Connect with us

Czego szukasz?

MotoGP

Casey Stoner: Wiele nauczyłem się od Valentino Rossiego

Popularny Australijczyk wrócił do padoku po trzech latach nieobecności, wywołując zainteresowanie mediów i innych zawodników.

Casey Stoner wrócił do padoku na Algare
Fot. Petronas SRT / Twitter

Casey Stoner to jeden z najbardziej tajemniczych zawodników. Wszyscy są ciekawi tego, co mógłby on osiągnąć, gdyby jego kariera potrwała dłużej, a pewne rzeczy potoczyły się inaczej. Wielu kibiców na całym świecie ma także sentyment do jego bezpośredniości w rozmowie z mediami. Jedyny mistrz świata MotoGP na Ducati przypomniał o sobie pojawiając się w padoku podczas GP Algarve w ostatni weekend. Wtedy też mieliśmy okazję usłyszeć kilka słów na temat jego stanu zdrowia w ostatnich latach. Oto ciekawy zapis rozmowy z GPOne.

„To był mój cały świat!”

Australijczyk w rozmowie z mediami w piątek próbował sobie przypomnieć kiedy po raz ostatni był w padoku.

– To było chyba w 2018 na Mugello. To był mój cały świat! Brakowało mi tego, tych wszystkich ludzi w MotoGP – przyznał.

ZOBACZ TAKŻE
GP Algarve: Bagnaia zwyciężył na torze Algarve | Analiza

Stan zdrowia Stonera to jest coś, co zastanawia wszystkich

Dwukrotny mistrz świata od lat cierpi na nietolerancję laktozy. Dodatkowo kilka lat temu Stoner ujawnił, że miewa też problemy z energią. Wtedy też powiedział, że miewa problemy ze zwyczajnym „wstaniem z łóżka” i codziennym funkcjonowaniem. Psychiczny stan zdrowia byłego zawodnika też czasem był daleki od ideału.

A jak to wygląda obecnie?

– W ostatnich latach odbyłem rekonstrukcję barku. Natomiast zdarzały się dni, w którym miałem problem ze wstawaniem z łóżka. Fizycznie i psychicznie było mi ciężko w ostatnich latach. Staram się nad tym pracować. Uczę się dysponować moją energią i idzie mi coraz lepiej – zdradził.

A w jakiej formie fizycznej jest teraz Casey Stoner?

– W ostatnich latach moim największym rywalem byłem ja sam. Nie jestem w stanie być konkurencyjnym w żadnym sporcie itp. Próbowałem kolarstwa górskiego, ale od pewnego poziomu stało się to trudne.

Australijczyk o kontuzjach i Marquezie

Ośmiokrotny mistrz świata ma kilka wspólnych rzeczy ze Stonerem. Między innymi są to sukcesy na Hondzie i kontuzje, które niestety są normalną rzeczą w tym sporcie. O tym drugim zagadnieniu też mogliśmy usłyszeć kilka słów od Australijczyka.

ZOBACZ TAKŻE
Jorge Lorenzo o Fabio Quartararo. "Zasłużył na mistrzostwo świata"

– Kontuzje to jest część wyścigów. Ja i Marc mamy chyba wspólną taką rzecz, że potrafimy schować to na tył głowy. Natomiast on wraca z ogromnej kontuzji ramienia, której wyleczenie zajmuje czas. I tu właśnie on musi popracować nad psychiką i pójść dalej po tej kontuzji. Gdy ja miałem kontuzję kostki to nie mogłem chodzić przez kilka miesięcy, więc z jego ramieniem nie będzie łatwiej – zauważył Australijczyk.

Marc umie zakryć problemy Hondy

Od lat toczy się także dyskusja o tym jakim motocyklem jest Honda. Tu zawodnik także ujawnił swoje stanowisko.

– W przypadku Marka wszyscy wiemy jak utalentowany on jest i jak umie zapanować nad utratą przyczepności. Natomiast błędem jest to, że w ostatnich latach sprawiono, że ten motocykl jest dobry tylko na hamulcach – spostrzegł były zawodnik Hondy.

Wiele nauczyłem się od Valentino Rossiego

Włoch kończy karierę w MotoGP i nie mogło zabraknąć pytania do Stonera o jego największego rywala.

– To było super ścigać się przeciwko Rossiemu. Wiele się nauczyłem od niego. Mieliśmy wiele świetnych pojedynków, a także kilka lepszych jak i gorszych chwil. Chociażby nauczyłem się od niego tego jak postępować z mediami – zauważył.

ZOBACZ TAKŻE
Sepang Clash – jak doszło do kolizji i konfliktu na linii Rossi - Marquez?

Zawsze można chcieć coś zmienić

Nie mogło oczywiście zabraknąć pytania o takie sprawy jak edukacja młodych zawodników i przyszłość MotoGP. W tym pierwszym Australijczyk jest raczej zgodny z tym, że trzeba radykalniej wychowywać zawodników.

– Myślę, że zasady muszą być bardziej jasne, a kary surowsze. Zaś zawodnicy muszą nauczyć się większego respektu względem siebie. Temat granic toru też wymaga uwagi – zaznaczył.

– Natomiast w kwestii samego sportu to chętnie bym uprościł pewne aspekty. Pod względem kosztów idziemy w kierunku F1 i dobrze byłoby pozbyć się tego i tamego. Chętnie bym zobaczył zawodników ślizgających się na motocyklach i popełniających więcej błędów – zakończył.

ZOBACZ TAKŻE
Pontiac Banshee IV - futurystyczna płaszczka | Zapomniane koncepty

Obecność dwukrotnego mistrza świata wzbudziła zainteresowanie także wśród zawodników. Chociażby Francesco Bagnaia i Jack Miller chwalili sobie chwilę spędzoną z byłym zawodnikiem Ducati. Obaj chwalili jego podejście do pracy w garażu. Ten pierwszy wyznał nawet, że oddałby pieniądze, aby tylko móc korzystać z jego porad w trakcie sezonu. Natomiast Bastianini czy Quartararo również wyrazili chęć rozmowy z gościem padoku MotoGP. Natomiast takowe spotkanie udało się odbyć Rossiemu i Andrei Dovizioso.

Oceń nasz artykuł!
Reklama