Connect with us

Czego szukasz?

Serie juniorskie F1

Roman Bilinski znowu zaliczył fantastyczny weekend w GB3 Championship

W miniony weekend na torze Snetterton odbyła się kolejna runda serii GB3 Championship. Nasz rodak – Roman Bilinski – po raz kolejny wygrał wyścig tej serii.

Roman Bilinski wygrana Snetterton

Coś się zmieniło…

Nie tak dawno Roman Bilinski odpowiedział na kilka naszych pytań. Wówczas Polak startował w Brytyjskiej Formule 3, lecz serii o tej nazwie już nie znajdziemy. Co się stało? Mianowice prawdopodobnie na skutek decyzji FIA, miano Formuły 3 może nosić tylko ta oficjalna, międzynarodowa seria. W efekcie włodarze dotychczasowej Brytyjskiej Formuły 3 zmienili nazwę serii na GB3 Championship.

Snetterton to stosunkowo mało znany tor. To właśnie na tym obiekcie odbywała się piąta runda serii GB3 Championship. W kwalifikacjach do pierwszego wyścigu Polak zajął 9. miejsce. Optymizm jednak go nie opuścił i po wspaniałej walce i wielu udanych manewrów wyprzedzania wpadł na metę jako trzeci.

Do drugiego wyścigu Bilinski przystępował z czwartej pozycji. Długo nie nacieszył się tą pozycją, bowiem minął go lider klasyfikacji kierowców Brytyjczyk Zak O’Sullivan. Zarówno nasz rodak jak i Syn Albionu wyprzedzili bardzo szybko powracającego do stawki Olivera Bearmana, który miał wielkie problemy techniczne. Następnie O’Sullivan i Bilinski wyprzedzili Toma Lebbona, po czym rzucili się w pogoń za Sebastianem Alvarezem. Meksykanin jednak odparł presję ze strony rywali i tym samym po raz pierwszy w tym sezonie wygrał wyścig w GB3 Championship.

Roman Bilinski goni

Do trzeciego i ostatniego wyścigu tego weekendu Polak przystępował z trzeciej pozycji startowej. Już kilka sekund po starcie awansował na drugie miejsce, po tym jak Reema Juffali kompletnie zaspała moment startowy. Na początku pokonywania drugiego okrążenia kierowca zespołu Arden Motorsport postanowił przejechać pierwszy zakręt nieco inną linią i to się opłaciło, bowiem tym oto sposobem Polak wyprzedził Mikkela Grundtviga i został liderem wyścigu. Bilinski następnie systematycznie powiększał swoją przewagę i pewnie wygrał swój drugi wyścig w tym sezonie. Warto dodać, iż w samej końcówce wyścigu spadł deszcz i zawodnicy musieli uważać, aby nie wypaść z toru.

Piąte miejsce w generalce. Czy Polak jest w stanie awansować na podium w serii?

W klasyfikacji kierowców prowadzi fenomenalny Brytyjczyk Zak O’Sullivan z dorobkiem 347 „oczek”. Drugi w klasyfikacji Australijczyk Christian Mansell traci do niego aż 99 punktów! Roman Bilinski po weekendzie na Snetterton zajmuje obecnie 5. miejsce w „generalce”. Do drugiego Mansella traci „tylko” 40 punktów. Do końca sezonu zostało jeszcze 9 wyścigów, więc wszystko jest możliwe.

Najbliższa runda GB3 Championship odbędzie się w dniach 14-15 sierpnia na torze Silverstone. Zawody będzie można śledzić na oficjalnym kanale serii.