Nasze profile w mediach społecznościowych

Porady

Jazda bez prawa jazdy – co za nią grozi? Zdecydowanie nie warto

Aby prowadzić samochód, trzeba mieć stosowne uprawnienia. Mowa tu zazwyczaj o prawie jazdy, a więc dokumencie dającym jego posiadaczowi prawną możliwość kierowania określonymi pojazdami. Niejednokrotnie zdarzają się jednak takie przypadki, kiedy ktoś porusza się nie posiadając uprawnień. Wyjaśniamy, jakie konsekwencje może mieć jazda bez prawa jazdy.

Opublikowano

w dniu

jazda bez prawa jazdy
Fot. gov.pl

Prawo jazdy jest – zaraz obok dowodu – jednym z najważniejszych dokumentów potwierdzających naszą tożsamość. Jednocześnie pozwala ono – w zależności od kategorii, której dotyczy – poruszać się określonym typem pojazdów. Najczęściej jest to kategoria B umożliwiająca z definicji poruszanie się pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony, z wyjątkiem autobusu i motocykla. Można zatem prowadzić nie tylko samochody osobowe, ale także kampery, pojazdy dostawcze o DMC do 3,5 t, ciągniki rolnicze czy pojazdy wolnobieżne w postaci kombajnów, koparek, itp., a od kilku lat także motocykle o pojemności nieprzekraczającej 125 cm3. Istnieje jednak wiele przypadków osób, które z różnych przyczyn nie mają uprawnień, a mimo to prowadzą pojazdy. Wyjaśniamy, czym grozi jazda bez prawa jazdy.

Obecnie nie trzeba fizycznie mieć przy sobie dokumentu

Zacznijmy od tego, że obecnie nie musimy mieć przy sobie dokumentu prawa jazdy… pod warunkiem, że posiadamy je w aplikacji mObywatel na naszym smartfonie. Przepis ten wszedł w życie 5 grudnia 2020 roku. Należy wcześniej założyć tzw. profil zaufany – możesz zrobić to na stronie www.pz.gov.pl/. Zarówno założenie profilu zaufanego, jak i pobranie aplikacji są darmowe.

Przyczyny utraty uprawnień

Uprawnień można nie mieć z różnych powodów. Po pierwsze można nie posiadać ich, gdyż nie zdało się egzaminu na prawo jazdy. Po drugie można je mieć czasowo odebrane np. za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h lub też zabrane na dłuższy okres, np. kilku lat z powodu jazdy pod wpływem alkoholu. Można też mieć sądowy zakaz prowadzenia pojazdu. Wreszcie po trzecie mógł upłynąć termin ważności prawa jazdy danego kierowcy, a nowy dokument jeszcze nie został wyrobiony. Przyczyn zatem może być sporo, jednak konsekwencje zawsze grożą te same.

Jazda bez prawa jazdy – co za nią grozi?

Obecnie bowiem jazda bez prawa jazdy jest wykroczeniem, za które grozi mandat w wysokości 500 zł. Oczywiście, w takiej sytuacji policja nakazuje kierowcy zaprzestanie poruszania się pojazdem. Do wyboru są dwie możliwości: samochód można zaparkować w miejscu zatrzymania, jeśli parkowanie tam jest możliwe. Odebrać musi go osoba posiadająca prawo jazdy. Jeśli natomiast samochodu nie ma gdzie bezpiecznie zaparkować, konieczne będzie holowanie. Oczywiście koszt holowania ponosi osoba, która dopuściła się wykroczenia.

ZOBACZ TAKŻE
Jazda bez prawa jazdy - co za nią grozi? Zdecydowanie nie warto

Jeżeli to był pierwszy raz, powinno się na tym zakończyć. Jeżeli jednak sytuacja się powtórzy lub też będzie się to wiązało z rażącym naruszeniem przepisów, funkcjonariusz może skierować sprawę do sądu, a ten z kolei nałożyć karę w wysokości nawet 5000 zł. Dodatkowo można otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat.

W najgorszej sytuacji jest się jednak w przypadku spowodowania wypadku. Wówczas poza wysoką karą finansową i zakazem prowadzenia pojazdów można zostać także oskarżonym o spowodowanie uszczerbku na zdrowiu lub też wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Ponadto wówczas nie działa żadna polisa, a wszelkie straty finansowe pokrywane są z kieszeni sprawcy wypadku.

Konsekwencje potrafią być naprawdę poważne

Kolejnym wykroczeniem jest jazda samochodem bez posiadania odpowiedniej kategorii uprawnień. Wówczas kara za takie przewinienie jest taka sama jak w przypadku poruszania się bez prawa jazdy. Jednakże w przypadku trafienia sprawy do sądu można nawet stracić już posiadane uprawnienia.

Jeżeli poruszamy się pojazdem z czasowo zatrzymanym prawem jazdy np. za przekroczenie prędkości, to w przypadku kontroli policyjnej poskutkuje to zatrzymaniem prawa jazdy na kolejne 3 miesiące. Jeśli i to nie wystarczy, wówczas za trzecim razem będzie to już całkowite cofnięcie uprawnień.

Natomiast w sytuacji, gdy przyczyną zatrzymania prawa jazdy była jazda po alkoholu, sąd może skazać kierowcę nawet na 2 lata pozbawienia wolności. Jeżeli natomiast straciliśmy prawo jazdy z powodu przekroczenia punktów karnych, wówczas jazda bez prawa jazdy może zakończyć się grzywną lub też zakazem prowadzenia pojazdów przez okres 3 lat. Podczas tego okresu nie będzie można ponownie ubiegać się o zrobienie prawa jazdy.

ZOBACZ TAKŻE
Nowe przepisy od 1 czerwca - nadchodzą kluczowe zmiany na drogach

Najsurowsze kary czekają za prowadzenie pojazdu po wcześniejszym zakazie sądowym. Można zostać pozbawionym wolności na okres od 3 miesięcy do nawet 5 lat. Otrzyma się także 15-letni zakaz prowadzenia pojazdów.

Jazda bez prawa jazdy – od grudnia zmiany?

Jak wiadomo, od 1 grudnia 2021 roku wchodzą w życie nowe, surowsze przepisy. Niewykluczone, że bardziej restrykcyjne będą też kary za jazdę bez prawa jazdy. Projekt przewiduje, że jazda bez prawa jazdy może skutkować nawet karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1000 zł. Jeżeli zaś w ciągu 2 lat wykroczenie to się powtórzy, wówczas sprawca otrzyma grzywnę nie mniejszą niż 2000 zł.

Podsumowanie

Nie warto zatem kusić losu i poruszać się bez prawa jazdy. Wiąże się to bowiem nie tylko z poważnymi konsekwencjami finansowymi, ale także (a raczej przede wszystkim) prawnymi. Najgorszą z nich jest oczywiście kara więzenia. Z drugiej zaś strony prawo jazdy oznacza nie tylko przywileje, ale także odpowiedzialność za siebie i innych. Jeżeli do tego się nie stosujemy, wówczas trzeba liczyć się z negatywnymi skutkami.

Oceń nasz artykuł!

The requested resource was not found on this server.

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. John

    5 października 2021 at 09:24

    Macie polski łagr

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama