Connect with us

Czego szukasz?

WRC

Rajd Finlandii: Elfyn Evans przedłużył swoje nadzieje na tytuł | Analiza

Elfyn Evans odniósł przekonujące zwycięstwo w Rajdzie Finlandii, przedłużając swoje szanse w walce o tylu z Sébastienem Ogierem, który ukończył zmagania na 5. miejscu. Podium uzupełnili kierowcy Hyundaia Ott Tänak i Craig Breen. Oto recenzja zawodów.

Elfyn Evans Rajd Finlandii WRC 2021
Fot. Elfyn Evans / Facebook

Najlepszy kierowca: Elfyn Evans

Elfyn w ten weekend zrobił wszystko, co mógł, aby pozostać w walce o tytuł. Pomimo zakończenia pierwszego dnia poza podium w sobotę podkręcił tempo obejmując pozycję lidera, której nie oddał do samego końca. Dodatkowo Evans zgarnął 5 punktów za wygrany Power Stage dzięki czemu zagarnął komplet 30 punktów odrabiając 20 „oczek” do Ogiera. Jeżeli Evans chce powalczyć o tegoroczny tytuł musi utrzymać taką formę w ostatnich dwóch rajdach i liczyć na potknięcia rywala. Łatwo nie będzie, ale dla niego ważne jest, że wreszcie odwrócił przełamał niemoc.

Najlepszy zespół: Hyundai WRT

Pomimo zwycięstwa kierowcy Toyoty tym razem wyróżniłbym Hyundia za to, że uzupełnili podium w Finlandii. Po piątku Hyundai miał dublet, jednak nikt się nie spodziewał takiej szarzy ze strony Evansa. Pomimo tego 2. miejsce Tänaka i 3. lokata Breena to nadal dobry wynik. Istniała obawa o wytrzymałość zawieszenia w koreańskim zespole, jednak Hyundai chyba w końcu odrobił lekcje i obyło się bez żadnych dramatów spowodowanych awariami. Walka o tytuł producentów z Toyotą mimo wszystko się oddala.

Największe zaskoczenie: Esapekka  Lappi

Fiński kierowca został zwolniony z M-Sportu i od grudniowego raju na torze Monza nie miał okazji rywalizować w topowej klasie WRC. Lappi przez cały rajd liczył się w walce o podium kończąc rajd ostatecznie na 4. miejscu ze stratą zaledwie 15 sekund do podium. Dodatkowo wywalczył 3 punkty na Power Stage. Lappi tym występem pokazał, że zasługuje na fotel w WRC.

Największe rozczarowanie: Sébastien Ogier

To chyba pierwsza wizyta Ogiera w tej rubryce podsumowania. Niestety pomimo kalkulacji punktów potrzebnych do wywalczenia 8-go tytułu można było oczekiwać od Francuza znacznie więcej. Ogier niespecjalnie lubi Finlandię i wygrał w niej tylko raz w 2013 roku, kiedy to zmierzał po swój pierwszy tytuł.

Klasyfikacje generalne: Ogier kontroluje sytuację

Ogier nadal prowadzi z pokaźną przewagą 24 punktów nad zwycięzcą Rajdu Finlandii – Elfynem Evansem. Podium uzupełnia Thierry Neuville z Hyundaia, ale jego strata to już aż 60 „oczek” do lidera. Belg musi bardziej patrzeć na to, co dzieje się za nim, bowiem Rovanperä i Tänak mieszczą się w dwóch punktach odstępu.

W klasyfikacji producentów nadal prowadzi Toyota z przewagą aż 61 punktów nad Hyundaiem także walka o tytuł producenta jest praktycznie rozstrzygnięta. Trzeci tradycyjnie M-Sport. Pełne tabele znajdziecie we wpisie poniżej.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna WRC 2021. Sprawdź, jak obecnie wygląda

Inne klasy

W klasyfikacji WRC 2 zwyciężył Mads Østberg, który skorzystał na nieobecności swojego najgroźniejszego rywala Andresa Mikkelsena. W klasie WRC 3 najlepszy okazał się lokalny kierowca Emil Lindholm.

Następny przystanek: Rajd Katalonii

ZOBACZ TAKŻE
Kalendarz WRC 2021. Poznaj pełen rozkład jazdy Rajdowych MŚ

Do końca sezonu pozostały zaledwie dwa rajdy. Kolejnym przystankiem będzie Rajd Katalonii, który odbędzie się w dniach 15-17 października.

Oceń nasz artykuł!
Reklama