Nasze profile w mediach społecznościowych

Samochody

Lotus Emira ostatnim spalinowym modelem marki. Będzie za to Radford

Sporo dzieje się ostatnio w Lotusie. Po zapowiedzi modelu Emira okazuje się, że powstanie kolejny model, tym razem oparty na Lotusie, a jego autorem będzie brytyjski producent nadwozi Radford. Będzie to pierwszy samochód tej firmy.

Opublikowano

w dniu

Lotus Emira
Fot. radford

Tydzień temu brytyjski producent samochodów sportowych zapowiedział model Lotus Emira. Zadebiutuje on 6 lipca tego roku, a następnie parę dni później podczas Goodwood Festival of Speed. Nazwa Emira nawiązuje do starożytnych języków, gdzie oznaczała “przywódcę” lub “dowódcę”. Według Lotusa będzie on “rewolucyjnym samochodem sportowym”. Samochód jest o tyle ważny, iż będzie ostatnim czysto spalinowym Lotusem, a więc pozbawiony nawet drobnych form elektryfikacji. Emira powstanie na całkowicie nowej platformie o dużej zawartości aluminium. Swój pierwszy samochód zapowiedział też brytyjski konstruktor nadwozi Radford.

Lotus Emira jako pożeganie marki z napędem spalinowym

Radford to brytyjski producent nadwozi założony w 1948 roku, a więc w tym samym czasie, co Lotus. Firma ogłosiła właśnie, że stworzy swój pierwszy samochód i będzie on oparty na technologii Lotusa. Warto wspomnieć, że będący własnością chińskiego koncernu Geely Lotus stawia obecnie na elektryczne napędy, stąd też wieść o tym, że Emira będzie ostatnią spalinówką tej marki. Zresztą zapowiedziany już jakiś czas temu i intensywnie testowany hipercar Evija EV otrzyma właśnie napęd elektryczny.

ZOBACZ TAKŻE
Lotus żegna kultowe modele z przytupem. Oto Exige i Elise Final Edition

Wróćmy jednak do Radforda. Pierwszy samochód tej firmy jest już w zaawansowanym stadium rozwoju, a jego pełne ujawnienie ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Radford – pierwszy samochód brytyjskiej firmy jeszcze w tym roku

Nasz pierwszy samochód będzie zupełnie nowy i wyjątkowy, będzie to na wskroś Radford. A to oznacza, że będzie wyjątkowy – nadwozie będzie smukłe i eleganckie, wnętrze będzie kuszące i luksusowe, a napęd będzie nie z tego świata. Wszystko, co się z tym wiąże, będzie całkowicie dostosowane do potrzeb firmy Radford – powiedział Mark Stubbs, właściciel Radforda. Oczywiście brzmi to wszystko wyśmienicie, jednak realia zweryfikują ambitne plany producenta.

ZOBACZ TAKŻE
Nowości Lotusa - następcy modeli Elise, Exige i Evora już wkrótce

– Ograniczona seria najbardziej wyjątkowych pojazdów budowanych w autobusach to inżynieria nirwany, ponieważ pozwala nam uwolnić się od zwykłych parametrów bardziej konwencjonalnego projektu. Lotus Engineering ma długą historię takiej specjalnej współpracy i jestem pewien, że ta będzie uznawana za jedną z najbardziej wyjątkowych i fantastycznych – powiedział Mark Windle, dyrektor zarządzający Lotus Cars.

Można się zatem spodziewać, że samochód Radforda będzie luksusowy i całkowicie konfigurowalny. Lotus skupi się na najważniejszych kwestiach technicznych projektu, “oprawą” zaś zajmie się Radford. Pełne szczegóły projektu Radforda poznamy jeszcze w tym roku. Wkrótce firma zacznie też przyjmować zamówienia na pojazd.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama