Czego szukasz?

Porady

Kiedy włączamy kierunkowskaz? Zasady włączania kierunkowskazów

Choć z pozoru wydaje się to oczywiste, prawidłowe używanie kierunkowskazów sprawia wielu kierowcom trudności. Podpowiadamy, jak prawidłowo z nich korzystać, czyli mówiąc wprost – kiedy włączamy kierunkowskaz.

kiedy włączamy kierunkowskaz
Fot. Dariusz Kowal / Škoda Scala

Teoretycznie przepisów dotyczących właściwego używania kierunkowskazów powinniśmy się nauczyć podczas kursu na prawo jazdy. Sytuacji jest jednak tyle, że niekiedy zdarza się nam zapomnieć, kiedy włączamy kierunkowskaz a kiedy nie. Postanowiliśmy więc rozwiać wątpliwości dotyczące ich używania.

Kiedy włączamy kierunkowskaz – podstawy

W przepisach ruchu drogowego jest wyraźnie napisane, że kierujący pojazdem zobowiązany jest zawczasu i wyraźnie zasygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru. Wydaje się to więc proste, jednak nie zawsze tak jest. 

Kierunkowskaz, czyli popularne „pomarańczowe światełko” ma na celu pokazanie innym kierowcom, w jakim kierunku zamierzamy jechać. Przede wszystkim zacznijmy od słowa ZAMIAR. Jest ono kluczowe w przypadku mówienia o tym, kiedy włączamy kierunkowskaz. Sygnalizujemy bowiem nie sam manewr skrętu lub zmiany pasa ruchu, co zamiar zrobienia tego manewru. Mówiąc wprost chodzi o to, aby dać innym kierowcom czas na odczytanie naszych intencji. Jedno mignięcie to zdecydowanie za mało – powinny być minimum dwa a najlepiej trzy mignięcia kierunkowskazu.

Škoda Scala tylny reflektor

Fot. Dariusz Kowal / Škoda Scala

Zbyt długie używanie kierunkowskazów również nie jest dobre, gdyż może wręcz dezorientować innych uczestników ruchu, którzy mogą potraktować nas jako „zapominalskich” i pomyśleć, że zapomnieliśmy wyłączyć kierunkowskaz bądź też nie wiemy, kiedy zjechać. Powoduje to u nich chęć wyminięcia nas, co niekiedy – zwłaszcza na krętych bądź tłocznych drogach – doprowadzić może do różnych niebezpiecznych sytuacji.

Kiedy włączamy kierunkowskaz – kilka prostych rad

Kierunkowskazów używamy najczęściej wtedy, gdy sygnalizujemy zamiar skrętu na skrzyżowaniu bądź też zamierzamy zmienić pas ruchu. Należy oczywiście pamiętać, że użycie kierunkowskazu nie oznacza nabycia pierwszeństwa – wciąż mamy obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdom, które znajdują się na pasie, na który chcemy wjechać.

Często wątpliwości kierowców budzi sytuacja, gdy wjeżdżają na skrzyżowanie oznaczone tabliczką ilustrującą rzeczywisty (łamany) przebieg drogi z pierwszeństwem. Uważają oni bowiem niejednokrotnie, że poruszając się drogą z pierwszeństwem nie trzeba włączać kierunkowskazu. Tymczasem na takich skrzyżowaniach użycie kierunkowskazu również jest obowiązkowe. Zmieniamy bowiem wtedy kierunek jazdy. Błędem jest także użycie kierunkowskazu, gdy droga z pierwszeństwem skręca, a my jedziemy prosto. Nie zmieniamy zatem kierunku jazdy.

ZOBACZ TAKŻE
Światła przeciwmgielne - kiedy używać? Wyjaśniamy

Kolejną kwestią dotyczącą tego, kiedy włączamy kierunkowskaz, są ronda. Jeśli zamierzamy opuścić rondo pierwszym zjazdem, powinniśmy użyć kierunkowskazu, zanim jeszcze na nie wjedziemy. Prawego kierunkowskazu używamy także przed zjazdem z ronda bądź też z zamiarem zmiany pasa ruchu na rondzie. Przepisy nie regulują natomiast kwestii, czy mamy włączać lewy kierunkowskaz w przypadku zamiaru zawrócenia na rondzie. Nasza rada: lepiej nie używać lewego kierunkowskazu w tej sytuacji, gdyż może on prędzej wprowadzić innych kierowców w błąd niż pokazać im nasz zamiar.

Zamiar to kluczowe słowo

Następnymi sytuacjami, kiedy włączamy kierunkowskaz, są ruszanie (włączanie się do ruchu) oraz zatrzymywanie się. Jeżeli stoimy naszym samochodem na jezdni, ruszamy do przodu i chcemy jechać prosto bez żadnej zmiany pasa ruchu czy też kierunku jazdy to nie musimy włączać żadnego kierunkowskazu. Tak samo bez kierunkowskazów obywamy się gdy chcemy zatrzymać się na swoim pasie ruchu bez zmiany kierunku jazdy.– tyle jeżeli chodzi o przepisy.

Gdy chcemy być kulturalni to w przypadku ruszania oraz zatrzymywania się powinniśmy na chwilę zapomnieć o ustawie prawo o ruchu drogowym. Kulturalnie bowiem będzie, gdy poinformujemy kierunkowskazem innych o tym, że właśnie ruszamy swoim autem do przodu i chcemy włączyć się do ruchu.

Ważna zasada ograniczonego zaufania 

Podobnie z zatrzymywaniem się – jeżeli planujemy zostawić auto na pasie ruchu na którym się obecnie znajdujemy to pomimo iż przepisy tego nie nakazują, a my włączymy kierunkowskaz to osoba z tyłu będzie wiedziała, że chcemy się zatrzymać w danym miejscu i najprawdopodobniej opuścić pojazd. Kierunkowskazu obowiązkowo musimy natomiast użyć, gdy włączamy się do ruchu z pobocza czy choćby posesji. Oczywiście wcześniej musimy się upewnić, że możemy wykonać ten manewr bezpiecznie.

ZOBACZ TAKŻE
Czym jest martwy punkt? Wyjaśniamy, na co uważać przy martwym polu

W przypadku, gdy mamy nakaz jazdy w lewo lub w prawo, również musimy użyć kierunkowskazów, gdyż zmieniamy kierunek jazdy. Jedynie jadąc przez zakręty czy drogą górską z serpentynami nie używamy kierunkowskazów, chyba że zjeżdżamy z drogi.

Oczywiście kierunkowskazu używamy także wtedy, gdy chcemy kogoś wyprzedzić lub wyminąć. Należy pamiętać, że po wykonaniu wszystkich opisanych wyżej manewrów należy niezwłocznie wyłączyć kierunkowskaz. W przeciwnym przypadku możemy wprowadzać w błąd pozostałych uczestników ruchu.

Kiedy włączamy kierunkowskaz – podsumowanie

Podsumowując, używanie kierunkowskazów jest proste pod warunkiem, że uporządkujemy naszą wiedzę o nich i będziemy się regularnie stosowali do zaleceń. Najważniejsze jest to, abyśmy pamiętali, by informować innych uczestników ruchu zawczasu, lecz jednocześnie nie za wcześnie, by nie doprowadzić do nieporozumień na drodze. Zarówno niedostateczne jak i nadmierne używanie kierunkowskazów jest złe i może powodować niebezpieczne sytuacje na drodze. Nie zapomnijmy też o zasadzie ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu.

4.6/5 (liczba głosów: 14)
2 komentarze

2 Komentarze

 1. Filip

  1 marca 2021 at 12:13

  Jeździłem z kilkoma instruktorami jazdy, co śmieszne jedni mówią że wdanym miejscu się go daje a inni że się go nie daje. I to miejsca nie są oczywiste jak na przykład z boku coś ala zajezdnia jaka nie wygląda jak zajezdnia czy trasa łukiem ale bez znaków z boczna odnogą. Jedni tak inni inaczej.

 2. minona

  6 stycznia 2021 at 16:12

  „gdy wjeżdżają na skrzyżowanie oznaczone tabliczką ilustrującą rzeczywisty (łamany) przebieg drogi z pierwszeństwem. Uważają oni bowiem niejednokrotnie, że poruszając się drogą z pierwszeństwem nie trzeba włączać kierunkowskazu. Tymczasem na takich skrzyżowaniach użycie kierunkowskazu również jest obowiązkowe. Zmieniamy bowiem wtedy kierunek jazdy. Błędem jest także użycie kierunkowskazu, gdy droga z pierwszeństwem skręca, a my jedziemy prosto. Nie zmieniamy zatem kierunku jazdy”
  Szanowny Panie idąc tym tokiem rozumowania kierunkowskaz należało by włączać na zakrętach albowiem „zmieniamy kierunek jazdy” a chyba nie o to chodzi?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama