koronawirusa

Ostatnio mieliśmy wiele zawirowań, ale wciąż żyjemy. Projekt nie jest jeszcze gotowy. Celujemy [w debiut – przyp. red] w 2022 rok – powiedział Durand serwisowi autosport.com. – Mamy grupę pracowników, którzy zajmują się projektem samochodu, w szczególności działają nad komponentami aerodynamicznymi. Równolegle współpracujemy z inwestorami – dodał.

Wejście nowego zespołu do F1 jest w wielkim stopniu uzależnione od decyzji władz sportu. Liberty Media, posiadacz praw komercyjnych, potwierdziło, że nie będzie rozpatrywać zgłoszeń nowych ekip w 2021 roku. Najwcześniej zrobi to przed sezonem 2022.

Niższy limit budżetowy i samochody klienckie szansą dla nowego zespołu?

Zmniejszony limit budżetowy do pułapu 145 milionów dolarów amerykańskich na sezon daje nadzieję na debiut Panthery w 2022 roku. Ostatnio kilku bywalców padoku zaproponowało stworzenie czegoś na wzór samochodów klienckich. Prywatne i mniej zamożne zespoły miałyby kupować bolidy innych ekip z minionego sezonu. Do tematu odniósł się również współzałożyciel Panthery.

ZOBACZ TAKŻE
Luca di Montezemolo zostanie nowym prezesem FIA?

Przed kolejnymi rozmowami będziemy obserwować, co się stanie z Formułą 1. Ludzie zaczęli mówić o możliwości kupna gotowego samochodu od innego zespołu. Poczekamy i zobaczymy, co się wydarzy – stwierdził Durand.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama