Connect with us

Czego szukasz?

Formuła E

Nyck de Vries i Mercedes z tytułami, pech rywali. Nato wygrał w Berlinie

Nyck de Vries został pierwszym mistrzem świata Formuły E. W niedzielnym wyścigu o ePrix Berlina zwyciężył Norman Nato przed Oliverem Rowlandem i Stoffelem Vandoorne. Mercedes przypieczętował tytuł także w klasyfikacji zespołowej.

nyck de vries berlin 2021
Fot. FIA Formula E World Championship

Mortara i Evans pozbawieni szans na tytuł

Do niedzielnej rywalizacji w ePrix Berlina do walki o tytuł stanęło aż trzynastu kierowców, którzy mieli matematyczne szanse na ten sukces. Liderem klasyfikacji był Nyck de Vries z Mercedesa. Zaraz na samym początku odpadł z rywallizacji Mitch Evans z Jaguara. Z pewnością to był jeden z faworytów do sięgnięcia po owe trofeum biorąc pod uwagę jego dobre wyniki w kwalifikacjach. Reszta jego rywali znalazła się w czasówce poza pierwszą dziesiątką. Nadciągający z tyłu kierowcy byli zmuszeni do unikania zamieszania, ale inny kandydat do mistrzostwa – Edo Mortara – nie zdążył ominąć stojącego Jaguara. Obaj w wyniku kolizji musieli przedwcześnie zakończyć ściganie po płytach byłego lotniska Tempelhof, ale na szczęście nikt nie został ranny.

Nyck de Vries wykorzystał limit szczęścia?

To pozostawiło Jake’a Dennisa na polu boju do wyrwania z rąk kierowcy Mercedesa tytułu mistrzowskiego. Wtedy to lider tabeli – Nyck de Vries – spadł w klasyfikacji wyścigu. Rewelacyjnie to wyglądało do momentu pierwszego zakrętu po restarcie, który miał miejsce po czerwonej fladze. Niestety straciliśmy tam kolejnego pretendenta do tytułu. Brytyjczyk zblokował koła w pierwszym zakręcie i uderzył w ścianę.

Nie ma co ukrywać, że sporo szczęścia miał de Vries, który jechał spokojniejszy wyścig. Mercedes wypatrywał szansy na podwójny tytuł, bo stawkę prowadził ich kierowca – Vandoorne. Podczas pierwszej okazji do aktywacji trybu ataku skorzystał Norman Nato. Wyszedł na prostą z dużą prędkością i udało mu się wyprzedzić Stoffela na dziesiątym okrążeniu. Błąd strategiczny Belga pod kątem użycia 35kW doładowania sprawił, że znalazł się dopiero w pierwszej szóstce.

ZOBACZ TAKŻE
Di Grassi zwyciężył w sobotnim ePrix Berlina 2021 | Analiza

Mercedes i Nyck de Vries dali radę

Cały czas ekipa Mercedesa wraz z de Vriesem upatrywali szansę na podwójny tytuł również w punktach, które Holender mógł przywieźć. Jednak wystarczyło ósme miejsce by przypieczętować sukces. Nato tym czasem odjechał i odniósł spokojne zwycięstwo. Rowland awansował na drugie miejsce, a Vandoorne zakończył sezon na trzecim miejscu w niedzielnym ePrix Berlina.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna Formuły E 2020/21. Sprawdź, jak wygląda

To już koniec zmagań jak na ten rok, teraz wyczekujemy transferów oraz potwierdzenia kalendarza na sezon 2021/22. Zapewnić można śmiało iż nie braknie emocji w żadnym z wyścigów. 

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama