Nasze profile w mediach społecznościowych

Samochody

BMW Vision Circular – wizja samochodu 2040 roku. Cały z recyklingu

Na targach Monachium producent z Bawarii zaskoczył wszystkich, prezentując wyjątkowy koncept o nazwie BMW Vision Circular. Ukazuje on wizję samochodu z 2040 roku, który został wykonany w całości z materiałów nadających się do recyklingu. To jednak nie koniec wyróżników koncepcyjnego BMW.

Opublikowano

w dniu

BMW Vision Circular
Fot. bmw

Trwające właśnie targi w Monachium są miejscem premiery wielu ciekawych modeli, zarówno seryjnych, jak i koncepcyjnych. W przypadku BMW to właśnie koncept przykuł najwięcej uwagi. Mowa tu bowiem o modelu BMW Vision Circular, będącym dość śmiało stylizowaną wizją miejskiego hatchbacka roku 2040. Co więcej, wykonano go w całości z tworzyw nadających się do recyklingu. Projektanci skupili się na zrównoważonym rozwoju i luksusie, zaś do recyklingu nadaje się nawet zastosowany w aucie akumulator. BMW twierdzi, że tworząc baterię przy użyciu materiałów z „pętli recyklingu”, bateria osiąga znacznie wyższą gęstość energii bez wyczerpywania cennych zasobów.

ZOBACZ TAKŻE
BMW iX -elektryczny SUV o zasięgu 600 km. Nowy rozdział w historii BMW

BMW Vision Circular – wizja miejskiego auta odległej przyszłości

Pod względem designu koncepcyjne BMW Vision Circular w wyjątkowy sposób podchodzi do języka stylistycznego marki. Charakterystyczne dla marki nerki atrapy chłodnicy pozostały (na szczęście poziome), w które zgrabnie wkomponowano LED-owe reflektory oraz unikalne LED-owe akcenty świetlne bliżej środka. Przednia szyba i dach tworzą jeden kawałek szkła, który optycznie wydłuża pojazd. Do wzornictwa przodu pasują felgi o geometrycznym wzorze. Geometryczny styl ma także tylna część nadwozia z ciągnącym się przez całą szerokość sporym pasem świetlnym. Nie zabrakło też Hofmeister kink, czyli charakterystycznego załamania na tylnych bocznych szybach, wcinającego się w słupek C.

BMW Vision Circular

W kabinie zastosowano mieszankę unikalnych materiałów i zastosowano tak zwane przez BMW „nowe techniki łączenia”. Na przykład druk 3D na desce rozdzielczej zmniejsza użycie kleju i tworzy unikalny jednoczęściowy projekt z osadzonymi materiałami kryształowymi. Zamiast tradycyjnego ekranu dotykowego na środku deski rozdzielczej informacje znajdują się nad deską rozdzielczą u dołu przedniej szyby. Wyjątkowe są również cztery fotele we wnętrzu. Wykonano je z przetworzonego plastiku i umieszczono w aluminiowej złotej ramie. Za pomocą druku 3D powstała nawet kierownica – wydrukowano ją z użyciem specjalnego proszku do drewna. Na jej wieńcu znalazły się dwa dotykowe touchpady. Są też dwa pedały.

BMW Vision Circular

Samochód przyjazny środowisku

Zajęcie miejsca w kabinie koncepcyjnego BMW ułatwiają otwierane w przeciwnych kierunkach drzwi oraz brak słupka B. BMW Vision Circular ma oczywiście napęd elektryczny. Nie spodziewajmy się jednak, by samochód trafił w najbliższym czasie do produkcji. Jeśli już, to czegoś podobnego możemy się spodziewać za jakieś 30 lat. Z pewnością jednak niemiecki producent wykorzysta zaprezentowane w koncepcie techniki recyklingu przy opracowywaniu przyszłych modeli.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama