Nasze profile w mediach społecznościowych

Samochody

Toyota Supra z „Szybkich i Wściekłych” sprzedana za ponad 2 miliony

Słynna Toyota Supra z „Szybkich i Wściekłych” znalazła już nabywcę. Znana zwłaszcza z pierwszej części filmu „Fast&Furious” Supra uchodzi obecnie za jeden z najbardziej kultowych samochodów filmowych. Samochód sprzedano za ponad 2 miliony złotych.

Opublikowano

w dniu

Toyota Supra z "Szybkich i Wściekłych"
Fot. barret-jackson.com

Zanim w 2001 zadebiutowała pierwsza część filmu „Szybcy i Wściekli”, Toyota Supra IV była dość leciwym już japońskim coupe, gdyż jego początki sięgają wczesnych lat 90-tych. Wówczas już moda na coupe przemijała i wielu producentów stopniowo z nich rezygnowało, co pokazały też kolejne lata. Wszystko zmieniło się wraz z premierą wspomnianego filmu, kiedy to jeden z głównych bohaterów, grany przez Paula Walkera (aktor zginął w 2013 roku), ścigał się właśnie pomarańczową Suprą w wersji targa. Od tamtej pory japońskie coupe uchodzi za obiekt kultu fanów tuningu i zyskał bardzo na popularności. Teraz słynna Toyota Supra z „Szybkich i Wściekłych” została sprzedana na aukcji za zawrotną kwotę.

Toyota Supra z „Szybkich i Wściekłych” zmieniła właściciela

W maju Barret-Jackson poinformowało, że pomarańczowa Supra z „Szybkich i Wściekłych” trafi w Las Vegas. Odbędzie się ona w dniach od 17 do 19 czerwca 2021. Barret-Jackson to amerykańska firma zajmująca się aukcjami samochodów kolekcjonerskich z siedzibą w Scottsdale w Arizonie. Dom aukcyjny specjalizuje się w pojazdach kolekcjonerskich oraz pamiątkach motoryzacyjnych. Założyli go w 1971 roku Russ Jackson, Nellie Jackson oraz Tom Barrett. 

Toyota Supra z "Szybkich i Wściekłych"

Wystawiony na aukcji egzemplarz Supry pojawił się na zdjęciach zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych w The Fast and Furious. Za jej kierownicą siedział właśnie Paul Walker. Samochód na potrzeby filmu zbudował Eddie Paul z The Shark Shop w El Segundo w Kalifornii. Następnie samochód poddano gruntownej modernizacji, w efekcie czego powstała złota Supra z 2 Fast 2 Furious. Następnie sporo pracy kosztowało przywrócenie Supry do wersji prezentowanej w pierwszej części. Jak widać, prezentowana Supra z „Szybkich i Wściekłych” ma naprawdę bogatą historię.

ZOBACZ TAKŻE
Toyota Supra z bodykitem od Avante Design a'la "Szybcy i Wściekli"

Bogata historia aukcyjnego egzemplarza

Toyota Supra ma pomarańczowe nadwozie w kolorze Candy Orange rodem (niczym w Lamborghini Diablo), z oklejeniem znanym jako „Nuclear Gladiator” na boku. Specjalny bodykit zawiera przedni splitter, boczne progi Bomex, maskę w stylu TRD, aluminiowy dwupłaszczyznowy tylny spojler APR oraz 19-calowe pięcioramienne felgi. W przeciwieństwie do Supry Paula Walkera, prezentowany egzemplarz ma standardowy silnik 3.0 R6 z turbodoładowaniem (oczywiście kultowy 2JZ). Za przeniesienie napędu na tylne koła odpowiada czterobiegowa automatyczna przekładnia, choć jej niewielka, okrągła dźwignia może przypominać drążek z manuala.

Toyota Supra z "Szybkich i Wściekłych"

Do sprzedaży dołączono obszerną dokumentację auta oraz certyfikat autentyczności. W 2015 roku dom aukcyjny Mecum wystawił na aukcji inną Suprę od The Fast and the Furious za 185 000 $. Chociaż wyglądał prawie tak samo jak ten, samochód miał wolnossący sześciocylindrowy silnik rzędowy i pięciobiegową manualną.

Aktualizacja

Toyota Supra z „Szybkich i Wściekłych” sprzedała się za kwotę 550 000 dolarów (ponad 2 miliony złotych). Organizowana przez słynny dom aukcyjny Barret-Jackson aukcja odbyła się w dniach 17-19 czerwca w Las Vegas. Tymczasem wielkimi krokami zbliża się premiera „Szybkich i Wściekłych 9”, w których to wystąpi z kolei najnowsza Supra. Premiera filmu już w piątek 25 czerwca.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama