Connect with us

Czego szukasz?

Kalendarz WRC 2021. Poznaj pełen rozkład jazdy Rajdowych MŚ

Dani Sordo Twitter Hyundai Motorsport Rajd Sardynii WRC 2020 kalendarz wrc 2021

Fot. Dani Sordo / Twitter

Kalendarz WRC 2021 powstawał bardzo długo, w dobie koronawirusa i problemów finansowych. Ostatecznie jednak znalazło się w nim 12 rund MŚ.

Dwanaście rund, choć droga do nich była kręta

Kalendarz WRC na sezon 2021 na chwilę obecną składa się z 12 rund. Promotor Rajdowych Mistrzostw Świata nalegał na 12 rund, jednak spotkał się ze sporym oporem dwóch zespołów [niewymienianych w doniesieniach medialnych z nazwy – przyp. red.], które chciały zaledwie 10 rajdów. Ostatecznie na wierzch wyszły jednak racje organizatora mistrzostw. Do obecnej formy kalendarza WRC dochodzono stopniowo i momentami w dość nienaturalny sposób. Zacznijmy więc od początku.

Pierwotny kalendarz WRC 2021 opublikowano już w czerwcu 2020 r.

Pierwsze rundy zostały ogłoszone już w czerwcu. FIA potwierdziła, że w prowizorycznym kalendarzu znalazło się dziewięć lokalizacji: Monte Carlo, Szwecja, Portugalia, Włochy, Kenia, Finlandia, Hiszpania, Japonia i Australia. 

ZOBACZ TAKŻE
Definicja aut rajdowych, czyli historia rajdowej Grupy A

W pierwotnym kalendarzu nie znalazła się natomiast Wielka Brytania. Brytyjczycy szybko jednak zaznaczyli, że się tego spodziewali i prawdopodobnie wydarzenie zostanie dodane w późniejszym terminie. Rundę w Wielkiej Brytanii potwierdzono dopiero w październiku, a ogłoszenie zostało połączone z informacją o problemach dot. finansowania Rajdu Wielkiej Brytanii, dlatego też został on uwzględniony w sierpniu. Miało to dać organizatorom więcej czasu na znalezienie pieniędzy.

Zmiany, zmiany, zmiany

Oprócz Wielkiej Brytanii, w kalendarzu pojawiły się wtedy także inne nowe kraje: Chorwacja, Estonia i Chile.

Zniknęła z niego za to Australia, a oficjalne powody nigdy nie zostały podane. Promotor rajdu przyznał tylko, że decyzja jest „zrozumiała”. Można z tego wnioskować, że chodzi o problemy logistyczne w związku z koronawirusem. Australia pod względem obostrzeń w związku z globalną pandemią jest jednym z najbardziej „zamkniętych” krajów na świecie.

ZOBACZ TAKŻE
Historia Grupy B - dlaczego tak bardzo ją kochamy?

Na liście rezerwowej uwzględniono natomiast Turcję, Grecję, Belgię oraz Argentynę. 

Pod koniec roku nastąpiła jednak kolejna rewizja kalendarza. Z powodu koronawirusa usunięto z niego Rajd Szwecji. Zamiast niego w połowie stycznia do kalendarza wprowadzono Rajd Arktyczny. Będzie to jedyna typowo zimowa runda w tegorocznym kalendarzu. Tym samym Rajdowe Mistrzostwa Świata w tym roku aż dwukrotnie zawitają do Finlandii – a co najmniej taki jest plan. Rajd Arktyczny odbędzie się w okolicach Rovaniemi, gdzie w lutym temperatura może spaść do -30 stopni Celsjusza, a wrześniowo-październikowa runda zostanie rozegrana na szutrowych trasach wokół miasta Jyväskylä. Pierwotnie miała się ona odbyć dwa miesiące wcześniej, ale organizatorom oczywiście przeszkodziła pandemia koronawirusa. W późniejszym terminie jest poza tym szansa na obecność kibiców na trasach.

Na początku 2021 r. organizator WRC potwierdził także, że będąca na liście rezerwowej Belgia otrzyma miejsce w kalendarzu. Asfaltowy Rajd Ypres odbędzie się w sierpniu i zastąpi w terminarzu Rajd Wielkiej Brytanii. Tym samym zakończono długą telenowelę dotyczącą wydarzenia, które miało odbyć się w Irlandii Północnej. Organizatorzy nie byli jednak  w stanie zapewnić publicznego finansowania w związku z pandemią koronawirusa. Promotor WRC podkreślił jednak, że tak wyjątkowe miejsce zasługuje na zorganizowanie rundy Rajdowych Mistrzostw Świata i liczy, że odbędzie się ona w 2022 roku.

Grecja zamiast Chile

Pod koniec marca organizator WRC ogłosił kolejną zmianę, na szczęście nie odbiła się ona na liczbie rajdów w sezonie 2021. Dziesiąta runda odbędzie się jednak w Grecji, a nie Chile – jak pierwotnie planowano. Wydarzenie w Ameryce Południowej zostało odwołane z powodu pandemii koronawirusa i ograniczeń tamtejszego rządu dotyczących podróżownia.

Oczywiście od marca do października jest mnóstwo czasu, ale najwyraźniej promotorzy WRC nie dostali jednoznacznego zapewnienia, że rajd będzie można zorganizować. Takie najwyraźniej nadeszło z Grecji, co potwierdza video z premierem kraju podczas ogłoszenia wyścigu.

Rajd Akropolu to oczywiście kultowe już wydarzenie i z pewnością jedna z najtrudniejszych rund tegorocznego sezonu – kręte i kamieniste górskie drogi w połączeniu z upałem i pyłem powinny dać się we znaki kierowcom.

Rajd Japonii odwołany

Runda zaplanowana na 11 – 14 listopada została odwołana. Potwierdzenie tego otrzymaliśmy 7 września. Niestety organizatorzy doszli do wniosku, że sytuacja pandemiczna w Japonii uniemożliwia organizację rajdu. Jednocześnie wszyscy wyrazili nadzieję, że w 2022 roku uda się przywrócić Japonię na mapę WRC po raz pierwszy od 2010 roku. Władze Rajdowych Mistrzostw Świata potwierdziły także, że kalendarz nadal będzie zawierał 12 pozycji, bowiem za Rajd Japonii wejdzie zastępczy event.

Rajd Monzy

12 września władze WRC potwierdziły, że lukę po Rajdzie Japonii wypełni Rajd Monzy. Zmagania odbędą się tydzień później niż planowano rozegrać zmagania w Kraju Kwitnącej Wiśni. Oznacza to, że sezon 2021 zakończy się nieco później niż planowano. Warto też przypomnieć, że Monza była gospodarzem finału kampanii już rok temu.

Aktualny kalendarz WRC 2021

RundaWydarzenieData
1.Rajd Monte Carlo (Monako)21.01. - 24.01.
2.Rajd Arktyczny (Finlandia)26.02. - 28.02.
3.Rajd Chorwacji22.04. - 25.04.
4.Rajd Portugalii20.05. - 23.05.
5.Rajd Sardynii (Włochy)03.06. - 06.06.
6.Rajd Safari (Kenia)24.06. - 27.06.
7.Rajd Estonii15.07. - 18.07.
8.Rajd Ypres (Belgia)13.08. - 15.08.
9.Rajd Akropolu (Grecja)09.09. - 12.09.
10.Rajd Finlandii30.09. - 03.10.
11.Rajd Katalonii (Hiszpania)14.10. - 17.10.
12.Rajd Monzy (Włochy)19.11. - 21.11.

4.9/5 (liczba głosów: 10)
Reklama