Nasze profile w mediach społecznościowych

Serie juniorskie F1

GB3: Zak O’Sullivan wygrał wyścig na Oulton Park, Bilinski jedenasty

Zak O’Sullivan odniósł piątą wygraną w tym sezonie i jedną nogą jest już mistrzem serii GB3 Championship. Przyglądamy się tym zmaganiom, a także patrzymy na to, co działo się w serii FRECA.

Opublikowano

w dniu

Zak O'Sullivan Oulton Park

Zak O’Sullivan jeździ w innej lidze

Kierowca zespołu Carlin prowadził od startu do mety, odnosząc swoje piąte zwycięstwo w sezonie w serii GB3 Championship. Młodziutki Brytyjczyk po raz kolejny pokazał, iż jest niesamowicie utalentowanym kierowcą. Tym samym możemy spodziewać się go w Formule 3 już za rok.

Na wielkie słowa uznania zasługuje Luke Browning. Rodak O’Sullivana bowiem w ten weekend zadebiutował na tym poziomie drabinki i już z miejsca pokazał, że nie boi się wyzwań. Kierowca ekipy Fortec Motorsports jechał szybko i płynnie, i tym samym zajął drugie miejsce w swoim pierwszym wyścigu w GB3 Championship. Co prawda do końca nacierał go Ayrton Simmons, lecz zawodnik Chris Dittmann Racing nie był w stanie wyprzedzić debiutanta.

[Aktualizacja godzina 19:12: Luke Browning został zdyskwalifikowany z wyników wyścigu. Tym samym na podium wskakuje Roberto Faria, a Roman Bilinski awansuje na jedenaste miejsce]

Roman Bilinki zdołał awansować o 2 miejsca

Polak do rywalizacji ruszał z 13-tego miejsca. Kierowca ekipy Arden International  na dystansie wyścigu zdołał awansować o jedno miejsce, wyprzedzając swojego kolegę z zespołu Fredericka Lubina.  Następnie „Romski” skorzystał z dyskwalifikacji Browninga i tym samym wskoczył na jedenastą pozycję. Jak sam zainteresowany stwierdził, zarówno on jak i zespół poczynili postęp. Obie strony w pełni skupiają się na niedzielnej rywalizacji.

Wyniki wyścigu

Wyniki wyścigu Oulton Park

Prawie mamy mistrza

W klasyfikacji kierowców prowadzi O’Sullivan z dorobkiem 434 punktów. Oznacza to, iż Brytyjczyk już w niedzielę może zapewnić sobie tytuł mistrza serii. Drugi Christian Mansell traci do niego 124 punkty. Czołową trójkę uzupełnia Brazylijczyk Roberto Faria, który z kolei zebrał do tej pory 127 „oczek” mniej od lidera. Roman Bilinski sklasyfikowany jest na ósmej pozycji, z małą stratą do Sebastiana Alvareza. Różnica pomiędzy Polakiem a Meksykaninem wynosi zaledwie 7 punktów. Pełne tabele można zobaczyć poniżej, klikając „Zobacz także”.

Franco Colapinto wygrał sobotni wyścig serii FRECA na torze Red Bull Ring. Argentyńczyk, który startuje także w ELMS pokonał Hodriena Davida i Paula Arona w Premie. Tuż za podium znaleźli się Alex Qunin i Gregoire Soucy. Wyścig zakończył się przy samochodzie bezpieczeństwa po awarii bolidu Alexandre Bardinona z zespołu Fernando Alonso Racing.

Jeśli chodzi o włoską F4 to pierwszy wyścig wygrał Olivier Bearman przed Timem Tramnitzem. Podium uzupełnił Sebastian Montoya – syn Juana Pablo Montoi i zawodnik zespołu Prema Power Team. Tuż za podium znalazł się jego rosyjski partner z zespołu – Kirill Smal.

Mocny debiut w F4 i ogólnie w wyścigach samochodowych zaliczył Kimi Andrea Antonelli, który ukończył swój pierwszy wyścig na dziewiątej pozycji jako najwyżej sklasyfikowany debiutant. Włoch ma na koncie wiele tytułów w kartingu na poziomie europejskim i światowym i teraz rusza na podbój sceny single-seaterów. Nad jego karierą czuwa między innymi Mercedes.

Jeśli chodzi o Polaków to Piotr Wiśnicki zdobył trzy punkty za trzynaste miejsce. Natomiast Kacper Sztuka ukończył wyścigu na osiemnastej pozycji.

W niedzielę czeka nas jeszcze drugi wyścig FRECA i dwa wyścigi włoskiej F4. Wyścigi obydwu serii można śledzić za darmo w serwisie YouTube.