Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

Alfa Romeo Giulia GTA wyprzedana. Ile egzemplarzy trafi do Polski?

Po prezentacji przedstawicielom międzynarodowych mediów w maju ubiegłego roku, 500 numerowanych egzemplarzy modelu Alfy Romeo zostało właśnie wyprzedanych.

alfa romeo giulia gta włoska flaga
Fot. Alfa Romeo

Fanatycy marki także z Polski

Jest to sukces komercyjny na skalę międzynarodową, w którym swój udział mieli klienci z całego świata. Najwięcej samochodów wykupili Chińczycy, Japończycy i Australijczycy, ale udział w nim mieli także Polacy. Do naszego kraju trafi bowiem łącznie sześć egzemplarzy tej limitowanej serii.  

To historia o prawdziwej pasji. Projekt o silnym zabarwieniu emocjonalnym został stworzony przez pasjonatów nie tylko marki, ale samochodów sportowych w ogóle. Kiedy z okazji 110. rocznicy swojego powstania Alfa Romeo postanowiła złożyć hołd swoim fanom, natychmiast pomyślano o Giulii GTA z 1965 roku. To przecież z najbardziej kultowych i udanych samochodów w historii marki.

ZOBACZ TAKŻE
Inwestycja w samochody. 11 propozycji, na których (raczej) nie stracicie

Projekt inspirowany Giulią GTA z 1965 roku

Ówczesny zespół wyścigowy Autodelta opracowywał w Balocco model GTA z 1965 r., grupa inżynierów i mechaników pracowała w godzinach nadliczbowych nad projektem, który uczynił z kultowego auta prawdziwy samochód „torowy”. Podobnie nad projektem pracował obecny zespół, który stworzył aktualną Giulię GTA. Wszystko oczywiście za sprawą chęci zapisania nowego chwalebnego rozdziału w historii Alfy Romeo.

Zaangażowani w prace rozwojowe inżynierowie i mechanicy dopracowywali projekt o kryptonimie „Potwór” w tych samych miejscach, w których powstawała Giulia ’65. Na cześć tego samego „ducha” GTA nosi dziś z dumą tę samą historyczną plakietkę Autodelty.

W 1965 roku powstało 500 egzemplarzy Giulii GTA (liczba wymagana do uzyskania homologacji sportowej w kategorii Turismo Group 2). Podobnie jest teraz, bowiem taka sama liczba ekskluzywnych egzemplarzy była zarezerwowana dla prawdziwych fanów marki.

ZOBACZ TAKŻE
Alfa Romeo Giulia GTAm - prezentacja. Uwodząca i charakterna Włoszka

Technicznie także starano się nawiązać do historii

Na tym jednak podobieństwa się nie kończą. Dotyczą one również technicznej strony projektu. Jeśli chodzi o zmniejszenie masy, w obydwu samochodach zastosowano ultralekkie materiały. Wykonane z nich są takie elementy, jak klamki wewnętrznych drzwi, tylne szyby z poliwęglanu i felgi.

Te ostatnie w GTA z 1965 roku wykonane były ze stopu magnezu, natomiast teraz felgi aluminiowe wyróżniają się specjalnym designem inspirowanym Formułą 1 z pojedynczą centralną śrubą mocującą, zastosowaną po raz pierwszy w sedanie. Na uwagę zasługują lekkie materiały, z których wykonano nadwozie. To Peraluman 25 w GTA 1965 i szerokie zastosowanie włókna węglowego w obecnym modelu.

5/5 (liczba głosów: 1)
Reklama