Nasze profile w mediach społecznościowych

Kalendarz WRC 2021. Poznaj pełen rozkład jazdy Rajdowych MŚ

Dani Sordo Twitter Hyundai Motorsport Rajd Sardynii WRC 2020 kalendarz wrc 2021

Fot. Dani Sordo / Twitter

Kalendarz WRC 2021 powstawał bardzo długo, w dobie koronawirusa i problemów finansowych. Ostatecznie jednak znalazło się w nim 12 rund MŚ.

Dwanaście rund, choć droga do nich była kręta

Kalendarz WRC na sezon 2021 na chwilę obecną składa się z 12 rund. Promotor Rajdowych Mistrzostw Świata nalegał na 12 rund, jednak spotkał się ze sporym oporem dwóch zespołów [niewymienianych w doniesieniach medialnych z nazwy – przyp. red.], które chciały zaledwie 10 rajdów. Ostatecznie na wierzch wyszły jednak racje organizatora mistrzostw. Do obecnej formy kalendarza WRC dochodzono stopniowo i momentami w dość nienaturalny sposób. Zacznijmy więc od początku.

Pierwotny kalendarz WRC 2021 opublikowano już w czerwcu 2020 r.

Pierwsze rundy zostały ogłoszone już w czerwcu. FIA potwierdziła, że w prowizorycznym kalendarzu znalazło się dziewięć lokalizacji: Monte Carlo, Szwecja, Portugalia, Włochy, Kenia, Finlandia, Hiszpania, Japonia i Australia. 

ZOBACZ TAKŻE
Definicja aut rajdowych, czyli historia rajdowej Grupy A

W pierwotnym kalendarzu nie znalazła się natomiast Wielka Brytania. Brytyjczycy szybko jednak zaznaczyli, że się tego spodziewali i prawdopodobnie wydarzenie zostanie dodane w późniejszym terminie. Rundę w Wielkiej Brytanii potwierdzono dopiero w październiku, a ogłoszenie zostało połączone z informacją o problemach dot. finansowania Rajdu Wielkiej Brytanii, dlatego też został on uwzględniony w sierpniu. Miało to dać organizatorom więcej czasu na znalezienie pieniędzy.

Zmiany, zmiany, zmiany

Oprócz Wielkiej Brytanii, w kalendarzu pojawiły się wtedy także inne nowe kraje: Chorwacja, Estonia i Chile.

Zniknęła z niego za to Australia, a oficjalne powody nigdy nie zostały podane. Promotor rajdu przyznał tylko, że decyzja jest “zrozumiała”. Można z tego wnioskować, że chodzi o problemy logistyczne w związku z koronawirusem. Australia pod względem obostrzeń w związku z globalną pandemią jest jednym z najbardziej “zamkniętych” krajów na świecie.

ZOBACZ TAKŻE
Historia Grupy B - dlaczego tak bardzo ją kochamy?

Na liście rezerwowej uwzględniono natomiast Turcję, Grecję, Belgię oraz Argentynę. 

Pod koniec roku nastąpiła jednak kolejna rewizja kalendarza. Z powodu koronawirusa usunięto z niego Rajd Szwecji. Zamiast niego w połowie stycznia do kalendarza wprowadzono Rajd Arktyczny. Będzie to jedyna typowo zimowa runda w tegorocznym kalendarzu. Tym samym Rajdowe Mistrzostwa Świata w tym roku aż dwukrotnie zawitają do Finlandii – a co najmniej taki jest plan. Rajd Arktyczny odbędzie się w okolicach Rovaniemi, gdzie w lutym temperatura może spaść do -30 stopni Celsjusza, a wrześniowo-październikowa runda zostanie rozegrana na szutrowych trasach wokół miasta Jyväskylä. Pierwotnie miała się ona odbyć dwa miesiące wcześniej, ale organizatorom oczywiście przeszkodziła pandemia koronawirusa. W późniejszym terminie jest poza tym szansa na obecność kibiców na trasach.

Na początku 2021 r. organizator WRC potwierdził także, że będąca na liście rezerwowej Belgia otrzyma miejsce w kalendarzu. Asfaltowy Rajd Ypres odbędzie się w sierpniu i zastąpi w terminarzu Rajd Wielkiej Brytanii. Tym samym zakończono długą telenowelę dotyczącą wydarzenia, które miało odbyć się w Irlandii Północnej. Organizatorzy nie byli jednak  w stanie zapewnić publicznego finansowania w związku z pandemią koronawirusa. Promotor WRC podkreślił jednak, że tak wyjątkowe miejsce zasługuje na zorganizowanie rundy Rajdowych Mistrzostw Świata i liczy, że odbędzie się ona w 2022 roku.

Grecja zamiast Chile

Pod koniec marca organizator WRC ogłosił kolejną zmianę, na szczęście nie odbiła się ona na liczbie rajdów w sezonie 2021. Dziesiąta runda odbędzie się jednak w Grecji, a nie Chile – jak pierwotnie planowano. Wydarzenie w Ameryce Południowej zostało odwołane z powodu pandemii koronawirusa i ograniczeń tamtejszego rządu dotyczących podróżownia.

Oczywiście od marca do października jest mnóstwo czasu, ale najwyraźniej promotorzy WRC nie dostali jednoznacznego zapewnienia, że rajd będzie można zorganizować. Takie najwyraźniej nadeszło z Grecji, co potwierdza video z premierem kraju podczas ogłoszenia wyścigu.

Rajd Akropolu to oczywiście kultowe już wydarzenie i z pewnością jedna z najtrudniejszych rund tegorocznego sezonu – kręte i kamieniste górskie drogi w połączeniu z upałem i pyłem powinny dać się we znaki kierowcom.

Aktualny kalendarz WRC 2021

RundaWydarzenieData
1.Rajd Monte Carlo (Monako)21.01. - 24.01.
2.Rajd Arktyczny (Finlandia)26.02. - 28.02.
3.Rajd Chorwacji22.04. - 25.04.
4.Rajd Portugalii20.05. - 23.05.
5.Rajd Sardynii (Włochy)03.06. - 06.06.
6.Rajd Safari (Kenia)24.06. - 27.06.
7.Rajd Estonii15.07. - 18.07.
8.Rajd Ypres (Belgia)13.08. - 15.08.
9.Rajd Akropolu (Grecja)09.09. - 12.09.
10.Rajd Finlandii30.09. - 03.10.
11.Rajd Hiszpanii14.10. - 17.10.
12.Rajd Japonii11.11. - 14.11.

Reklama
ReklamaReklama