Czego szukasz?

F1 Boost GP Wielkiej Brytanii 2022

Biznes

Toyota, Kia, Ford. Zaskakujące wyniki sprzedaży w Polsce za październik

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR podał wyniki sprzedaży nowych samochodów w Polsce za październik. To kolejny miesiąc z rzędu totalnej dominacji Toyoty, która ma jednak za swoimi plecamy niespodziewanych producentów. Pozostałe miejsca na podium zajęły bowiem Kia i Ford.

sprzedaż samochodów polska
Fot. Toyota

Dwa zaskoczenia w TOP 3

Pozycja Kii jest zaskoczeniem, ale nie sensacją. Koreańska marka cały czas zyskuje nowych klientów i jest już na czwartym miejscu, jeśli chodzi o sprzedaż w całym 2021 roku. W październiku sprzedała 2 085 nowych samochodów. Większą niespodzianką jest pozycja Forda. Amerykańska marka w ostatnim pełnym miesiącu znalazła nabywców na 2 657 samochodów, co pozwoliło zdystansować Volkswagena i Skodę. Biorąc pod uwagę cały rok, Ford znajduje się na szóstym miejscu. 

Równych po raz kolejny nie miała sobie Toyota, która sprzedała 5 177 samochodów. Popularność tej marki cały czas rośnie, bo inaczej nie da się nazwać faktu, że sprzedała blisko dwa razy więcej samochodów niż drugi producent w zestawieniu. W pierwszych 10 miesiącach Toyota znalazła nabywców już na 66 121 samochodów i zdecydowanie wyprzedza Skodę i Volkswagena, a więc pozostałe marki na sprzedażowym podium. 

ZOBACZ TAKŻE
Porsche rozpoczęło budowę rewolucyjnej fabryki. Produkcja ruszy za rok

Toyota miażdży rynek samochodów osobowych

Nie jest żadną tajemnicą, że Toyota, a przede wszystkim Kia sprzedają głównie samochody osobowe, więc te marki znalazły się na dwóch pierwszych miejscach, jeśli chodzi o sprzedaż na tym rynku. Japońska marka sprzedała 4 833 sztuki, a koreańska 2 733. Na trzecim miejscu także zaskoczenie – Hyundai, który sprzedał w październiku 2 162 samochody osobowe. Biorąc pod uwagę cały rok do końca października, marka jest na piątym miejscu, a wyprzedzają ją Kia, Volkswagen, Skoda i wspomniana Toyota.

Zdecydowanie najpopularniejszym modelem była w październiku Toyota Corolla, która jest hitem wśród klientów biznesowych. Sprzedało się łącznie aż 1 637 sztuk, podczas gdy druga w zestawieniu Kia Ceed rozeszła się w 797 egzemplarzach. Biorąc pod uwagę cały 2021 rok, za Corollą (17 989 egzemplarzy) znajduje się Yaris (12 889) i Octavia (11 454). Wśród wyłącznie klientów indywidualnch prym wiodą Yaris, Dacia Duster i Corolla. 

ZOBACZ TAKŻE
Ford z ogromną inwestycją w USA. Stawia wszystko na jedną kartę

Wśród marek premium zarówno w październiku, jak i całym 2021 roku, najlepiej sprzedaje się BMW. O drugą pozycję na koniec roku zaciekle walczą Audi i Mercedes, który w październiku jako jedyny obok BMW (1 926 sprzedanych sztuk), odnotował sprzedaż ponad 1 500 samochodów. 

Renault i Ford najlepsze na rynku dostawczaków

Wśród samochodów dostawczych bez zmian, bowiem prym nadal wiodą Renault i Ford. Obydwu markom dobra sprzedaż ich dostawczych modeli pozwala na wysokie miejsce w ogólnym rankingu sprzedaży. W październiku po raz kolejny najlepsze było Renault (1 073 sprzedane samochody), które wyprzedziło Forda (967) i Fiata (636). Biorąc pod uwagę pierwsze 10 miesięcy 2021 roku sytuacja na podium wygląda identycznie.

Bestsellerem zarówno w październiku, jak i całym 2021 roku, jest Renault Master (924 sprzedane w październiku egzemplarze). Wśród najpopularniejszych modeli znalazły się także Iveco Daily (521), Ford Transit (346), Mercedes-Benz Sprinter (313) oraz Fiat Ducato (291). 

Więcej danych można znaleźć w informacji przygotowanej przez IBRM SAMAR

5/5 (liczba głosów: 1)
1 Komentarz

1 Komentarz

  1. W203

    4 listopada 2021 at 22:05

    Dzisiejsze samochody to jakieś nieporozumienie. Dealerzy potrafią sprzedać nowe auto z ogniskami korozji, szczególnie teraz gdy producenci trzymają auta pod chmurką w oczekiwaniu na elektronikę. Toyota może i dobra mechaniczne, ale blacharsko miernie. Wszyscy tylko zwiększają ceny pomimo usprawniania procesu produkcji, oszczędzając na każdym elemencie. Takie strategie trzeba bojkotowac.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama