Connect with us

Czego szukasz?

GT

Znamy kalendarz GTWCh Europe i GTWCh America na sezon 2022

Według tego kalendarza w sezonie 2022 seria GTWCh Europe rozegra dziesięć rund ze standardowym podziałem na rundy sprinterskie i endurance.

GT World Challenge AMerica i Europe kalendarz 2022
Fot. Patrick Hecq Photography / SRO

Stephane Ratel Organisation opublikowało kalendarz GT World Challenge Europe na sezon 2022. W trakcie przyszłorocznej edycji nieoficjalnych mistrzostw Europy GT3 odbędzie się dziesięć wyścigów sprinterskich i endurance, w tym legendarne 24h Spa. Natomiast przed sezonem i w jego trakcie odbędą się przynajmniej dwie oficjalne sesje testowe. Pierwsza z nich będzie miała miejsce na torze Paul Ricard w pierwszej połowie marca, a druga odbędzie się w drugiej połowie czerwca na Spa Francorchamps. Ten pierwszy test tradycyjnie będzie nosił znamiona „prologu” jaki znamy z serii ELMS i FIA WEC.

ZOBACZ TAKŻE
ACO ogłosiło kalendarz na sezon 2022 i plany dot. przyszłości WEC

Istotna zmiana w kalendarzu

Po wielu latach z mistrzostwami GT World Challenge Europe pożegna się uwielbiany przez kibiców tor Nurburgring. Zastąpi go skrócony dwadzieścia lat temu Hockenheimring, który będzie gościł rundę endurance. Po raz kolejny – między innymi z powodu Brexitu – seria nie zorganizuje wyścigu 3h Silverstone. Jednakże nadal mistrzostwa zagoszczą na terenie państwa byłego członka Unii Europejskiej w trakcie weekendu na Brands Hatch.

Jak wygląda pełny kalendarz?

Przyszłoroczny kalendarz GTWC Europe prezentuje się następująco:

Testy:

 • 8 – 9 marca – Dni testowe na Paul Ricard
 • 21 ‐ 22 czerwca – Oficjalne testy przed 75 edycją 24 Hours of Spa

Wyścigi:

 • 8 – 10 kwietnia – 11. edycja 3 Hours of Monza – wyścig endurance
 • 30 kwietnia – 1 maja – Wyścigi sprinterskie na Brands Hatch
 • 13 – 15 maja – Wyścigi sprinterskie na Magny Cours
 • 3 – 5 czerwca – 1000 km Paul Ricard – wyścig endurance
 • 17 – 19 czerwca – Wyścigi sprinterskie na Zandvoort
 • 1 – 3 lipca – Wyścigi sprinterskie na Misano
 • 28 ‐ 31 lipca – 75. edycja 24 Hours of Spa
 • 2 – 4 września – 3 Hours of Hockenheim – wyścig endurance
 • 16 – 18 września – Wyścigi sprinterskie na w Walencji na Ricardo Tormo – finał sezonu sprint cup
 • 30 września – 2 października – Wyścig endurance w Barcelonie – finał sezonu endurance i całego sezonu GT World Challenge Europe

Amerykanie również ogłaszają przyszłoroczny kalendarz

W sobotę poznaliśmy jeszcze pierwszą wersję kalendarza serii GT World Challenge America i towarzyszącej jej serii GT America.

Sezon rozpocznie się w dniach 15 – 17 kwietnia od wyścigów na Sonoma Raceway. Druga runda ma się odbyć między 20 a 22 maja, ale nie wiemy jeszcze na jakim torze się ona odbędzie. Trzecia i czwarta runda to terminy 10 – 12 czerwca i 22 – 24 lipca kolejno na Virginia International Raceway i na Watkins Glen. W dniach 5 – 7 sierpnia czeka nas runda na ulicznym torze w Nashville. Jednakże tam nie zobaczymy GTWCh America, a jedynie GT America, które ma towarzyszyć serii IndyCar. 19 – 21 sierpnia znowu zobaczymy obie serie GT razem na torze Road America, natomiast w dniach 23 – 25 września obydwa mistrzostwa przeniosą się na tor Sebring. Sezon 2022 zamknie się na torze Indianapolis od 7 do 9 października.

ZOBACZ TAKŻE
Bathurst 12h pod znakiem zapytania. GTWCH Asia 2021 odwołane

Co jeszcze warto wiedzieć?

Mimo, że jest to oficjalny kalendarz GTWC Europe to nadal należy mieć na uwadze fakt, że może on ulec zmianom. Jeśli chodzi o format weekendów to nie powinniśmy się spodziewać żadnych znaczących zmian. To znaczy, że w rundach sprinterskich zobaczymy dwa jednogodzinne wyścigi poprzedzone osobnymi kwalifikacjami do każdego z nich. W kolejnych miesiącach promotorzy ogłoszą przyszłoroczne kalendarze serii azjatyckiej, australijskiej czy IGTC. Nie wiemy również czy przyszłoroczna edycja wyścigu Bathurst 12 Hour dojdzie do skutku.

Kalendarze w formie wizualnej:

Kalendarz 2022 GTWCh America

Fot. SRO / Kalendarz 2022 GTWCh America

 

GT World Challenge Europe 2022

Fot. SRO / GT World Challenge Europe, kalendarz 2022

5/5 (liczba głosów: 1)
Reklama