Nasze profile w mediach społecznościowych

Serie juniorskie F1

Pierwszy wyścig w Austin dla Chadwick, szalona pogoń Powell | Analiza

Jamie Chadwick zwyciężyła przedostatni wyścig tegorocznego sezonu W Series na torze w Austin. Tym samym znacząco przybliżyła się do obrony tytułu mistrzyni serii.

Opublikowano

w dniu

Jamie Chadwick Austin
Fot. W Series

Najlepsza zawodniczka: Jamie Chadwick

Brytyjka przyzwyczaiła wszystkich fanów W Series do swojej wysokiej formy. Nie inaczej było podczas pierwszego wyścigu na Circuit of the Americas w Austin. Brytyjka do zawodów ruszała z 2. pola startowego. Protegowana Williamsa przy dojeździe do pierwszego zakrętu musiała uważać, gdyż obok niej jechały Emma Kimilainen i sensacyjną zdobywczyni pole position Abbi Pulling. Chadwick dała wyszaleć się swoim rywalkom i po przy dojeździe do „dwójki” objęła prowadzenie. W dalszej fazie wyścigu zawodniczka ekipy Velcoe Racing musiała mieć się na baczności, gdyż jej tempem podążała Kimilainen. Brytyjka nie dała jednak się ograć i tym samym po raz trzeci w tym sezonie wygrała wyścig W Series i zarazem objęła prowadzenie w klasyfikacji zawodniczek.

Szalona pogoń Alice Powell

Rodaczka Chadwick od początku weekendu borykała się z problemami. W efekcie w kwalifikacjach musiała zadowolić się odległą 10. lokatą. Każdy jednak wiedział, iż Powell zrobi wszystko aby zyskać jak najwięcej pozycji. Po starcie zdołała awansować o 3 pozycje. Kilka minut później zdołała wyprzedzić Beitske Visser. A to był dopiero początek jej show. Brytyjka bowiem umiejętnie dbała o opony i dzięki temu była w stanie trzymać dobre tempo i tym samym po 8. minutach od rozpoczęcia rywalizacji, wykorzystała fakt iż Belen Garcia nie potrafiła dogadać się z jej partnerką z zespołu Sarah Moore i tym samym Powell zdołała awansować o kolejne 2 pozycje. Na kolejną szarżę, tym razem o podium fani musieli poczekać do ostatniego okrążenia. Zawodniczka Racing X minęła wtedy na 10. zakręcie Abbi Pulling, która miała problemy z ogumieniem. Tym samym Brytyjka zdołała stanąć na najniższym stopniu podium. Co warte podkreślenia, zawodniczka ta zdołała wykręcić najszybszy czas okrążenia.

Zmarnowana szansa Abbi Pulling na podium

Młoda Brytyjka już podczas wyścigu na Zandvoort pokazała swój potencjał wyprzedzając w niesamowitym stylu Belen Garcię na ostatnim okrążeniu. Podczas rywalizacji na torze w Austin Pulling zszokowała wszystkich zdobywając pole position. 18-latka nie nacieszyła się jednak zbyt długo prowadzeniem w wyścigu. Po starcie bowiem minęły ją Chadwick, Kimilainen i Garcia. Kilka okrążeń później zdołała wyprzedzić tą ostatnią. Tym samym awansowała na trzecie miejsce. Brytyjka do pewnego momentu jechała fenomenalnym tempem. W końcówce wyścigu zaczęła jednak popełniał błędy i tym samym za jej plecami zaczęła szarżował Alice Powell. Pulling dodatkowo dostała ostrzeżenie za przekraczanie limitów toru. 

Na ostatnim okrążeniu 18-lata dała wyprzedzić się swojej rodaczce przez co ukończyła wyścig na 4. pozycji. Mimo to można ten rezultat za bardzo dobry wynik, zwłaszcza kiedy weźmiemy pod uwagę fakt, iż zawodniczka z Gosberton jest „tylko” rezerwową w tegorocznym sezonie W Series.

Belen Garcia przeszarżowała

Hiszpanka po karze do wyścigu ruszała z 6. pozycji. Zawodniczka ekipy Scuderia W po atomowym starcie zdołała awansować na drugie miejsce. Jednak już od samego początku robiła za mobilną szykanę. Emma Kimilainen musiała poczekać aż 7 minut po starcie, aby móc ją wyprzedzić. Śladem Finki poszła Abbi Pulling. Garcia następnie przez wiele okrążeń utrzymywała za sobą partnerkę z ekipy Sarah Moore. Brytyjka była znacznie szybsza od Hiszpanki, lecz ta nie chciała ustępować pola pomimo faktu, iż jej opony były w fatalnym stanie. W efekcie obie zawodniczki minęła Alice Powell. Na 8 minut przed końcem rywalizacji zawodniczka z kraju ze stolicą w Madrycie popełniła kosztowny błąd w pierwszym zakręcie, które wykorzystały zarówno Sarah Moore jak i Beitske Visser. Kilka chwil później 22-latka musiała ratować się przed kolizją z Martą Garcią, która obróciła się dosłownie tuż przed nią.

Hiszpanka pod koniec rywalizacji zupełnie straciła tempo i w efekcie ukończyła wyścig na odległej 12. pozycji. Tym samym zawodniczka Scuderii W pomimo świetnego początku, nie zdołała wywalczyć punktów.

ZOBACZ TAKŻE
Belen Garcia o torze Spa. "Tam potrzeba zmian" | WYWIAD

Sabre Cook i wyścig w jej wykonaniu

Dla zawodniczki ekipy Bunker Racing wyścig w Austin to domowa runda. 27-letnia Amerykanka do zmagań ruszała z 12. pozycji. Po dobrym starcie zdołała awansować o dwie lokaty. Wkrótce jednak potem spadła na przedostatnie 17. miejsce. Cook jednak robiła tylko co się da, aby wrócić na punktowaną pozycję. W ciągu kilku sekund niemal na raz wyprzedziła Bruno Tomasellę oraz Abbie Eaton. Następna na jej celowniku była Caitlin Wood, której wyprzedzenie nie było takie proste. Zawodniczka urodzona w stanie Colorado w dalszej fazie wyścigu skorzystała na błędzie Marty Garcii, a także dzięki przewadze ogumienia w samej końcówce wyścigu minęła Belen Garcię, lecz nie zdołała wrócić do czołowej 10. Tym samym Amerykanka zajęła 11. miejsce. Cook jest jedyną zawodniczką, która do tej pory nie zdołał zdobyć choćby 1 punktu.

ZOBACZ TAKŻE
W Series: Dominacja Powell, 2 punkty Rdest na Red Bull Ringu | Analiza

Klasyfikacje generalne

Jamie Chadwick dzięki zwycięstwo w przedostatniej rundzie sezonu W Series objęła prowadzenie w klasyfikacji kierowców. Protegowana Williamsa do tej pory zgromadziła 134 punkty. Druga w generalce Alice Powell traci do niej 10 „oczek”. Czołową trójkę uzupełnia Emma Kimilainen, Finka jednak straciła matematyczne szanse nawet na wicemistrzostwo. 

 

Ostatni wyścig W Series zapowiada się więc niezwykle ciekawie. Wyniki pierwszego wyścigu wkrótce będą dostępne pod tym linkiem.

5/5 (liczba głosów: 1)

The requested resource was not found on this server.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama