Nasze profile w mediach społecznościowych

Biznes

Ford z innowacyjną usługą. Koniec z kradzieżami samochodów?

Ford wprowadza w pełni zintegrowaną usługę odzyskiwania skradzionego pojazdu, której celem jest zapobieganie takim przestępstwom albo ograniczanie ich skutków.

Opublikowano

w dniu

ford skradzione pojazdy fordpass
Fot. Ford

To zupełna nowość od Forda

Usługa dotycząca skradzionych pojazdów, działająca za pośrednictwem aplikacji FordPass, wysyła powiadomienie na smartfon właściciela pojazdu w przypadku wykrycia próby kradzieży. Aplikacja prowadzi użytkownika przez proces zgłaszania zdarzenia policji i zapewnia 24‑godzinne wsparcie na wezwanie telefoniczne, w tym śledzenie pojazdu. Usługi dotyczące skradzionych pojazdów bazują na funkcjonalności SecuriAlert i wysyłają alert do smartfona użytkownika za pomocą FordPass Connect.

Jeżeli właściciel otrzyma za pośrednictwem aplikacji FordPass powiadomienie o nieuprawnionym lub nieoczekiwanym dostępie do samochodu, wystarczy jedno dotknięcie ikony w aplikacji FordPass, aby zgłosić kradzież pojazdu i przeprowadzić właściciela przez proces zabezpieczenia i odzyskania pojazdu przez policję.

Najpierw aplikacja FordPass wyszukuje numer telefonu lokalnej komendy policji na podstawie aktualnej lokalizacji właściciela, umożliwiając mu zgłoszenie kradzieży pojazdu i uzyskanie numeru referencyjnego zgłoszenia przestępstwa. Aplikacja zapewnia również poręczne pole tekstowe, w którym można wpisać ten numer i inne ważne informacje. Potem automatycznie zapisuje je w celu późniejszego wykorzystania.

ZOBACZ TAKŻE
Ford Rotunda - niesamowita historia i przykry koniec legendarnego obiektu

Aplikacja FordPass umożliwia właścicielowi pojazdu nawiązanie połączenia z centrum obsługi skradzionych pojazdów Stolen Vehicle Services w celu podania numeru referencyjnego zgłoszenia przestępstwa oraz innych ważnych informacji. Działając w trybie 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, centrum telefoniczne Stolen Vehicle Services zdalnie włącza „tryb kradzieży”. W trybie tym niektóre funkcje pojazdu są wyłączane w bezpieczny sposób, aby ułatwić śledzenie pojazdu i jego odzyskanie przez policję.

Zwiększona wykrywalność

System jest aktywowany przez kierowcę za pośrednictwem aplikacji FordPass na smartfony i konta w serwisie Forda. Oprócz zdarzeń wykrywanych przez SecuriAlert, wykorzystuje czujniki pojazdu do wykrywania szeregu zdarzeń, które mogą wskazywać na kradzież pojazdu. Zdarzenia te mogą obejmować reset główny – próbę dezaktywacji systemu FordPass Connect oraz niespójność lokalizacji. To sytuacja, gdy po włączeniu zapłonu współrzędne położenia pojazdu różnią się od współrzędnych z chwili ostatniego wyłączenia zapłonu.

Po nawet jednym sygnale, na smartfon właściciela przyjdzie powiadomienie informujące o potencjalnej kradzieży. Aplikacja FordPass pokazuje ostatni status pojazdu, aby pomóc właścicielowi ustalić, czy pojazd został przetransportowany lub czy próbowano dostać się do niego bez jego wiedzy. Daje także możliwość anulowania działań w przypadku fałszywego alarmu. Dodatkowy monitoring i ochrona oznaczają, że usługi Stolen Vehicle Services uzyskały w klasyfikacji systemów zabezpieczeń Thatcham kategorię S7.

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Ford Puma ST X 1.5 EcoBoost M6 - zabawka dla dużych chłopców

Skomunikowani z przyszłością

Usługi dla właścicieli skradzionych pojazdów są dostępne początkowo w nowym Mustangu Mach-E GT, a nieco później w innych modelach Forda. To część pakietu subskrypcyjnego Ford Secure, który będzie bezpłatny w okresie próbnym w pojazdach kompatybilnych technicznie z nową usługą. Usługę udostępniono w tym roku w Wielkiej Brytanii i Republice Irlandii. W 2022 roku będzie można z niej skorzystać w całej Europie.

Pojazdy Forda wyposażone w system SYNC 4 objęto bezpłatną subskrypcją próbną usługi Ford Secure. Obejmuje ona usługi związane ze skradzionymi pojazdami i zostanie wzbogacona o nowe funkcje. To m.in. możliwość wytyczenia wybranych przez użytkownika granic i otrzymywania powiadomień w przypadku, gdy pojazd opuści wyznaczony obszar. Usługa ma także alerty sąsiedzkie, czyli powiadomienia od innych pojazdów, które mogą ostrzegać o przestępcach działających w pobliżu. Ford wkrótce wprowadzi je w formie bezprzewodowych aktualizacji Power-Up.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama