Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

DS E-Tense Performance Concept – zjawiskowe coupe wraca po 6 latach

Luksusowa marka koncernu Stellantis już pokazała, że potrafi mierzyć się z niemiecką konkurencją w kwestii designu i technologii. Najnowszy DS E-Tense Performance Concept pokazuje ambicje Francuzów do skutecznej rywalizacji także na polu mocnych samochodów elektrycznych. Żeby było zabawniej, jest to tak naprawdę gruntownie odświeżona wersja prototypu sprzed 6 lat!

DS E-Tense Performance Concept

Rzadko kiedy zdarza się, by dany producent reaktywował koncept sprzed kilku lat. Taka sytuacja właśnie zdarzyła się w koncernie Stellantis, a dokładniej w jego luksusowej marce DS. Zaprezentowany właśnie DS -Tense Performance Concept jest tak naprawdę… gruntownie odświeżoną wersją prototypu o tej samej nazwie (bez Performance) z 2016 roku. Kilka lat temu samochód zapowiadał design przyszłych modeli nowopowstałej marki, a także plany elektryfikacji gamy. Jaka jest zatem rola najnowszego wydania zjawiskowego konceptu?

DS E-Tense Performance Concept – rodem z Formuły E

Jak już wiadomo, należąca do koncernu Stellantis marka premium deklaruje, że od 2024 roku każdy nowy projekt pojazdu będzie wykorzystywał wyłącznie napęd elektryczny. Najnowszy DS E-Tense Performance Concept jest opisywany przez producenta jako „jeżdżące laboratorium technologii elektrycznej”. Prototyp jest ewolucją koncepcji elektrycznego samochodu sportowego E-Tense, zaprezentowanego na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie w 2016 roku. Największą nowością jest przód pojazdu, który jest znacznie agresywniejszy od poprzednika. Do tego DS zastosował tutaj ciekawie wyglądające aerodynamiczne felgi, które podkreślają futurystyczny charakter tego pojazdu.

DS E-Tense Performance Concept

Stylistyka i technologia oczywiście ewoluowały od tego czasu, dzięki podwojeniu mocy do 815 KM, co było możliwe dzięki dwusilnikowemu układowi napędowemu opracowanemu na podstawie wniosków wyciągniętych z udanego programu DS Formuły E. Słabszy z silników znalazł się przy przedniej osi i rozwija 340 KM. Mocniejszy oferuje 476 KM i znalazł się przy tylnej osi. Najbardziej imponuje moment obrotowy wynoszący aż 8000 Nm, a więc aż 16 razy więcej niż w pierwowzorze z 2016 roku. Przedstawiciele francuskiej marki wspominają, że celem jest osiągnięcie przyspieszenia ze startu zatrzymanego do 100 km/h w okolicach 2 sekund!

ZOBACZ TAKŻE
TEST | DS 7 Crossback E-Tense 300 4x4 Louvre - Francja elegancja

„Setka” w 2 sekundy i rewolucyjny system rekuperacji

Auto dostało też nową baterię o nieokreślonej jeszcze pojemności. Ulokowano ją w specjalnym mocowaniu z włókna węglowego i aluminium, zlokalizowano w centralnej części auta. Ma to zapewnić idealny rozkład mas. Jednocześnie nisko położony akumulator wpływa na lepsze właściwości jezdne – dzięki obniżeniu środka ciężkości.

DS E-Tense Performance Concept

Producent zastosował też zaawansowany system rekuperacji energii. System sprawia, że DS ​​E-Tense Performance może jeździć bez konieczności stosowania konwencjonalnych hamulców, chociaż zaciski, klocki i tarcze nadal dbają o bezpieczeństwo. Stosowana w tym celu technologia obejmuje specyficzny skład ogniw akumulatorowych i układ chłodzenia akumulatora, które zostały opracowane we współpracy z Saft, spółką zależną francuskiego giganta naftowego TotalEnergies.

Pomysł polega również na znalezieniu rozwiązań obniżających koszty, ułatwieniu ich produkcji i zbadaniu wdrożeń w modelach produkcyjnych. Kolejne generacje serii E-TENSE skorzystają na tych osiągnięciach – powiedział Thomas Chevaucher, dyrektor ds. wydajności DS.

ZOBACZ TAKŻE
DS Automobiles zostaje w Formule E. Jest oficjalne potwierdzenie

Prototyp wyjedzie na drogi

Firma DS opracowała również na zamówienie prototypową konstrukcję skorupową z włókna węglowego wraz z zawieszeniem przeznaczonym zarówno do jazdy po drogach, jak i na torze. Mówiąc o jeździe na torze, mistrzowie Formuły E Jean-Eric Vergne i Antonio Felix da Costa spędzą czas za kierownicą prototypu E-Tense Performance w ramach programu rozwoju.

DS E-Tense Performance Concept

DS nie planuje wprowadzenia E-Tense Performance do produkcji. Marka twierdzi jednak, że technologie zastosowane w pojeździe mogą pojawić się w jego przyszłej ofercie. Oczekuje się, że niektóre elementy projektu zostaną również przeniesione do przyszłych samochodów DS.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama