Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

Formuła 1

Fernando Alonso pojeździ bolidami R25 i R.S.20 w Abu Zabi

Za sprawą decyzji Jeana Todta, test dla młodych kierowców został przemianowany na test otwarty. Oznacza to, że Fernando Alonso może ponownie poprowadzić konstrukcję R.S.20. Najprawdopodobniej Hiszpan po wielu latach ponownie spotka się na torze z Robertem Kubicą.

Fernando Alonso Renault F1 2020
Fot. Renault F1 Team

Dlaczego Fernando Alonso chce wziąć udział w teście?

Hiszpan po dwuletniej przerwie od startów w królewskiej klasie, powraca na pola startowe F1. Fernando Alonso po raz trzeci związał się z zespołem Renault, z którym zdobył swoje oba mistrzowskie tytuły i z którymi od kilku miesięcy intensywnie przygotowuje się do swojego powrotu.

Dwukrotny mistrz świata F1 i mistrz FIA WEC rozpoczął swoje rozeznanie w świecie F1 od wspólnego dnia testowego z Renault na torze w Barcelonie. Wówczas, Alonso mógł przejechać jedynie 100 km tegoroczną konstrukcją francuskiej ekipy – R.S.20. Następnie, brał dwukrotnie udział w testach w Bahrajnie, korzystając z bolidu Renault z roku 2018. Ponad trzy tygodnie temu, Fernando Alonso i Renault zorganizowali kolejne testy odbyli w Abu Zabi, lecz ponownie z konstrukcją R.S 18.

Ze względu na to, iż diametralne zmiany w przepisach zostały przesunięte na sezon 2022, tegoroczne konstrukcje nie będą zbytnio różnić się od tegorocznych. Dodatkowo, przedsezonowe testy zostały skrócone do zaledwie 3 dni. Oznacza to, że każdy kierowca będzie mieć możliwość zapoznania się z nowym bolidem przez tylko i wyłącznie 1,5 dnia przed inauguracyjnym wyścigiem sezonu.

Ponadto, Fernando Alonso początkowo określał sezon 2021 jako stracony, zaś największą nadzieję wiąże z sezon 2022. Wszystko uległo zmianie po podium Daniela Ricciardo w GP Eifelu. Australijczyk, który od nowego sezonu będzie kierowcą McLarena, powtórzył swój wyczyn również na Imoli.

ZOBACZ TAKŻE
Ricciardo docenił Alonso. "Miał wkład w podium na Imoli"

Tak dobre wyniki, spowodowały, że były kierowca Ferrari z sezonów 2010-2014 liczy na co najmniej jedno podium w sezonie 2021. Przypomnijmy tylko, że Alonso ostatni raz stanął na podium w F1 w sezonie 2014 (podczas GP Węgier).

Testy w Abu Zabi już 15 grudnia

Posezonowe testy na torze Yas Marina pierwotnie miały na celu przetestowanie nowych 18-calowych opon, które miały zadebiutować w roku 2021 wraz ze zmianą przepisów. Przez pandemie i przesunięcie rewolucji technicznej, zrezygnowano ze wstępnego założenia i postanowiono zorganizować jednodniowy test dla młodych kierowców. Część zespołów popierała pomysł anulowania testu dla młodych ze względu na olbrzymie koszty logistyczne, lecz finalnie podjęto jednogłośną decyzję, iż testy się odbędą.

Zgodnie z przepisami F1, testy dla młodych kierowców są przeznaczone dla zawodników, którzy nie mają przejechanych więcej niż dwóch Grand Prix F1. Mają one na celu, sprawdzenie umiejętności kierowców z niższych kategorii w bolidach, które są aktualne na danych rok. Czołowe ekipy, które posiadają własny program juniorski dość często podejmują decyzje związane ze swoimi zawodnikami właśnie na podstawie tempa wyścigowego, jak i kwalifikacyjnego swoich podopiecznych.

Test, który będzie mieć miejsce 15 grudnia tego roku, umożliwia wystawienia nie jednego, lecz dwóch bolidó jednocześnie przez dany zespół. Ponadto, bolidy muszą mieć tę samą konfigurację i ustawienia, jakie miały w trakcie ostatniego wyścigu. Grand Prix Abu Zabi odbędzie się 13 grudnia.

Spór wokół Fernando Alonso i testu dla młodych kierowców

Zespół Renault postanowił zastosować prośbę do FIA o umożliwienie jazdy Fernando Alonso w grudniowym teście. Po wypłynięciu tej informacji swój sprzeciw ogłosiły Ferrari, McLaren oraz Racing Point. Dwa ostatnie nie posiadają własnego programu juniorskiego. W trakcie GP Emilii-Romanii, szef McLarena jasno i wyraźnie określił, iż przepisów nie powinno się łamać.

Myślę, że w przepisach jest jasno napisane, że nie mogą to być kierowcy, którzy ukończyli więcej niż dwa Grand Prix. Fernando jest wspaniałym kierowcą, który w F1 odniósł ogromny sukces. Dlatego naprawdę nie rozumiem, jak przypisać mu miano młodego kierowcy – przyznał dla Motorsport.com, Andreas Seidl.

Ówczesny sprzeciw trzech ekip nie spodobał się szefowi Renault. – To normalna rzecz, że zastosowaliśmy prośbę, ale niektórzy grają w jakąś grę. Większość ekip jest bardziej pragmatyczny. Musimy mieć tylko nadzieję, że FIA zrozumie sytuację i pozwoli Alonso na udział w teście – przyznał Abiteboul dla Motorsport.com

Prezydent FIA nie chciał wojny

W trakcie wczorajszego spotkania dyrektorów sportowych w Bahrajnie, dyrektor wyścigu FIA Michael Masi oficjalnie potwierdził, że test został otwarty. Według informacji taką decyzję podjął Jean Todt. Oznacza to, że w grudniowym teście będą mogli wziąć udział zarówno juniorzy, etatowi, testowi, etc.

Według wstępnych informacji, jeśli Lewis Hamilton nie będzie mógł wystartować podczas GP Abu Zabi, ponownie zastąpi go George Russsell. W tej sytuacji Jack Aitken ponownie poprowadzi Williamsa i na pewno weźmie też udział w grudniowym teście.

ZOBACZ TAKŻE
Oficjalnie: George Russell pojedzie w Mercedesie. Williams ma zastępstwo

Nieoficjalnie, Sebastian Buemi ma natomiast poprowadzić bolid Red Bull Racing. Za to, McLaren i Racing Point wykorzystają swoich nowych kierowców – Daniela Ricciardo i Sebastiana Vettela. Wszystko zależy od porozumienia stron na linii McLaren-Renault i Racing Point-Ferrari. Jednakże przypuszcza się, że uda się zrobić podobnie, jak w 2018 r. z Kimim Raikkonenem i Alfą Romeo.

W grudniowym teście miałby wziąć udział również Robert Kubica. Polak był chwalony przez Frederica Vasseura i inżynierów Alfy Romeo. W dodatku dodatkowy dzień w kokpicie może pomóc zebrać im przydatne informacje na sezon 2021.

Pożegnanie z Renault w F1

ZOBACZ TAKŻE
Ważna zmiana. Alpine nie tylko nie upada, ale i wchodzi do F1

Fernando Alonso otrzyma również okazje do jazdy swoim Renault R25 w trakcie weekendu w Abu Zabi. Włąśnie ten bolid dał jemu i Frnacuzom pierwszy mistrzowski tytuł. Oczywiście, taka jazda jest zgodna z przepisami, ponieważ nie da żadnych korzyści pod względem ustawień Renault na przyszły rok.

Jazda bolid R25 ma mieć charakter sentymentalny, jak i pożegnalny. Ma to związek z tym, iż od sezonu 2021 zespół Renault będzie rywalizować pod nazwą Alpine F1 Team.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama