Nasze profile w mediach społecznościowych

Serie juniorskie F1

GB3: Mikkel Grundtvig wygrał ostatni wyścig w 2021 roku | Analiza

Mikkel Grundtvig zwycięzcą ostatniego wyścigu GB3 Championship w sezonie 2021. Roman Bilinski zdołał przebić się aż o 9 miejsc. Oto analiza zmagań na Donington Park, które zakończyły sezon brytyjskich mistrzostw.

Opublikowano

w dniu

Mikkel Grundtvig wygrana
Fot. Mikkel Grundtvig

Najlepszy kierowca: Mikkel Grundtvig 

Dla Duńczyka jest to drugie zwycięstwo w tym sezonie. Kierowca ekipy Fortec Motorsports do wyścigu zgodnie z zasadami odwróconych kwalifikacji startował z pole position. Skandynaw po starcie zdołał utrzymać prowadzenie, lecz musiał mieć się na baczności. Z tyłu za jego tylnym skrzydłem szaleli bowiem Alex Fores i Frederick Lubin. Obaj Brytyjczycy nie byli jednak w stanie wyprzedzić Grundtviga. Tym samym Duńczyk kończy sezon z 4 wizytami na podium.

Na starcie mieliśmy kocioł

Ostatni wyścig danego weekendu GB3 Championship zawsze jest ciekawy. A to wszystko dlatego, iż czołowi zawodnicy startują z ostatnich pozycji. Pierwsze okrążenia w pożegnalnym wyścigu dostarczyły wiele emocji. Chociażby na początku 2. okrążenia w poślizg wpadł Zak O’Sullivan. Wykorzystał to Roman Bilinski, który wyprzedził Brytyjczyka. Następnie przez kilkaset metrów jechał koło w koło z Sebastianem Alvarezem i Brandenem Lee Oxleyem. Zwycięsko z tej potyczki wyszedł Polak. 

Warto w tym miejscu wspomnieć o jego partnerze z zespołu Fredericku Lubinie. Brytyjczyk po starcie z 7. pola zdołał stosunkowo szybko awansować na 3. miejsce, którego nie oddał już do mety.

Christian Mansell narozrabiał

Australijczyk do wyścigu przystępował jako jeden z pretendentów do zdobycia wicemistrzostwa. Kierowca z Bollwary na dystansie wyścigu popełnił jednak sporo kosztownych błędów. Najpierw na początku 3. okrążenia wyjechał na trawę i tylko cudem nie wyrzucił zarówno siebie jak i swojego rodaka Barta Horstena z wyścigu. Jakby tego było mało 3 okrążenia później po swoim błędzie wyeliminował z zawodów Hiszpana Javiera Sagrere. Reprezentant zespołu Carlin po tym zdarzeniu stracił kilka cennych sekund, lecz nie zdołał ich odrobić. Tym samym ukończył wyścig na niepunktowanej 16. pozycji. Tym samym wicemistrzem serii został Ayrton Simmons.

ZOBACZ TAKŻE
Roman Biliński o celach i planach. "Chcę startować jako Polak" | WYWIAD

Dobry wyścig w wykonaniu Romana Bilinskiego

Polski kierowca do zawodów startował z 17. pozycji. Na starcie wdał się w kilka z pojedynków m.in z Zakiem O’Sullivanem i Sebastianem Alvarezem. W ciągu 2. okrążeń Bilinski zdołał przebić się aż o 6 pozycji. Na 4. kółku minął go Alvarez przy dojeździe do 4. zakrętu. To jednak nie wytrąciło go z rytmu i wkrótce potem wyprzedził Eduardo Cosetenega i Jamesa Hedleya, który wypadł na moment z toru. W samej końcówce wyścigu Bilinski stracił pozycję na rzecz Zaka O’Sullivana. Na przedostatnim okrążeniu kierowca ekipy Arden Motorsport został bowiem przyblokowany przez Ayrtona Simmonsa. W efekcie zawodnik Carlina wykorzystał tą sytuację i wyprzedził zarówno Bilinskiego jak i Simmonsa. 9. miejsce w tego typu wyścigu to wciąż dobry wynik.

Pożegnanie z GB3 Championship w sezonie 2021

To był akt w tegorocznym sezonie GB3 Championship. Dla polskich kibiców będzie on pamiętany latami, gdyż Roman Bilinski dał im wiele radości. Mistrzem serii został Zak O’Sullivan a podium uzupełnili Ayrton Simmons i Christian Mansell. Szczegółowe klasyfikacje znajdziecie we wpisie poniżej.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja kierowców GB3 Championship: Sprawdź pozycję Bilinskiego

Wyniki finałowego wyścigu GB3

Wyniki ostatniego wyścigu GB3

5/5 (liczba głosów: 2)

The requested resource was not found on this server.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama