Connect with us

Czego szukasz?

Porady

Szyby atermiczne – wszystko, co powinniście wiedzieć. Jak działają, wady, zalety, czy warto kupić

Czym w ogóle są szyby atermiczne, jak działają i co jeszcze warto o nich wiedzieć? W poniższym artykule znajdziecie najważniejsze informacje na ich temat, wraz z ich zaletami i wadami.

szyby atermiczne

Czym w ogóle są szyby atermiczne?

Szyby atermiczne to rodzaj szyb samochodowych, które charakteryzują się zwiększoną izolacją termiczną. Dzięki temu, w porównaniu do standardowych szyb, zapewniają one lepszą regulację temperatury wewnątrz samochodu, zmniejszając ilość ciepła, które dostaje się do wnętrza w upalne dni, i zwiększając ilość ciepła, które pozostaje wewnątrz w chłodne dni. To z kolei może pomóc w oszczędzaniu paliwa, ponieważ nie będzie konieczne korzystanie z klimatyzacji lub ogrzewania w takim stopniu jak w przypadku standardowych szyb.

Szyby atermiczne składają się z kilku warstw, w tym z warstwy z folii antyrefleksyjnej, która zapobiega odbijaniu się światła słonecznego i promieniowania cieplnego. W rezultacie można uzyskać lepszą widoczność i komfort jazdy. To właśnie z tego powodu coraz częściej montuje się je w nowych samochodach, a producenci chwalą się właśnie tym aspektem. 

Budowa szyb atermicznych

Szyby atermiczne składają się z dwóch lub więcej warstw szkła, które są ze sobą połączone przez warstwę izolacyjną, zazwyczaj z tworzywa sztucznego. Warstwa izolacyjna zapobiega przenikaniu ciepła i zimna z zewnątrz do wnętrza samochodu, zapewniając komfort cieplny dla kierowcy i pasażerów. 

Jakie mogą być usterki szyb atermicznych? Podobnie jak inne elementy samochodu, mogą ulec uszkodzeniu. Mogą to być np. pęknięcia, zarysowania czy też zabrudzenia, które zakłócają ich funkcjonalność. Niemniej jednak, szyby atermiczne są generalnie trwalsze niż zwykłe szyby i rzadziej ulegają uszkodzeniom. Zaleca się jednak odpowiednie ich czyszczenie i pielęgnację, aby zapewnić im długotrwałą efektywność.

Zalety

Szyby atermiczne mają kilka zasadniczych zalet, które sprawiają, że sa one coraz częściej wybierane. Oto najważniejsze z nich:

  • Poprawiają komfort jazdy – redukują nagrzewanie wnętrza samochodu w słoneczne dni, co zwiększa komfort jazdy i poprawia bezpieczeństwo.
  • Ochrona przed promieniowaniem UV – zapewniają ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, co jest szczególnie ważne w lecie.
  • Zwiększenie bezpieczeństwa – są mniej podatne na pękanie pod wpływem zmian temperatury, co zwiększa bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.
  • Poprawiają wygląd samochodu – wyglądają elegancko i dodają stylowego wykończenia samochodowi.
ZOBACZ TAKŻE
Świece żarowe - wszystko, co powinniście wiedzieć. Jak działają, jak sprawdzić, objawy uszkodzenia, wymiana

Szyby atermiczne – wady

Szyby atermiczne mają oczywiście także kilka potencjalnych wad. Jeszcze nie wynaleziono bowiem czegoś, co miałoby wyłącznie zalety. Najważniejsze to:

  • Wysoka cena: Są droższe niż standardowe szyby samochodowe i nie są dostępne w wielu starszych modelach samochodów.
  • Trudność w naprawie: W razie uszkodzenia szyby atermicznej, naprawa może być trudna i kosztowna.
  • Wpływ na zużycie paliwa (w pewnych sytuacjach): Chociaż szyby atermiczne zapewniają lepszą izolację cieplną, co może prowadzić do niższego zużycia paliwa, samochód może potrzebować więcej energii do ogrzania wnętrza, co może negatywnie wpłynąć na zużycie paliwa.
  • Ograniczona przepuszczalność światła: Zazwyczaj mają mniejszą przepuszczalność światła niż standardowe szyby samochodowe, co może być szczególnie trudne w warunkach słabego oświetlenia.
  • Brak dostępności w wielu modelach samochodów: Nie są dostępne we wszystkich modelach samochodów i mogą być trudne do znalezienia dla starszych modeli.

Czy warto kupić szyby atermiczne? Opinie

Opinie o szybach atermicznych są zróżnicowane. Niektórzy uważają, że są one bardzo przydatne i poprawiają komfort jazdy, zwłaszcza w ciepłe dni, ponieważ ograniczają nagrzewanie wnętrza samochodu. Inni twierdzą, że szyby atermiczne nie są wartością dodaną, ponieważ ich cena jest zbyt wysoka w stosunku do korzyści. W końcu, niektórzy twierdzą, że szyby te są bardzo trudne w utrzymaniu i czyszczeniu, co jest dodatkowym wyzwaniem.

Ogólnie rzecz biorąc, wiele zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb kierowcy. Generalnie jednak jest to warta uwagi opcja, a jeśli macie ją w wyposażeniu standardowym nowego samochodu, który chcecie kupić, nie ma się czym przejmować. W tym przypadku zalety zdecydowanie przebijają wady, a już na pewno nie rezygnujcie z zakupu danego modelu przez te szyby. 

5/5 (liczba głosów: 2)
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama