Nasze profile w mediach społecznościowych

Biznes

Mazda ogłosiła plany podboju Europy. Nadchodzą nowości, także R6

Mazda ogłosiła właśnie swoje plany na najbliższe lata w Europie. Japońska marka skupi na SUV-ach i samochodach elektrycznych, ale w przeciwieństwie do większości marek, nie ma zamiaru rezygnować z sześciocylindrowych silników.

Opublikowano

w dniu

mazda koeru koncept (2015)
Fot. Mazda | Mazda Koeru concept (2015)

Nowe SUV-y Mazdy w Europie

Przede wszystkim marka ogłosiła plany poszerzenia swojej gamy modelowej o dwa kolejne SUV-y. Ma się to stać w ciągu dwóch najbliższych lat, a modele będą nosić nazwy CX-60 i CX-80. Ten drugi będzie miał możliwość przewożenia siedmiu pasażerów poprzez trzeci rząd siedzeń. 

Co więcej, modele te rozpoczną nowy rozdział w europejskiej historii marki. Jako pierwsze bedą bowiem samochodami hybrydowymi ładowanymi z gniazdka (PHEV), wyposażonymi w czterocylindrowe rzędowe silniki benzynowe połączone z silnikiem elektrycznym.

ZOBACZ TAKŻE
Zapomniane koncepty - Mazda MX-81 Aria. Z gąsienicą zamiast kierownicy

To nie koniec nowości

Ponadto, wprowadzone zostaną sześciocylindrowe, rzędowe silniki: benzynowy nowej generacji e-Skyactiv X i silnik wysokoprężny Skyactiv-D, połączone z 48-woltowym systemem miękkiej hybrydy. To rzecz jasna znak wszechobecnej elektryfikacji gamy modelowej. 

Kolejną nowością w pierwszej połowie 2022 r. będzie nowa wersja Mazdy MX-30, pierwszego seryjnie produkowanego samochodu elektrycznego Mazdy. Razem z nią na rynek powróci silnik Wankla w roli generatora energii elektrycznej. Pisaliśmy o tym już jakiś czas temu, mając nadzieję na coś więcej, ale jednak sprawdziły się początkowe doniesienia.

ZOBACZ TAKŻE
Mazda zarejestrowała nowe logo. Fani marki mogą wkrótce świętować

CX-5 i CX-30 będa udoskonalane

W tym samym czasie w USA i na wybranych rynkach poza Europą pojawią się nowe modele o zwiększonej szerokości nadwozi – nowa Mazda CX-70 i CX-90, a także nowa Mazda CX-50 opracowana na małej platformie.

Od około 2025 r. firma wprowadzi szereg nowych samochodów na nowej platformie przeznaczonej dla samochodów elektrycznych. Będzie to kolejny krok w kierunku całkowitej elektryfikacji portfolio modelowego, która planowana jest do 2030 r.

Przy okazji podania swoich planów, Mazda wyraźnie zaznaczyła, że globalnie nadal będzie stawiać na SUV-y. Nie wiemy, dla kogo była to informacja, bowiem ten rodzaj nadwozia od lat zdobywa coraz większe uznanie klientów, więc jest to stwierdzenie oczywistości. Japończycy poinformowali, że ciągle udoskonalane CX-5 i CX-30 będą pełnić kluczową rolę w globalnej sprzedaży marki. Marka ma w planach udoskonalanie ich konstrukcji, wprowadzanie najnowszych technologii oraz zwiększanie ich atrakcyjności wizualnej. 

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama