Czego szukasz?

Samochody elektryczne

Subaru Solterra zadebiutuje za rok. Pierwszy elektryk marki na zwiastunie

Wraz z elektrycznym crossoverem Toyoty w przyszłym roku zadebiutuje bliźniacze Subaru Solterra, będące pierwszym globalnym elektrycznym modelem japońskiej marki. Co już wiadomo o elektryku Subaru?

Subaru Solterra

Parę tygodni temu zadebiutowała Toyota bZ4X Concept, będąca zapowiedzią pierwszego bateryjnego elektryka Toyoty. Już wtedy było wiadomo, że wraz z nią pojawi się bliźniaczy model spod znaku Subaru. Do tej pory był on znany pod kryptonimem „Evoltis”. Teraz pierwszy globalny elektryczny model Subaru otrzymał oficjalną nazwę. Nazywa się on bowiem Subaru Solterra i podobnie jak Toyota, zadebiutuje w przyszłym roku. Nazwa Solterra powstała z połączenia słów „sol” i „terra”, łacińskich słów oznaczających odpowiednio „Słońce” i „Ziemię”. Subaru nadało tę nazwę pojazdowi elektrycznemu, aby „docenić matkę naturę”. 

Subaru Solterra – nowy rozdział w historii marki

Wraz z ujawnieniem nazwy Subaru podzieliło się dwoma teaserami swojego elektrycznego crossovera. Przedstawiają one pojazd, który wygląda niemal jak produkcyjna wersja lub też zaawansowany koncept. Na jednym z nich widać charakterystyczne, agresywne klosze LED-owych reflektorów niczym w Toyocie bZ4X Concept, podobnie jak kanciasty kształt nadwozia. Firma co prawda nie ujawniła szczegółów dotyczących układu napędowego, jednak wiadomo, że Subaru Solterra otrzyma dwa silniki elektryczne – po jednym na każdą oś – zapewniające autu napęd na cztery koła.

Subaru Solterra

Subaru Solterra rozmiarami będzie porównywalne z Foresterem. Samochód otrzyma prawdopodobnie krótkie zwisy i spory rozstaw osi, co zaowocuje przestronnym wnętrzem, porównywalnym z większymi SUV-ami. Warto też dodać, że Solterra będzie pierwszym modelem opartym na nowej platformie dla pojazdów elektrycznych e-Subaru Global. Została ona opracowana wspólnie przez Subaru i Toyotę z myślą o samochodach z zasilaniem akumulatorowym. Platforma e-Subaru Global umożliwia opracowywanie różnych typów samochodów, poprzez połączenie wielu modułów i komponentów, takich jak przód, tył  i wnętrze pojazdu. Subaru postarało się o zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa biernego i stabilność pojazdu.

ZOBACZ TAKŻE
Toyota bZ4X Concept - zwiastun pierwszego elektryka Toyoty. Ależ nazwa!

Na rynku już w przyszłym roku

Subaru Solterra trafi do sprzedaży w drugiej połowie przyszłego roku. Wiadomo, że samochód trafi na rynki w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach i Japonii. Więcej o specyfikacjach elektrycznych modeli Toyoty i Subaru dowiemy się zapewne bliżej oficjalnej premiery pojazdów. Elektryki Toyoty i Subaru będą produkowane w fabrykach w Chinach i w Japonii.

4.7/5 (liczba głosów: 6)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama