Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

Samochody

Hybrydowa Dacia Jogger w 2023 r. Prawdopodobnie z nową technologią

Grupa Renault pracuje nad nową generacją hybrydowego układu napędowego. Dacia Jogger powinna być jednym z pierwszych modeli, które ją dostaną.

Dacia Jogger

O hybrydzie wiadomo od dawna, ale nie takiej

Na tegorocznej premierze modelu Jogger Dacia od razu zapowiedziała, że ​​ten rodzinny samochód będzie miał również wariant hybrydowy. Przedstawiciele marki zapowiedzieli, że hybryda zostanie zbudowana w oparciu o technologię Renault z 1,6-litrowym silnikiem benzynowym, dwoma silnikami elektrycznymi i specjalną skrzynią biegów. Teraz wydaje się jednak, że będzie inaczej. 

Grupa Renault pracuje nad nową generacją systemów hybrydowych, które zastąpią dotychczasowe rozwiązanie obecne na rynku pod zbiorczą nazwą E-Tech. Najważniejszą zmianą będzie zastąpienie dzisiejszego czterocylindrowego silnika 1.6 nowo opracowanym motorem 1.8. A Dacia Jogger powinna być jednym z pierwszych modeli, w których się on pojawi. 

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Dacia Logan 1.0 TCe 100 LPG Comfort - coraz mniej wyrzeczeń

To nie jedyna technologiczna nowość Renault

Gilles le Borgne, wiceprezes ds. technologii Renault, potwierdził to francuskiemu serwisowi largus.fr. Oprócz Dacii Jogger, silnik te ma być montowany także w modelach Clio i Captur, które powoli oczekują na liftingi. Napęd taki powinna dostać również kolejna generacja Dacii Duster. 

Nowa technologia opiera się na doświadczeniach zdobytych przy obcowaniu z obecną hybrydą. 1,6-litrowy silnik pierwotnie pochodził bowiem od Nissana, partnera Renault, ale Francuzi przerobili go na wiele sposobów. Nowy silnik ma zapewniać większy moment obrotowy przy niższym zużyciu paliwa. Lepsza sprawność silnika znajdzie jednak odzwierciedlenie w gorszych osiągach. Renault pracuje również nad dalszą optymalizacją skrzyni biegów, która według wielu jest słabym punktem hybryd Renault.

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Renault Arkana E-TECH 1.6 145 KM - hybryda ma sens

Hybryda z nowym 1,8-litrowym silnikiem to nie jedyna nowość w tym zakresie, nad którą pracuje Renault. Francuski producent ma w planach także wprowadzenie drugiego nowego systemu hybrydowego, którego sercem będzie doładowany, 3-cylindrowy silnik 1.2 TCe. Całkowita moc napędu ma wynieść aż 200 KM. Będzie to zupełnie nowa konstrukcja w przeciwieństwie do obecnie znanej pod tą nazwą. Rozwiązanie to ma pojawić się po raz pierwszy w kolejnej generacji Kadjara. 

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama