Czego szukasz?

Samochody

Nowy Ford Mondeo stał się faktem. Przynajmniej w Chinach

Jego pojawienie się może zaskakiwać, aczkolwiek nie musi. W ubiegłym roku w Chinach zadebiutował crossover Evos, który teoretycznie miał zastąpić Mondeo. Tymczasem w Państwie Środka zadebiutował właśnie nowy Ford Mondeo, który przybrał postać klasycznego sedana.

Nowy Ford Mondeo

W kwietniu 2021 roku sensację wzbudził crossover Ford Evos, który przez wielu traktowany był jako następca Mondeo. Nie byłoby to dziwne, zważywszy na sporą popularność crossoverów i drogę, jaką obrał Citroen, projektując model C5 X. Entuzjazm szybko ostudził jednak CEO Forda, Mark Levigne, który potwierdził, że Evos nie trafi do Europy ani też do Stanów Zjednoczonych. Kiedy już się wydawało, że nazwa Mondeo zniknie na zawsze, Ford sprawił niespodziankę… przynajmniej Chińczykom. Nowy Ford Mondeo pozostał bowiem klasycznym sedanem, co akurat nie dziwi, zważywszy na preferencje klientów Państwa Środka. 

Nowy Ford Mondeo – naprawdę duży sedan

Zarówno Evos jak i Mondeo, są zapowiedzią nowego języka stylistycznego amerykańskiej marki. Nowy Ford Mondeo znacząco urósł i jest naprawdę dużym samochodem. Mierzy on bowiem 4935 mm długości, 1875 mm szerokości oraz 1500 mm wysokości. Jest zatem o 63 mm dłuższy i o 23 mm szerszy od poprzednika. Aż o 104 mm wzrósł także rozstaw osi, do imponujących 2954 mm. Co więcej, jego technicznym bliźniakiem jest zaprezentowany niedawno Lincoln Zephyr. Zresztą oba samochody mają podobną sylwetkę. Oba pojazdy bazują zresztą na wydłużonej, przednionapędowej płycie podłogowej C2, z której korzystają też Bronco oraz Maverick.

Nowy Ford Mondeo

Cała informacja prasowa dotycząca nowego Forda Mondeo poświęcona jest jego cechom wizualnym. Został zaprojektowany w oparciu o język projektowania Progressive Energy in Strength producenta, który można również zobaczyć w modelach Evos i Equator. Opiera się na preferencjach lokalnych klientów i uosabia trzy podstawowe zasady – „dowodzący, zwinny i responsywny”. Stylistyka Mondeo wyraźnie czerpie inspirację z Mustanga Mach-E, szczególnie jeśli chodzi o muskularną sylwetkę, krótki tylny pokład i charakterystyczne światła tylne. Ciekawymi elementami są: pasek świetlny na całej szerokości z przodu, wysuwane klamki drzwi i wrażliwy na dotyk tylny znaczek otwierający pokrywę bagażnika.

ZOBACZ TAKŻE
Ford Evos doczekał się premiery. Czy taki będzie następca Mondeo?

Nowy style, nowe wnętrze, nowa platforma – wszystko na nowo

Rzeczywiście design nowego Mondeo jest agresywny, zwłaszcza z przodu, który jest de facto kopią Evosa. Pojazd ma kształt tradycyjnego sedana, pomimo nieco pochylonej linii dachu. Pokrywa bagażnika nie wydaje się bowiem być przymocowana do tylnej szyby i nie ma tylnej wycieraczki. Wyrzeźbione nadkola i przednie błotniki nadają całości muskularny wygląd, patrząc z boku.

Nowy Ford Mondeo

Ford nie pokazał jeszcze kabiny nowego Mondeo, jednak podejrzewamy, że będzie ona identyczna jak w Evosie i podobna do tej w Lincolnie Zephyrze. Można się zatem spodziewać wielkiego ekranu, rozciągającego się przez całą szerokość deski rozdzielczej.

Ford nie zdradził gamy jednostek napędowych, jednak nie zdziwi nas, jeśli będzie to ten sam napęd co w Lincolnie. Mowa tu zatem o 2-litrowej turbodoładowanej jednostce benzynowej o mocy 248 KM, współpracującej z 8-biegową skrzynią automatyczną. Zapewne kwestią czasu jest pojawienie się wariantu hybrydowego.

Nowy Ford Mondeo

Tylko dla Chin

Nowe Mondeo zaprojektowano i opracowano w Chinach i obecnie jest to jedyny rynek, który go otrzymał. Ford rozpocznie dostawy jeszcze w tym roku, a produkcją zajmie się zakład prowadzony przez Forda i jego chińskiego partnera Changan. Cóż, Europa już od kilku ładnych lat stała się rynkiem „drugiego sortu”, w czym „pomagają” rygorystyczne przepisy dotyczące emisji spalin. Stąd też na Starym Kontynencie brakuje wielu ciekawych modeli. Tymczasem produkcja obecnego Mondeo (IV generacji) zakończy się w Europie w marcu.

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama