Connect with us

Biznes

Fabryka FCA w Tychach znów rozkwitnie. Nowa Panda wróci do Polski

Włosko-amerykański koncern ogłosił właśnie swoje najnowsze plany dotyczące przyszłości polskiej fabryki. Już za parę lat fabryka FCA w Tychach ma wytwarzać nową Pandę, a także parę innych modeli.

Opublikowano

w dniu

Fabryka FCA w Tychach
Fot. fcagroup.pl / Fabryka FCA w Tychach

Niedawno cały Internet huczał od podania informacji na temat lokalizacji fabryki Izery. Dzisiaj z kolei poznaliśmy przyszłość innego śląskiego zakładu, jaką jest fabryka FCA w Tychach. Po przeniesieniu produkcji Pandy do Włoch wraz z zaprzestaniem produkcji II generacji, zmniejszeniu produkcji Lancii Ypsilon, a także wycofaniu Forda Ka wiele osób zastanawiało się nad przyszłością tyskiego zakładu. Niepokój ponadto wzbudził fakt, że zaprezentowana w 2020 roku nowa generacja Fiata 500 (z napędem elektrycznym) również powstaje we Włoszech. Na szczęście koncern FCA rozwiał wszelkie obawy.

Fabryka FCA w Tychach zyska drugie życie

We wtorek 29 grudnia koncern ogłosił bowiem, że fabryka FCA w Tychach doczeka się przebudowy oraz modernizacji. Na Śląsku mają powstawać bowiem hybrydowe i elektryczne samochody marek Jeep, Alfa Romeo i Fiat. Seryjna produkcja pierwszego z tych modeli rozpocznie się w drugiej połowie 2022 roku. Będzie nim zapewne nowy Fiat Panda z napędem elektrycznym. Publiczne wsparcie inwestycji w wysokości 755 mln zł zapewniła także Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE). Przyznane wsparcie będzie realizowane w postaci ulg w podatku dochodowym od osób prawnych – CIT.

ZOBACZ TAKŻE
FCA Poland podsumowało produkcję samochodów w 2018 roku

Wielkie inwestycje wracają do naszego regionu. Nowa inwestycja to też istotny element transformacji Śląska i wielki sukces premiera Mateusza Morawieckiego i jego rządu, oraz KSSE i strony samorządowej – podkreślił Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Tyski zakład odegra istotną rolę dla całego koncernu 

Spółka FCA Poland, do której należy fabryka w Tychach, to największa z 13 spółek Grupy Fiat Chrysler Automobiles w Polsce, a jej tyski zakład należy do grona najnowocześniejszych fabryk samochodowych na świecie. Polskie spółki FCA które zatrudniają 6,4 tys. osób, z których ponad 2 tys. to załoga zakładu w Tychach. Fabryka FCA w Tychach jest jednym z największych zakładów produkcyjnych koncernu.

ZOBACZ TAKŻE
Fabryka Izery powstanie w Jaworznie. Produkcja ruszy w 2024 roku

– Polska od zawsze miała dla FCA strategiczne znaczenie. FCA Poland produkuje i będzie produkować samochody z wysokim udziałem podzespołów wytwarzanych lokalnie, które śmiało mogą być określane mianem „Made in Poland”. Załoga FCA Poland przez lata wykazała determinację i profesjonalizm w dążeniu do osiągnięcia najwyższych standardów światowych w zakresie wytwarzania samochodów. Każdy pracownik naszej fabryki w Tychach zasługuje na tę inwestycję i każdy może być dumny z tego, że przyczynił się do decyzji, która zapewni tyskiej fabryce dalszy rozwój – powiedział prezes zarządu FCA Alfredo Leggero.

Nie podano jednak informacji o wysokości kwoty przeznaczonej przez koncern na modernizację fabryki. Nie wiadomo też, jakie dokładnie modele będą produkowane.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama