Connect with us

Czego szukasz?

Formuła E

Ciekawy ruch Stellantisa. Wprowadzą Maserati do Formuły E

W grudniu zapowiadano, że włoska marka będąca członkiem koncernu Stellantis interesuje się mistrostwami świata Formuły E. Dziś oficjalnie potwierdzono, że Maserati zaangażuje się w tę serię już w przyszłym roku.

Maserati drugą marką Stellantis w Formule E
Fot. Maserati

Spodziewane wejście, które może być elementem strategii Stellantisa

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, Maserati już od końca jesieni przyglądało się potencjalnemu zaangażowaniu w elektryczne mistrzostwa świata. Natomiast dopiero teraz otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie zaangażowania Włochów w Formułę E. Tutaj warto wyjaśnić, że nastąpi to w dziewiątym sezonie, który wystartuje mniej więcej za rok. Tu warto sprecyzować, że z założenia Formuła E rozpoczyna swój sezon w grudniu, a kończy go latem następnego roku. Jednakże z racji panującej pandemii start sezonu ósmego przeniesiono na styczeń bieżącego roku. Podobnie może być w następnej edycji mistrzostw świata, gdy do użytku wejdą samochody trzeciej generacji. Jednakże warto podkreślić to, że na ten moment nie znamy oficjalnej daty inauguracji następnego sezonu.

Samo wejście Maserati oznacza, że koncern Stellantis będzie miał swojego drugiego reprezentanta w tej serii. Obecnie oczkiem w głowie wspomnianego konsorcjum jest DS. Submarka Citroena współpracuje z zespołem Techeetah, z którym DS zdobyło trzy tytuły wśród kierowców. Debiut nowego producenta może być ważne z punktu widzenia promocji marki w sportach motorowych. Wielu kibiców kojarzy Maserati za sprawą modelu 250F (widoczny na zdjęciu), który startował w F1 w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Inni mogą pamiętać model MC12 w specyfikacji GT1, a jeszcze inni kibice pamiętają model GranTurismo w specyfikacji GT3. Jednakże w ostatnich latach nie mieliśmy okazji zobaczyć tej marki w zawodach o randze Mistrzostw Świata. Oprócz promocji samej w sobie wspomniana Marka może także promować swój produkt,  a tak się składa, że obecnie Maserati obecnie pracuje nad elektryfikacją swojej gamy pojazdów.

Davide Grasso: Cieszymy się z możliwości powrotu do walki w motorsporcie

– Naszym motorem napędowym jest pasja, a naszą naturą jest innowacyjność. Mamy historię jeśli chodzi o rywalizację na najwyższym poziomie i jesteśmy gotowi na powrót do walki w najbliższej przyszłości. Dlatego też zdecydowaliśmy się na wejście do Formuły E, dzięki której trójząb oraz nasz brand Folgore uczynią krok ku przyszłości –  powiedział dyrektor generalny Maserati.

ZOBACZ TAKŻE
Kalendarz FE na sezon 2021/22 ze zmianami i nowy format kwalifikacji

Nowy prezydent FIA wita Maserati w Formule E

– Obecność tak ikonicznej marki jaką jest Maserati stanowi niewiarygodne wyróżnienie dla mistrzostw świata Formuły E, które przygotowują się do debiutu samochodów trzeciej generacji. Nowy samochód będzie stanowić szczyt zrównoważonego rozwoju, technologii i osiągów – powiedział Mohammed Ben Sulayem.

Warto jeszcze wspomnieć, że na ten moment jest kilka niepewności wokół kilku producentów. Porsche jeszcze nie potwierdziło, czy pozostanie w mistrzostwach świata na kolejne lata. Natomiast swoje wejście do Formuły E rozważa McLaren. Brytyjczycy prawdopodobnie ogłoszą swoją decyzję w okolicach marca lub kwietnia bieżącego roku. Debiut Maserati to bardzo dobra i istotna wiadomość dla sportu, który ostatnio stracił zainteresowanie BMW oraz Audi. Z kolei po tegorocznym sezonie z tej serii zniknie nam także Mercedes.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama