Czego szukasz?

Samochody

Ford Evos doczekał się premiery. Czy taki będzie następca Mondeo?

Na salonie samochodowym w Szanghaju zadebiutował Ford Evos. Jest on dla nas o tyle istotny, iż to właśnie on może trafić do Europy jako następca Mondeo. Samochód przybrał formę nowoczesnego i praktycznego crossovera.

Ford Evos

Podczas odbywających się właśnie targów motoryzacyjnych w Szanghaju ma miejsce wiele ciekawych premier. Dotyczą one zarówno seryjnych modeli przeznaczonych na lokalny rynek, konceptów, jak i samochodów, które docelowo mają lub mogą trafić do Europy i USA. Jedną z najciekawszych premier jest nowy Ford Evos. Jest on o tyle istotny, że według powszechnych medialnych doniesień to właśnie ten model przejmie schedę po Mondeo w Europie i po Fusionie w USA. Przypomnijmy, że Ford zakończył produkcję Fusiona w zeszłym roku, zaś w marcu 2022 roku swój rynkowy żywot zakończy Mondeo.

Ford Evos – ciekawa koncepcja nowoczesnego crossovera

Ford Evos zauważalnie różni się obraną formułą nadwozia od wspomnianych modeli. Samochód otrzymał bowiem modne i praktyczne nadwozie crossovera, łączące cechy kombi i SUV-a. Forma ta przypomina zaprezentowanego tydzień temu Citroena C5 X, co oznacza zatem, że nowa „Cytryna” nie będzie już jedyna w swoim rodzaju. Jest to pierwszy model Forda, który został opracowany w dużej mierze przez zespół w Chinach, gdzie trafi na początek i będzie produkowany przez spółkę joint venture Changan Ford. 

ZOBACZ TAKŻE
Nowy Citroën C5 X jest wyjątkowy. Nie przejdziesz obok niego obojętnie

Nadwozie Evosa wygląda świeżo i nowocześnie. Przedni pas przypomina inne modele Forda oferowane na rynku chińskim, w tym wprowadzonego niedawno SUV-a Equator. Ciekawie prezentuje się zwłaszcza LED-owy pasek świetlny nad atrapą chłodnicy łączący agresywne i zarazem smukłe reflektory LED. Rozwiązanie to może przypominać Mercedesy z rodziny EQ. Zadbano też o aerodynamikę pojazdu, wyposażając go w wysuwane klamki, co z kolei nawiązuje do elektrycznego Mustanga Mach-E. Sylwetka pojazdu zdaniem Forda przypominać ma SUV-a coupe, jednak naszym zdaniem bliżej mu do podwyższonego kombi.

Oryginalny kokpit z wyświetlaczami o przekątnej 40 cali

Kabina nowego Forda wygląda nowocześnie i minimalistycznie, stanowiąc odejście od tego, co znaliśmy do tej pory z europejskich modeli Forda. Kokpit składa się z wyjątkowo szerokiego wyświetlacza o szerokości aż 1,1 metra. Zawiera on w pełni cyfrowy zestaw wirtualnych zegarów o przekątnej 12,3 cala, który połączono z ekranem dotykowym systemu infotainment o rozdzielczości 4K i przekątnej 27 cali. Samochód wyposażono w zaawansowany system obsługi głosowej, zwany też wirtualnym asystentem osobistym. Ford zapowiedział też bezprzewodowe aktualizacje oprogramowania.

Ford Evos

Być może zastąpi on Mondeo

Ford jeszcze nie potwierdził oficjalnie dostępności Evosa poza Chinami. Jest to jednak całkiem prawdopodobne, zważywszy zwłaszcza na obecną modę na crossovery. Warto też wspomnieć, że koncepcyjny Ford Evos z 2011 roku ukazywał kierunek stylistyczny schodzącego właśnie Mondeo V generacji. Specyfikacje techniczne wciąż są owiane tajemnicą, jednak oczekuje się, że samochód będzie oferowany na świecie z napędem hybrydowym.

Aktualizacja: CEO Forda Mike Levine oficjalnie potwierdził, że, że Evos nie trafi do Europy i Stanów Zjednoczonych. We wpisie na Twitterze zaznaczył, że Evos jest przeznaczony tylko dla klientów w Chinach. Obecnie nie ma planów, aby oferować go gdzie indziej. Jest to o tyle zaskakujące, że zamaskowane prototypy przyłapano na drogach w Europie i USA. Być może Evos kiedyś pojawi się w Europie w nieco zmienionej formie i pod inną nazwą.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama