Connect with us

Czego szukasz?

Biznes

Sprzedaż nowych samochodów w listopadzie. Volkswagen wrócił do TOP 3

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR podał wyniki sprzedaży nowych samochodów w Polsce za listopad. To kolejny miesiąc z rzędu totalnej dominacji Toyoty, za której plecy powrócił jednak Volkswagen. Niespodziewanie po raz kolejny w TOP 3 znalazł się Ford.

volkswagen t-roc r

Kia tym razem nieco słabiej

W stosunku do października na podium zaszła więc jedna zmiana – wypadła z niego Kia. Koreańska marka odnotowała nieco słabszy miesiąc i znalazła się dopiero na dziewiątym miejscu (1 999 sprzedanych samochodów) w listopadowym rankingu sprzedaży. Jeśli chodzi o cały 2021 rok, Kia nadal znajduje się tuż za podium. 

Większą niespodzianką niż brak Kii na podium jest jednak obecność tam Forda. Historycy musieli by bardzo mocno pogrzebać w archiwach, aby znaleźć dwa miesiące z rzędu z obecnością amerykańskiej marki w TOP 3. Sprzedaż Forda jest właściwie zbilansowana, jeśli chodzi o samochody osobowe i dostawcze, co pozwala osiągać dobre wyniki. 2 562 sprzedane egzemplarze pozwoliły umocnić się na 6. miejscu, jeśli chodzi o sprzedaż za cały 2021 rok.

ZOBACZ TAKŻE
Pierwszy taki bunt. Pięć dużych marek oficjalnie nie chce elektroterroru

Będący na drugim miejscu Volkswagen sprzedał 2 651 samochodów, co jest aż o 37% gorszym wynikiem niż w tym samym okresie rok temu, ale pozwoliło na znalezienie się tuż za plecami Toyoty. Japońska marka po raz kolejny zdeklasowała rywali, sprzedając 6 110 samochodów. To znacznie ponad 2 razy więcej niż drugi w rankingu niemiecki producent. Jeśli chodzi o cały 2021 rok, to po listopadzie Toyota zwiększyła swój udział w rynku do ponad 15% (15,14%). Rok temu w analogicznym okresie miała 13,27%. Na podium za cały rok po listopadzie znajdują się jeszcze Skoda i Volkswagen. 

Toyota nadal miażdży rynek samochodów osobowych

Jeśli chodzi o wyłącznie samochody osobowe, rzecz jasna Toyota nie miała sobie równych. Sprzedała 5 797 egzemplarzy, podczas gdy druga Skoda 2 388. Na trzecim miejscu mimo wszystko dość niespodziewanie znalazł się Hyundai ze sprzedażą na poziomie 2 245 egzemplarzy. Biorąc pod uwagę cały rok do końca listopada, w pierwszej piątce znajdują się kolejno Toyota, Skoda, Volkswagen, Kia i Hyundai. 

Zdecydowanie najpopularniejszym modelem w listopadzie była Corolla, która sprzedała się w 1 979 egzemplarzach, z czego ponad 1 700 to te sprzedane do klientów biznesowych. Samochód nie ma wśród nich sobie równych – druga wśród tych klientów Toyota C-HR sprzedała się bowiem w 693 egzemplarzach. Klienci indywidualni w listopadzie postawili na Dacię Duster (495 sprzedanych im sztuk), Volkswagena T-Roca (475) i C-HR (408). W całym 2021 roku bestsellerami pozostają Toyota Yaris, Duster, Corolla, Kia Sportage i Hyundai Tucson. 

ZOBACZ TAKŻE
Volkswagen sadzi pod Poznaniem las węglowy. Co to takiego?

Wśród marek premium zarówno w listopadzie, jak i całym 2021 roku, najlepiej sprzedaje się BMW. Niemiecka marka jako jedyna sprzedała w listopadzie ponad 2 000 sztuk (2 003). O drugą pozycję na koniec roku walczą Audi i Mercedes, który jednak w ostatnich dwóch miesiącach sprzedawał się zdecydowanie lepiej od czterech pierścieni (w listopadzie 1 565 – 1 070). 

Renault i Ford najlepsze na rynku dostawczaków

Wśród samochodów dostawczych bez zmian, bowiem prym nadal wiodą Renault i Ford. Obydwu markom dobra sprzedaż ich dostawczych modeli pozwala na wysokie miejsce w ogólnym rankingu sprzedaży. Ford zajął w nim bowiem wspomniane trzecie miejsce, a Renault znalazło się tuż za podium. W listopadzie po raz kolejny najlepsze było Renault (1 178 sprzedanych samochodów), które wyprzedziło Forda (893) i Fiata (807). Biorąc pod uwagę 11 miesięcy 2021 roku sytuacja na podium wygląda identycznie.

Bestsellerem zarówno w październiku, jak i całym 2021 roku, jest Renault Master (808 sztuk sprzedanych w listopadzie). Powyżej 300 egzemplarzy w listopadzie sprzedało się także: Mercedesa Sprintera (346), Opla Movano (355), Iveco Dailu (446) oraz Fiata Ducato (489). 

Więcej danych można znaleźć w informacji przygotowanej przez IBRM SAMAR

Oceń nasz artykuł!
1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Hgw

    12 grudnia 2021 at 01:06

    Niezawodność. To klucz.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama