Czego szukasz?

F3

Cztery kobiety przetestują bolidy Formuły 3

Iron Dames i W Academy doczekają się przedstawicielek na testach F3. Dla kobiet, które dotychczas sprawdzały się na tle swojej płci lub w mniej rozpoznawalnych seriach wyścigowych będzie to szansa na zaprezentowanie się szerszej publice.

W Series

W Academy z premierową szansą

Pierwszą możliwość sprawdzenia się w bolidzie Formuły 3 dostaną panie z W Series. Jedną z nich jest 19-letnia Hiszpanka Nerea Marti, która sezon kobiecej serii wyścigowej zakończyła na 4. miejscu. Wcześniej miała okazję jeździć w hiszpańskiej Formule 4, gdzie z 35 punktami zakończyła sezon 2019 na 16. miejscu. Wówczas miała okazję stanąć raz na podium, podobnie jak w zakończonym sezonie W Series.

Rok młodsza Irina Sidorkova posiada bogatsze doświadczenie wyścigowe. Wśród sukcesów warto wspomnieć o zwycięstwie na lokalnym podwórku, gdzie wygrała w 2018 roku. Mimo to Rosjanka jeżdżąc w Formule 3 z Nereą Marti okazała się gorsza od rywalki z Półwyspu Iberyjskiego, zajmując 18 miejsce na koniec sezonu. Sytuacja powtórzyła się w W Series, ponieważ w klasyfikacji generalnej znalazła się na 9. pozycji, czyli niżej od rywalki z Półwyspu Iberyjskiego. Jednak wspomniane okoliczności nie są przeszkodą, by 18-latka sprawdziła się w bolidzie Formuły 3.

Wypowiedzi promotorów Formuły 3 i W Series

Bruno Michel i Catherine Bond Muir skomentowali nawiązanie współpracy. Obie strony wypowiadają się pozytywnie na temat zaistniałej inicjatywy.

– Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest stworzenie połączeń pomiędzy kategoriami, najbardziej zbliżonymi do F1. Chcemy promować kobiety-kierowców, obierając za cel przygotowanie ich do zdobycia szczytu sportów motorowych. Dzięki temu testowi chcemy, aby Nerea i Irina zapoznali się z F3, samochodem i tym, jak pracujemy. Nie będzie chodziło o wydajność, ale o zrozumienie wymagań kategorii. Będzie to pierwszy przedsmak tego, czego możemy się spodziewać. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości awansują do naszych mistrzostw powiedział Bruno Michel.

– W Series istnieje po to, aby stworzyć ścieżkę dla kobiet, które chcą awansować do wyższej klasy sportów motorowych. Dzisiejsze ogłoszenie, że nasi dwaj najmłodsi kierowcy, Irina Sidorkova i Nerea Marti, wezmą udział w pełnym dniu testów w FIA Formula 3 Championship, jest dowodem na to, że udaje nam się realizować tę misję – powiedziała Catherine Bond Muir.

– W tym sezonie uruchomiliśmy Akademię W Series, aby zapewnić młodym kierowcom dodatkowe wsparcie, którego potrzebują do wykorzystania swojego potencjału. Zarówno Irina, jak i Nerea już odpłaciły się za tę wiarę, dając w ciągu całego roku wspaniałe występy i imponując nam wszystkim swoim profesjonalizmem na torze i poza nim. Test F3 jest naturalnym kolejnym krokiem dla obu pań. Chciałbym podziękować F3 za stworzenie tej wspaniałej okazji, którą jestem pewna, że nasi dwaj obiecujący młodzi kierowcy w pełni wykorzystają – dodała prezes W Series.

ZOBACZ TAKŻE
Jamie Chadwick wygrała finał sezonu i obroniła mistrzostwo | Analiza

Szansa dla pań z Iron Dames

Kolejnymi paniami, które dostaną okazję wykazania się w bolidzie Formuły 3 są przedstawicielkami projektu Iron Dames. Zaliczają sie do nich Maya Weug oraz Doriane Pin. Pierwsza kobieta z wymienionych w bieżącym roku miała okazję sprawdzić się w dwóch seriach wyścigowych – niemieckiej Formule 4 oraz włoskiej Formule 4. W obu seriach 17-latka nie zdołała zdobyć punktów, jednak pomimo tego uznano, że jej potencjał warto sprawdzić.

Rówieśniczka Doriane Pin miała zdecydowanie mniejszą okazję do wykazania się. Francuska dotychczas startowała w Michelin Le Mans Cup GT3, gdzie zajęła 5. miejsce w klasyfikacji generalnej, 4 razy stając na podium. Nie zmienia to faktu, że wyniki osiągnięte przez 17-latkę przekonały działaczy F3, by mogła się sprawdzić w bolidzie Formuły 3.

Parę słów od szefów Formuły 3 i Iron Dames

Bezpośrednio do tej akcji odnieśli się Bruno Michel oraz Deborah Mayer. Po raz kolejny pomoc dla ścigających się kobiet została nazwana pozytywnym zjawiskiem świecie motorsportu:

Kluczem do osiągnięcia tego celu jest stworzenie powiązań pomiędzy naszymi Mistrzostwami a programami promującymi kobiety w sportach motorowych. W związku z tym zdecydowaliśmy się zaoferować testy F3 dwóm kierowcom z programu Iron Dames. Program ten jest wspierany zarówno przez FIA, jak i Akademię Kierowców Ferrari. Prowadzi je Deborah Mayer, która jest aktywną partnerką F2 i F3. Rozmawiałem z nią o tym teście i wyraziła ogromne zainteresowanie – powiedział Bruno Michel.

Maya i Doriane są bardzo młode, a podczas gdy one wspinają się po krzywej uczenia się w sportach motorowych, ważne jest dla nas, aby dać im tę szansę, pomagając im budować kariery, co może prowadzić do naszego Mistrzostwa. Na torze Magny-Cours będą mogły po raz pierwszy zapoznać się z samochodem. Miejmy nadzieję, że będzie to pierwszy krok we właściwym kierunku – dodał dyrektor generalny FIA Formuły 3.

Jesteśmy kobietami napędzanymi marzeniami o pracy w sporcie motorowym na każdym poziomie. Ważne jest, aby projekty takie jak ten nadal zapewniały odpowiednie możliwości, zachęcając więcej młodych talentów do sportu. To doświadczenie będzie cenne, aby pokazać Mayi i Doriane, co jest związane z kolejnym poziomem wyścigów. Chciałbym podziękować FIA F3 za zaoferowanie tej niesamowitej okazji dla obu kierowców. Będą to najszybsze samochody, jakimi do tej pory jeździli. To pomoże im przygotować się do wejścia na kolejne etapy kariery powiedziała Deborah Mayer.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama