Nasze profile w mediach społecznościowych

Porady

Samochód bez prawa jazdy – wyjaśniamy, jakie pojazdy można prowadzić

Zwykle do prowadzenia aut wymagane jest określone prawo jazdy. Są jednak samochody bez prawa jazdy, a więc takie, które można prowadzić bez uprawnień, jednocześnie nie obawiając się o konsekwencje prawne. Wskazujemy, jakie to są.

Opublikowano

w dniu

Aixam City
Fot. aixam / Aixam City

Zapewne wielu z was zastanawia się, czy istnieją samochody bez prawa jazdy. Chodzi tu o takie, do prowadzenia których nie potrzeba uprawnień kategorii B. Okazuje się bowiem, że takowe istnieją. Oczywiście są pewne wymagania co do możliwości ich legalnego użytkowania, a głównym kryterium okazuje się wiek kierującego. Oznacza to zatem, że ukończywszy pewien wiek, nie jesteśmy „skazani” na rower, choć finansowo z pewnością wychodzi on znacznie lepiej.

Samochód bez prawa jazdy – chwytliwe hasło

Z art. 3 ustawy o kierujących pojazdami wynika, że jeśli ukończyłeś 18 lat, to nie musisz posiadać dokumentu potwierdzającego posiadanie uprawnień do kierowania: rowerem – ustawa mówi nie tylko o rowerze napędzanym siłą mięśni, ale również takim, który jest wyposażony w pomocniczy napęd elektryczny o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W. Taki pojazd nie wymaga od kierującego aż tak dużego wysiłku fizycznego jak w przypadku klasycznego jednośladu. Kolejny na liście jest wózek rowerowy. Chodzi o pojazd napędzany siłą mięśni, którego szerokość nie przekracza 90 cm i można go używać do przewozu osób lub rzeczy. Trzeci jest pojazd zaprzęgowy, a więc poruszający się na kołach lub płozach. Może on być napędzany siłą zwierzęcia pociągowego lub człowieka.

Jednoślady oraz czterokołowce – są pewne wymagania

Okazuje się jednak, że to nie wszystko. Jeszcze kilka lat temu po ukończeniu pełnoletności można było poruszać się motorowerowerami o pojemności do 50 cm3, rozwijającymi nie więcej niż 45 km/h, bez posiadania uprawnień (tzn. prawa jazdy). Jednak w 2013 roku przepisy uległy zmianie i każdy, kto posiada taki pojazd musi legitymować się prawem jazdy kategorii AM lub wyższej. Ponadto, chcąc prowadzić czterokołowiec (mikrosamochód) potrzeba prawa jazdy kategorii B1 lub wyżej (B, A) (niegdyś pod definicję motoroweru podciągano także czterokołowce lekkie).

ZOBACZ TAKŻE
Jazda bez prawa jazdy - co za nią grozi? Zdecydowanie nie warto

Należy jednak zaznaczyć, że potocznie samochody bez prawa jazdy to po prostu pojazdy, do których nie potrzeba uprawnień kategorii B. Warto też wspomnieć, czym jest czterokołowiec. Otóż jest to pojazd samochodowy, którego masa nie przekracza 550 kg w przypadku przewozu rzeczy. Z kolei w przypadku przewozu osób masa nie może przekraczać 400 kg. Obecnie wymaganą kategorią dla nich jest B1. Są też czterokołowce lekkie, których masa nie przekracza 350 kg. Na nie potrzeba natomiast prawa jazdy kategorii AM, a więc tej samej, co w przypadku motorowerów.

Microcar

Microcar

Oczywiście poszczególne kategorie prawa jazdy można robić, osiągnąwszy odpowiedni pułap wiekowy. W przypadku AM jest to 14 lat, a w przypadku B1 16 lat. Czterokołowce (np. Aixam czy Microcar) są jednak dość drogie i zapewniają słaby poziom bezpieczeństwa. Należy też pamiętać o rejestracji pojazdu w Wydziale Komunikacji oraz wykupieniu obowiązkowej polisy. Za czterokołowce uznaje się też niektóre quady.

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama