Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

Fascynacje

Hyundai Grandeur Heritage – cicha premiera elektrycznego restomoda

Wraz z początkiem listopada ruszyła wystawa elektrycznych aut Hyundaia w Muzeum Techniki w Seulu (Motorstudio Seoul). Oprócz znanego już restomoda na bazie modelu Pony, pokazano 3 kolejne auta – elektryczny prototyp Sonaty z 1993 roku, Santa Fe EV z roku 2000, oraz bohatera naszego wpisu.

Hyundai Grandeur Heritage
Fot. 노란대문 /blog.naver.com

W pierwszych dniach listopada koreańskie muzeum otworzyło wraz z Hyundaiem nową wystawę. Oprócz znanego od kwietnia prototypu Heritage Pony oraz dwóch aut rozwojowych sprzed ponad 20 lat, pokazany został nowy koncept. Jest nim Hyundai Grandeur Heritage, albo jak prawidłowo powinienem go nazywać, Hyundai Motors Heritage Series Grandeur. Jak sama nazwa wskazuje, jest to prototyp oparty na dużej limuzynie marki.

Hyundai Heritage Grandeur

Fot. 노란대문 /blog.naver.com

Hyundai Grandeur Heritage – drugi restomod z serii

Tak jak w przypadku Pony, zdecydowano się na wykorzystanie auta oferowanego w latach 80. XX wieku. Hyundai Grandeur Heritage jest oparty na pierwszej generacji modelu – został jednak poddany wielu zmianom. Najbardziej charakterystyczny i rzucający się w oczy motyw to wszechobecne piksele. Widzimy je w przednich i tylnych światłach, we wzorze atrapy chłodnicy oraz wytłoczone po bokach nadwozia, na chromowanych listwach. Moim zdaniem fantastycznie współgrają z kanciastymi liniami samochodu.

ZOBACZ TAKŻE
Hyundai Ioniq 5 już jest. Przestronny i innowacyjny w każdym calu

Producent nie ograniczył się do zmiany lamp – w chromowanych lusterkach zamontował kamery i ekrany wyświetlające z nich obraz. Najbardziej imponujące przeistoczenie odbyło się mimo wszystko we wnętrzu auta. Deska rozdzielcza jest bowiem całkowicie zmieniona. Przed kierowcą spoczywają dwa ekrany i przełączniki rodem z Ioniqa 5. Kierownica zachowała stylizację retro, ale została wyposażona w dwa touchpady. W dolnej części konsoli środkowej widzimy trzeci ekran, służący głównie do obsługi klimatyzacji.

interior Grandeur

Fot. 노란대문 /blog.naver.com

Inspirowany fortepianem

Prawa część deski rozdzielczej kryje w sobie niewątpliwie ciekawe rozwiązanie. Dlaczego? Ponieważ widoczny pod ekranami dekor jest jednocześnie schowkiem. Inspiracją dla takiego rozwiązania była klapa do zasłaniania klawiatury fortepianu. Jest to również wynik współpracy Hyundaia z producentem pianin – Samick Musical Instruments. Ma to być proste w obsłudze i efektownie wyglądać. Choć to tylko marketingowe słowa, nie widzę powodu by nie zgodzić się tutaj z producentem.

Część pasażerska jest równie niezwykła – fotele wyglądają bowiem jak wyjęte z futurystycznego klubu sprzed 50 lat. Siedziska i oparcia obite są czerwonym welurem, natomiast ich boczki i tył bordową, sznurowaną skórą. Z tyłu przygotowano dwa indywidualne miejsca siedzące oraz niezwykle ciekawie oświetloną podsufitkę. Miedziane listwy w drzwiach z kolei kryją w sobie głośniki oraz oświetlenie ambientowe – to ostatnie z kolei jest dziełem koreańskiej firmy Vitzro Tech.

side view Grandeur

Fot. 노란대문 /blog.naver.com

Nie znamy żadnych detali odnośnie zastosowanego silnika czy układu jezdnego – a przynajmniej nie udało mi się znaleźć takowych w koreańskojęzycznych źródłach. Jeśli chcecie obejrzeć go na żywo, nie musicie się zbytnio spieszyć. Hyundai Motors planuje bowiem wystawiać swoje unikatowe pojazdy w Motorstudio Goyang aż do 14 czerwca przyszłego roku. Na zakończenie możecie zapoznać się z większą ilością zdjęć Grandeura Heritage.

4.7/5 (liczba głosów: 4)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama