Czego szukasz?

Porady

Światła przeciwmgielne – kiedy używać? Wyjaśniamy

Zasady dotyczące używania świateł przeciwmgielnych z pozoru wydają się proste. Tymczasem dla wielu kierowców przepisy dotyczące ich używania sprawiają wiele trudności. Wyjaśniamy kiedy należy włączyć światła przeciwmgielne.

światła przeciwmgielne

Światła przeciwmgielne są szczególnie przydatne w okresie jesiennym oraz wiosną, kiedy to opady są częstsze i łatwiej trafić na gęstą mgłę. Wtedy to bowiem wielu kierowców korzysta ze wspomnianego oświetlenia. Nie zawsze robią to jednak zgodnie z przepisami. Wyjaśniamy, czym są i kiedy faktycznie powinno się stosować światła przeciwmgłowe.

Światła przeciwmgłowe – garść teorii

Z założenia światła przeciwmgielne stanowią typ oświetlenia samochodowego przeznaczony do oświetlania drogi w czasie niedostatecznej przejrzystości powietrza. Wyróżnia się światła przeciwmgłowe przednie (nieobowiązkowe) barwy białej lub żółtej „selektywnej” oraz tylne (obowiązkowe) barwy czerwonej. Samochód może mieć dwa rozmieszczone symetrycznie (zazwyczaj w zderzaku) światła przeciwmgłowe przednie oraz jedno lub dwa tylne (zwykle stanowiące integralny element tylnych lamp, ale nie zawsze).

Kia Sportage - przednie światła przeciwmgielne

Fot. Adrian Zieliński / Kia Sportage przednie światła przeciwmgielne

Światła przeciwmgłowe przednie umieszcza się zazwyczaj tak nisko nad powierzchnią jezdni jak to tylko możliwe (w Europie, także w Polsce nie niżej niż 25 cm). Ma to na celu zmniejszenie odbijania się promieni świetlnych od mgły w kierunku oczu kierowcy pojazdu. Tylne światła przeciwmgłowe nie mogą natomiast być bliżej niż 10 cm od świateł „stop”, nie niżej niż 25 cm oraz nie wyżej niż 100 cm nad jezdnią.

ZOBACZ TAKŻE
Co ile wymiana oleju silnikowego? Najważniejsze informacje

Światła przeciwmgielne – kiedy używać

Przednie światła przeciwmgielne stosuje się bowiem wtedy, gdy na drodze jest niedostateczna widoczność. Czynnikiem zmniejszającym przejrzystość powietrza wcale nie musi być mgła, lecz także rzęsisty deszcz. Można ich użyć także na krętej drodze w okresie od zmierzchu do świtu. Taki odcinek musi być jednak odpowiednio oznaczony – znakiem informującym o niebezpiecznym zakręcie bądź też o serii niebezpiecznych zakrętów.

symbole świateł

Symbole świateł

Z kolei tylne światła przeciwmgłowe należy obligatoryjnie włączyć wtedy, gdy widoczność spadnie poniżej 50 m. Kiedy się zwiększy, natychmiast je wyłączamy. W przeciwnym razie mogą one oślepiać jadących za nami kierowców. Najlepszym sposobem, by określić odległość, jest posłużenie się słupkami informacyjnymi na drodze. Są one bowiem ustawione co 100 metrów. Jeśli nie jesteśmy w stanie dostrzec kolejnego słupka, oznacza to, że widoczność spadła poniżej 100 m.

ZOBACZ TAKŻE
Czym jest martwy punkt? Wyjaśniamy, na co uważać przy martwym polu

Parę prostych wskazówek

Poza oślepianiem innych użytkowników ruchu i tym samym stwarzaniem zagrożenia na drodze, niewłaściwe używanie świateł przeciwmgielnych może się skończyć mandatem. Wynosi on 100 zł oraz 2 punkty karne.

Podsumowując, warto się stosować do tych kilku prostych zasad. Nie są one trudne do zapamiętania a poprawią bezpieczeństwo nasze i innych kierowców.  Poza tym lepiej pamiętać o tych paru wskazówkach dotyczących używania świateł przeciwmgielnych, gdyż szkoda płacić za taki wydawałoby się drobiazg.

5/5 (liczba głosów: 6)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama